لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۴۳

ملانیا ترامپ خواستار توقف جداسازی کودکان از خانواده‌های مهاجر شد


ملانیا ترامپ همراه با همسرش دونالد ترامپ

ملانیا ترامپ بانوی اول آمریکا نیز در یک موضعگیری سیاسی کم سابقه خواست که این سیاست بحث‌انگیز متوقف شود.

خانم ترامپ که هیچ‌گاه در مورد مسائل سیاسی اظهار نظر نمی‌کند ترجیح داد به جای محکوم کردن این سیاست خواستار همکاری دو حزب برای حل این مشکل شود.

سخنگوی او گفت: «خانم ترامپ دوست ندارد که کودکان از خانواده‌ها جدا شوند و امیدوار است که دو حزب با همکاری یکدیگر بتوانند قانون مهاجرت را اصلاح کنند. او معتقد است آمریکا باید کشوری باشد که تمام قوانین را اجرا می‌کند ولی در عین حال باید کشوری باشد که با دلسوزی حکومت می‌کند».

دونالد ترامپ نیز در پیامی در شبکه توئیتر نوشت: «دمکرات‌ها باید در همکاری با جمهوریخواهان برای امنیت مرزی راه حلی پیدا کنند. تا بعد از انتخابات میان دوره‌ای صبر نکنید چون شما شکست خواهید خورد».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این سیاست امنیت مرزی معروف به «مدارای صفر» که از سوی دولت دونالد ترامپ به اجرا گذاشته شده، برای خانواده‌های مهاجر «دردناک» است و اعتراض بسیاری از سياستمداران هر دو حزب را برانگیخته است.

اعضای دمکرات کنگره آمریکا روز یکشنبه تعهد دادند که به سیاست «اهریمنی» جدا کردن کودکان از خانواده‌های مهاجر در مرزهای آمریکا پایان دهند.

سناتور جف مرکلی که همراه با گروهی از اعضای کنگره به مرز مکزیک رفته بود گفت: «آن را مدارای صفر نامیده‌اند ولی انسانیت صفر نام بهتری است و این سیاست هیچ منطقی ندارد».

این گروه از اعضای کنگره از یک ساختمان سوپر مارکت که اکنون به محل نگهداری حدود هزار و ۵۰۰ کودک تبدیل شده است بازدید کردند. پس از این دیدار، سناتور جف مرکلی گفت: «آزار دادن کودکان به خاطر بدست آوردن امتیاز در قانونگذاری غیرقابل پذیرش و اهریمنی است».

کمیسیر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز روز دوشنبه این روش را محکوم کرد.

زید رعد الحسین در سخنرانی افتتاح نشست کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت: «اینکه حکومتی بخواهد با آزار کودکان والدین آنها را تحت فشار قرار دهد، خلاف وجدان است».

او از دولت آمریکا خواست بلادرنگ «جدا کردن اجباری کودکان» را پایان دهد.

دولت آمریکا با برنامه‌ریزی برای احداث اردوگاه‌های بیشتر در پایگاه‌های نظامی ایالت تگزاس خود را برای ورود تعداد بیشتری از کودکان مهاجر آماده می‌کند.

مقامات مسئول گفتند در یک دوره شش هفته‌ای حدود دو هزار کودک را از والدین آنها جدا کرده‌اند. انتشار این آمار بحث و انتقاد از این سیاست را تشدید کرده است.

دونالد ترامپ گفته که خواهان پایان دادن به روش جدا کردن کودکان است ولی به انتقاد از دمکرات‌ها برای بوجود آوردن این بحران ادامه می‌دهد. در مقابل، منتقدان آقای ترامپ می‌گویند که خود او این وضعیت را بوجود آورده است.

خبرگزاری فرانسه یادآوری می‌کند که جمهوریخواهان در کنگره آمریکا به خاطر اختلافات درونی تاکنون نتوانسته‌اند یک طرح مهاجرتی ماندگار تنظیم کنند.

از اوایل ماه مه که جف سشنز دادستان کل آمریکا اعلام کرد همه مهاجران غیرقانونی که از مرز مکزیک وارد می‌شوند بازداشت خواهند شد، موارد جدا کردن کودکان از خانواده‌های مهاجر افزایش یافته است.

از آنجا که طبق قانون نمی‌توان کودکان را به مراکز بازداشت مهاجران فرستاد آنها را از خانواده‌ها جدا می‌کنند. آکادمی پزشکی کودکان آمريکا هشدار داده که این روش به کودکان «ضربه‌های جبران ناپذیری» خواهد زد.

بیل کلینتون، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا نیز در پیامی در شبکه توئیتر نوشت: «این کودکان نباید به ابزاری برای مذاکره بدل شوند. بازگرداندن آنها به خانواده‌هایشان تاکیدی است بر باور آمریکا که ازهمه والدینی که فرزندان‌شان را دوست دارند حمایت می‌کند».

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه/ ش.ر/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG