لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۵۹

میترا حجازی‌پور از تیم ملی شطرنج ایران اخراج شد


میترا حجازی (نفر اول از چپ)

ساعاتی پس از انتشار گزارش رادیو فردا درباره میترا حجازی‌پور، رئیس فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد که این ورزشکار «دیگر جایی در تیم ملی نخواهد داشت».

میترا حجازی‌پور در مسابقات جهانی سریع و برق‌آسای جهان به میزبانی مسکو، بدون حجاب اسلامی به مصاف حریفانش رفت. او حالا پس از ۱۸ سال افتخار‌آفرینی از تیم ملی ایران اخراج می‌شود.

امتناع یک ورزشکار زن ملی‌پوش از رعایت حجاب در حین برگزاری رقابت‌های جهانی، برای نخستین بار است که در نظام جمهوری اسلامی رخ می‌دهد.

خبرگزاری فارس نوشته است حجازی‌پور عضو تیم ملی ایران در مسابقات جهانی «در یک اقدام هنجارشکن و نامتعارف» بدون حجاب اسلامی به مصاف حریفانش رفت.

میترا حجازی‌پور که قهرمان شطرنج آسیاست، عنوان استاد بزرگ زنان را در سال ۲۰۱۵ به دست آورده‌ و از رده خردسالان تا بزرگسالان دارای مجموعه‌ای از افتخارات جهانی و قاره‌ای است.

از جمله می‌توان به دو بار نایب قهرمانی نونهالان جهان، نشان نقره ۲۰۱۰ جوانان جهان و قهرمانی بزرگسالان آسیا در سال ۲۰۱۵ اشاره کرد.

مهرداد پهلوان‌زاده رئیس فدراسیون شطرنج ایران می‌گوید: «حجازی‌پور در فرانسه زندگی می‌کند. او به صورت شخصی در این مسابقات ثبت‌‌نام کرده بود. وقتی متوجه شدیم اعلام کردیم فقط خادم‌الشریعه و پورکاشیان نمایندگان ایران هستند».

اظهار نظر آقای پهلوان‌زاده صحت ندارد. فدراسیون شطرنج، لحظه به لحظه نتایج و پیروزی‌های حجازی‌پور را به عنوان نماینده ایران منتشر می‌کرد.

رئیس فدراسیون شطرنج همچنین در حین مسابقات در گفتگو با خبرگزاری مهر، از عملکرد پورکاشیان و حجازی‌پور ابراز رضایت کرده بود و با انتقاد از سارا خادم‌الشریعه گفته بود: «عملکرد خادم الشریعه خوب نبود و بدون دلیل خود را وارد حاشیه کرد».

ناراحتی پهلوان‌زاده از خادم‌الشریعه به دلیل حمایتش از فیروزجا بود. اما حالا در واکنشی وارونه، با تمجید از خادم‌الشریعه به حجازی‌پور حمله کرده است.

پهلوان‌زاده گفت: «به فدراسیون جهانی اعلام کردیم حجازی‌پور نباید در این مسابقات حضور پیدا کند، اما اعتراض ما با تعطیلات کریسمس مصادف شد و کار از روال اداری خارج شد. البته در یک سال اخیر در تیم ملی نبود و به دلیل عدم رعایت قوانین از این پس هم در تیم ملی جایی نخواهد داشت».

برخلاف ادعای پهلوان‌زاده، اگر ایران از فدراسیون جهانی درخواست کرده بود، فیده اجازه حضور در مسابقات را به حجازی‌پور نمی‌داد.

آقای پهلوان‌زاده توضیح نداد چرا سه روز پس از پایان مسابقات و بعد از انتشار گزارش در رادیو فردا، خبر اخراج حجازی‌پور در تیم ملی را اعلام می‌کند.

او پیش از این هم سه روز بعد از بازی پرهام مقصودلو و امین طباطبایی با حریفان اسرائیلی که خبرش در رادیو فردا منتشر شد، موضع‌گیری کرد و از عدم شناخت ملیت رقیب خبر داد.

موضوعی که باعث جلوگیری از اعزام تیم مردان ایران به مسابقات جهانی شد. گرچه نایجل شورت رییس فدراسیون جهانی، بی اطلاعی نمایندگان ایران از ملیت اسراییلی ایدو گورشتاین را رد کرده است.

رئیس فدراسیون شطرنج درباره فیروزجا می‌گوید: «فدراسیون فرانسه خیلی محکم دور او را گرفته و حتی آدمی برای وی گذاشته‌اند تا کسی با علیرضا تماس نگیرد. او در قرنطینه بوده و محاصره شده. تلاش کردیم صحبت کنیم اما وسایل ارتباطی را از او گرفته‌اند».

در قرنطینه بودن فیروزجا نیز واقعیت ندارد. فیروزجا هیچگاه تلفن همراه نداشته و فعالیتی در شبکه‌های اجتماعی ندارد. صفحات مجازی که به نام اوست، توسط او اداره نمی‌شود.

XS
SM
MD
LG