لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۱۷

بیش از ۱۰۰ نفر در عملیات وسیع پلیس آلمان و ایتالیا علیه مافیا بازداشت شدند


پلیس ایتالیا و آلمان در یک عملیات هماهنگ و ضربتی علیه شبکه تبهکاری مافیا بیش از ۱۰۰ مظنون را در دو کشور بازداشت کرده و یک گروه تبهکاری بزرگ را که از طریق معاملات نان، شراب و موسسات کفن و دفن به ثروت رسیده بود، متلاشی کردند.

به گفته پلیس ایتالیا و دستگاه قضایی اروپا در این عملیات مشترک علیه شبکه مافیا «نگراندتا» حدود ۵۰ میلیون یورو دارایی نیز کشف و ضبط شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این شبکه نیرومند تبهکاری که مرکز آن در جنوب ایتالیاست در فعالیت‌های تجاری متعددی در سراسر ایتالیا و آلمان نفوذ کرده بود.

اکثر ۱۶۰ حکم بازداشتی که در این عملیات گسترده به خاطر همکاری با مافیا، اقدام به قتل، پولشویی، اخاذی و مالکیت غیرقانونی اسلحه صادر شده در مورد مظنونانی است که به خاطر ارتکاب جرایم دیگر اکنون در زندان هستند.

شرکت مالی این شبکه تبهکاری که در شهر چیرو در ناحیه کالابریا ایتالیا مستقر بود توسط جوزپه فارائو یکی از سردسته‌های ۷۰ ساله این شبکه هدایت می‌شد که مجازات حبس ابد را طی می‌کند ولی از سلولش در زندان افراد خانواده و نفرات خود را رهبری می‌کرد.

جوزپه فارائو و پسرانش در چند تجارت مختلف در ایتالیا دست داشتند و از جمله نانوایی‌ها، شراب‌سازی و باغ‌های زیتون را کنترل کرده و رستوران‌ها را مجبور می‌کردند محصولات آنها را بخرند.

آنها در عین حال در تجارت‌های دیگر مثل موسسات کفن و دفن، لباسشویی‌ها، مرکز بازیافت پلاستیک و بارانداز‌ها نفوذ کرده و مقامات محلی از جمله شهردار‌ها به آنها قراردادهای تقلبی می‌دادند.

این شبکه مافیایی در عرصه جهانگردی، قمارخانه‌ها و حتی مراکز نگهداری پناهجویان و مهاجران نیز فعالیت داشت.

خبرگزاری فرانسه می‌افزاید شنود مکالمات گروه توسط پلیس نشان می‌دهد که آنها حوزه فعالیت خود را در آلمان نیز توسعه داده و «صاحبان پیتزافروشی‌ها، مغازه‌های بستنی فروشی و رستوران‌ها را تهدید می‌کردند تا از محصولات شرکت‌های تحت کنترل این شبکه استفاده کنند».

به گفته پلیس آلمان، ۱۱ نفر از این مظنونان که سن آنها بین ۳۶ تا ۶۱ سال است در ایالت‌های مختلف کشور و به اتهام تهدید و اخاذی و پولشویی بازداشت شده‌اند.

با وجودی که افراد این شبکه به ارتکاب جرایم خشونت‌بار متهم شده‌اند ولی آنها برای اخاذی و بخش اعظم درآمد تجاری خود از اسلحه استفاده نمی‌کردند.

پلیس ایتالیا در بیانیه‌ای گفت: «هدف آنها این بود که استفاده از خشونت را به حداقل برسانند و از اختلافات داخلی نیز پرهیز می‌کردند چون برای تجارت آنها خوب نبود».

بزرگ‌ترین سندیکای کشاورزی ایتالیا روز سه‌شنبه ۱۹ دی گفت در این کشور حداقل پنج هزار رستوران در کنترل شبکه‌های تبهکاری سازمان یافته است.

این نهاد افزود حجم تجارتی که از این طریق توسط شبکه‌های تبهکاری کنترل می‌شود در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۲ میلیارد یورو بوده و به نسبت سال قبل حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است. این وضعیت روی تمامی بخش‌های تولید، توزیع و مصرف مواد غذایی و حتی صادرات کالاهای جعلی تحت عنوان محصولات ایتالیایی تاثیر دارد.

XS
SM
MD
LG