لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۵۶

ادعای حسن نصرالله: در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی فعالیتی نداریم که ممنوع شود


حسن نصرالله هر گونه ارتباط بین گروه حزب‌الله با افراد دستگیر شده در خاک آلمان را رد کرد.

دبیرکل گروه حزب‌الله لبنان می‌گوید تصمیم آلمان در تروریستی نامیدن شاخه سیاسی این سازمان و منع فعالیت آن در خاک آلمان، «کرنش در برابر زیاده‌خواهی‌های اسرائیل و آمریکا» است و «قابل پیش‌بینی» بود.

حسن نصرالله روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت در عین حال گفت تصمیم آلمان «انگیزه‌ سیاسی» داشته و مدعی شد که حزب‌الله در آلمان، فرانسه یا نقاط دیگر اروپا فعالیتی نداشته که ممنوع شود.

نیروهای امنیتی پنجشنبه گذشته پس از صدور فرمان وزیر کشور آلمان برخی از مراکز و مساجد و همچنین خانه‌های افراد مظنون به هواداری از گروه حزب‌الله لبنان را در چهار ایالت این کشور تفتیش کردند.

دبیرکل حزب‌الله در سخنرانی ویدیوئی روز دوشنبه خود احتمال داد که بقیه کشورهای اروپایی نیز به زودی سازمان تحت فرمان او را تروریستی تلقی کرده و فعالیتش را ممنوع کنند.

حسن نصرالله در همین حال گفت که مقامات آلمان «مدرکی در مورد تروریستی بودن فعالیت حزب‌الله ارائه نکرده‌اند».

او هر گونه ارتباط بین گروه حزب‌الله با افراد دستگیر شده در خاک آلمان را رد کرد و از دولت لبنان خواست مسئولیت حفاظت از جان شهروندان لبنانی در آلمان را برعهده گیرد.

مقامات آلمانی هنوز جزئیاتی در مورد افراد دستگیر شده و نتایج تفتیش‌های اخیر نیروهای امنیتی در مراکز و مساجد چهار ایالت این کشور را اعلام نکرده‌اند.

در حالی که مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، ابراز امیدواری کرده که تصمیم آلمان علیه حزب‌الله به تضعیف هر چه بیشتر تحرکات ایران در منطقه و جهان منجر شود، دبیرکل حزب‌الله گفت این تصمیم، «مقاومت در منطقه را هدف قرار داده» ولی «بر موضع حزب‌الله» بی‌اثر خواهد بود و حتی «عزم مقاومت را جدی‌تر می‌کند».

آن‌چه که حزب‌الله و ایران «جبهه مقاومت» می‌نامند، از نظر آمریکا و بخشی از جامعه جهانی، گروه‌های تروریستی هستند که عمدتا به عنوان بازوی اجرایی جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده که تصمیم آلمان صرفا تاکیدی بر ماهیت واقعی حزب‌الله است که سازمانی برای تحقق اهداف شرورانه ایران است نه سازمانی برای دفاع از منافع لبنان.

شبکه فاکس نیوز گزارش داده بود که سفارت آمریکا در آلمان شریک تلاش‌ برای اتخاذ تصمیم برلین در تروریستی نامیدن شاخه سیاسی حزب‌الله بوده است.

تایمز اسرائیل و جروزالم پست نیز جمعه گذشته نوشته بودند که موساد، سرویس جاسوسی اسرائیل، در ارائه اطلاعات به نهادهای امنیتی آلمان در ارتباط با «تحرکات تروریستی حزب‌الله»، سهیم بوده است.

آلمان سومین کشور اروپایی بعد از هلند و بریتانیا است که شاخه سیاسی حزب‌الله را به عنوان نهاد تروریستی معرفی می‌کند. اتحادیه اروپا از هفت سال پیش تنها شاخه نظامی حزب‌الله را موجودیتی تروریستی می‌دانست.

ریچارد گرنل، سرپرست سازمان اطلاعات ملی آمریکا که هم‌زمان سفیر دولت دونالد ترامپ در برلین نیز هست، در روزهای اخیر تاکید کرده که همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا هر دو شاخه حزب‌الله را به عنوان بازوی تروریستی معرفی کرده و فعالیت آن را در خاک خود ممنوع کنند.

آقای گرنل در این ارتباط تماس‌هایی را با امانوئل بن، مشاور ارشد سیاست خارجی کاخ الیزه، داشته و فرانسه را به اتخاذ تصمیم مشابه فرا خوانده است.

دولت اتریش نیز در روزهای گذشته از سوی نهادهای مخالف جمهوری اسلامی ایران برای در پیش گرفتن رویکرد مشابه علیه حزب‌الله تشویق شده است.

دولت اسرائیل با ستایش از تصمیم آلمان، سایر کشورهای اروپا و دنیا را به در پیش‌گرفتن رویکرد مشابه علیه حزب‌الله فرا خوانده است.

اما جمهوری اسلامی ایران که پایه‌گذار حزب‌الله بوده، رویکرد آلمان را به سختی نکوهش کرده است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز دوشنبه در یک هشدار تلویحی گفت که آلمان حتی «متوجه نیست که این کارش با واکنش مسلمانان روبرو خواهد شد» اما او نگفت که «واکنش مسلمانان» چه خواهد بود.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG