لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۰۷

نتانیاهو: فلسطینی‌ها مردم بومی سرزمین اسرائیل نیستند


یک تیم از باستان‌شناسان خارجی در حال پاکسازی و خارج کردن اسکلتی از یک مقبره قوم «پلشتیم» در شهر اشکلون اسرائیل در ساحل مدیترانه.

نخست‌وزیر اسرائیل مدعی شده که حفاری‌های باستانشناسی و تحقیقات دی‌ان‌ای نشان می‌دهد که فلسطینی‌ها مردم بومی «سرزمین اسرائیل» نیستند.

بنیامین نتانیاهو در توئیتی که روز یکشنبه ۱۶ تیرماه منتشر کرد، گفته است: تحقیقات تازه‌ای که در خصوص دی‌ان‌ای از یک محل باستانی قوم «پلشتیم» در شهر اشکلون انجام شده، تایید کننده واقعیت ذکر شده در تورات است که «پلشتیم‌ها» از بخش جنوبی اروپا آمده بودند.

اشاره وی به مطالعاتی است که محققان اسرائیلی روی بقایای اجساد مهاجران آمده به این سرزمین در دوازده قرن پیش از میلاد مسیح انجام داده‌اند؛ آن قوم با نام «پلشتیم» با ساکنان بومی سرزمینی که به آن وارد شدند به نزاع پرداختند، که در عهد عتیق به آن اشاره شده است.

یهودیان می‌گویند که واژه «پلشتیم» بعدها در غرب و زبان لاتین به صورت «پالستین» یا «پالستاین» تغییر شکل داد و اعراب آن را «فلسطین» و «فلسطینی» نامیدند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، دانیل ام.مستر سرپرست تحقیقاتی که ۳۰ سال طول کشیده، هفته گذشته گفته بود که از آخرین فن‌آوری‌ها برای بررسی دی‌ان‌ای بقایای بدست آمده از آن مهاجران در بندر اشکلون استفاده شد؛ اما کارشناسان بین‎المللی هنوز در خصوص این «مطالعات» و نتیجه‌گیری‌های اسرائیلی‌ها از آن، اظهار نظر نکرده‌اند.

فلسطینیان با تاکید بر آنچه که ریشه‌های دیرینه خود در این سرزمین می‌نامند، همواره این نوع اظهارات و تحقیقات را رد کرده‌اند. اما آقای نتانیاهو در توئیت روز یکشنبه خود افزود که ارتباط فلسطینی‌ها با «سرزمین اسرائیل» در قیاس با چهار هزار سال پیوند قوم یهود با این زمین «هیچ است».

توئیت نخست‌وزیر اسرائیل در حالی است که آمریکا برای حل نزاع دیرینه اسرائیل و فلسطینیان طرح صلحی با نام «معاهده قرن» تنظیم کرده که بخش اقتصادی آن را ماه گذشته در همایشی در بحرین رونمایی کرد اما معلوم نیست بخش سیاسی و اصلی آن چه زمان ارائه خواهد شد.

بعید نیست که توئیت آقای نتانیاهو در چنین شرایطی بار دیگر بحث‌های مربوط به ریشه‌های باستانی دو قوم یهود و فلسطینیان در این سرزمین را داغ کرده و در نبود چشم‌اندازی برای صلح یا فقدان هر نوع مذاکره سیاسی، به آتش نزاع طرفین دامن بزند.

دیدن نظرات (۹۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG