لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۰۱

«محبوبيت نتانياهو به پايين ترين حد در دوران نخست وزيری اش رسيد»


۶۰ درصد اسرائيلی ها به صف مخالفان عملکرد نتانياهو و دولت او پيوسته اند.
نظرسنجی های در اسرائيل نشان می دهد که ميزان مقبوليت بنيامين نتانياهو، نحست وزير اين کشور، در ميان افکار عمومی اسرائيل به پايين ترين حد خود در تمامی دوران نخست وزيری او رسيده است.

بر اساس نظرسنجی هايی که نتايج آن روز پنجشنبه در رسانه های اسرائيل و تنها ساعاتی پس از پايان ملاقات های آقای نتانياهو با لئون پانه تا وزير دفاع آمريکا، منتشر شده است، ۶۰ درصد اسرائيلی ها به صف مخالفان عملکرد نتانياهو و دولت او پيوسته اند.

دليل اصلی افزايش مخالفت ها با نتانياهو، تصميمات دشوار اقتصادی است که اين هفته نخست وزير و يووال اشتاينيتس وزير دارايی اسرائيل اعلام کردند.

بر اساس تصميم های جديد که روز دوشنبه اعلام شد، نه تنها ماليات ارزش افزوده بر کالاها و خدمات در اسرائيل از ۱۶ درصد به ۱۷ درصد افزايش می يابد، بلکه بهای انواع مايحتاج اساسی و بنزين نيز به شدت افزايش يافته است.

بهای هر ليتر بنزين دستکم به دو دلار و هر گالن بنزين مرغوب به حدود ده دلار رسيده است.

به دنبال افزايش بهای آب مصرفی برای خانواده ها در هفته های اخير، بهای برق نيز در سلسله تصميمات جديد به ميزان چشم گيری افزايش می يابد.

بر اساس تصميم های محور نتانياهو- اشتاينيتس، از بودجه همه وزارت خانه های دولتی پنج درصد کاسته می شود.

اهود باراک وزير دفاع اسرائيل که رهبر يک حزب کوچک با نام «استقلال» است، به صف مخالفان اين تصميم ها پيوسته است.

اما به دنبال مخالفت علنی اهود باراک و بيان اينکه «در اين مرحله حساس نبايد بودجه وزارت دفاع را کم کرد»، رسانه های اسرائيل نوشتند که يووال اشتاينيتس وزير دارايی که با اهود باراک «خرده حساب های ديرينه» ای دارد، دستور داد که مبلغ بيشتری از بودجه وزارت دفاع کاسته شود، تا به نوشته رسانه های اسرائيل، اشتاينيتس نشان دهد که «چه کسی آقای خزانه داری است».

شائول موفاز رهبر حزب کاديما که تنها يک ماه به دولت پيوست و سريعاً از همپيمانی با دولت خارج شد، از تصميمات نتانياهو شديدا انتقاد کرده و گفته است که او به بهانه برنامه هسته ای ايران، «عملکردهای سهل انگارانه اقتصادی خود را توجيه می کند».

بانو شلی يخيموويچ رهبر حزب اپوزيسيون کارگر نيز خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی شده است.

مجلس اسرائيل نيز از نتانياهو و اشتاينيتس انتقاد کرده که چرا نخست مانند دوقلوهای صيامی تصميمات مهم ميان خود را اتخاذ می کنند و پس از اعلام، آن را به رای گيری کميسيون اقتصادی کنست می گذراند در حالی که چنين تصميماتی تنها پس از موافقت کميسيون اقتصادی و پس از کسب اکثريت آرا حاميان در کنست، بايد به عنوان تصميمات دولتی به مردم ابلاغ شود.

با وجود مخالفت های سياستمداران و مردم، به نظر می رسد که نتانياهو بتواند تصميمات مورد نظر خود را از تصويب کنست بگذراند زيرا اکثريت لرزانی در کنست از دولت او حمايت می کنند.

اما نهادهای مردمی که در سال گذشته نيز تظاهراتی را با هدف «عدالت اجتماعی» در شهرهای بزرگ اسرائيل سامان دادند، بار ديگر برای برگزاری تظاهرات مردمی فراخوان داده اند.

نخستين دور تظاهرات بزرگ برای شامگاه شنبه در شهرهای بزرگ تعيين شده است.

تصميمات دشوار اقتصادی که زندگی در اسرائيل را به يکی از گران ترين کشورهای جهان مبدل می کند، در حالی گرفته شده است که مرگ دو مرد که خودسوزی کردند، خشم مردم را نسبت به «گوش های سنگين دولتمردان» عميق تر کرده است.

هر دو مردی که خودسوزی کردند و جان دادند، معلولين جنگ های اسرائيل بودند. مرد معلول دوم پس از دو هفته دست و پنجه نرم کردن با مرگ، در روزی جان داد که تازه تصميمات رياضتی اقتصادی اعلام شده بود.

نتانياهو و اشتاينيتس اين بار با اين استدلال که برای جلوگيری از سرايت بحران اقتصادی کشورهای اروپايی و حفظ «معجزه اقتصاد شکوفای اسرائيل» اتخاذ اين تصميم ها ضروری است، نظرات خود را به مردم تحميل می کنند.

روزنامه هاآرتص نوشته است که دولت به حساب مردم ضيافت می دهد و صورت حساب را به مردم صبور اسرائيل تحميل می کند.
XS
SM
MD
LG