لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۱۰

رییس دفتر پیشین بنیامین نتانیاهو علیه او نزد پلیس «شهادت می‌دهد»


نخست‌وزیر اسرائیل از چند ماه پیش در پرونده‌های موسوم به «یک هزار» و «دو هزار» مورد بازجویی بوده است.

پس از آنکه پلیس اسرائیل خواهان محاکمه نخست‌وزیر این کشور، از جمله به اتهام دریافت «رشوه و خیانت در امانت» شد، رییس پیشین دفتر او نیز روز جمعه ۱۳ مرداد برای همکاری با نهادهای قانونی این کشور برای گردآوری شواهد علیه نخست‌وزیر و ادای شهادت علیه او یک توافق امضا کرد.

درخواست پلیس اسرائیل از دادستانی این کشور برای ارائه کیفرخواست علیه نخست‌وزیر و آمادگی رییس پیشین دفتر نخست‌وزیری برای ادای شهادت علیه آقای نتانیاهو، بمب‌های خبری شبانه‌روز گذشته در محافل دولتی، سیاسی و رسانه‌ای اسرائیل بوده است.

رسانه‌های اسرائیل خبر دادند، رییس پیشین دفتر نخست‌وزیری اسرائیل، هاری اِرو است که سال گذشته از ریاست این دفتر کنار رفت.

بر اساس گزارش‌ها، آقای اِرو با اعتراف به خیانت در امانت، تنها به انجام شش ماه خدمات اجباری به جای حبس و نیز پرداخت ۷۰۰ هزار شِکِل جریمه نقدی (معادل ۱۸۵ هزار دلار آمریکا) محکوم می‌شود و از محاکمه مصون خواهد بود.

درخواست پلیس اسرائیل برای ارائه کیفرخواست علیه آقای نتانیاهو روز پنجشنبه و زمانی رسانه‌ای شد که یک قاضی دادگاه اورشلیم حکم داد، هیچ اطلاعی از بازجویی‌ها در پرونده‌های تحقیقاتی علیه آقای نتانیاهو نباید تا شش هفته دیگر (اواخر شهریور) به بیرون درز کند.

پلیس اسرائیل گفته است، بازجویی‌های صورت گرفته در ستاد مبارزه با فساد در پلیس کشور، می‌تواند به ایراد اتهامات «فساد، کلاهبرداری، رشوه‌خواری، و خیانت در امانت» علیه نخست‌وزیر منجر شود.

نخست‌وزیر اسرائیل از چند ماه پیش در پرونده‌های موسوم به «یک هزار» و «دو هزار» مورد بازجویی بوده است.

رییس بازجویان پرونده مربوط به نتانیاهو یک پلیس اسرائیلی ایرانی‌زاده به نام کوروش برنور است.

پرونده «یک هزار» مربوط به دریافت سیگار برگ و شامپاین از دوستان میلیاردر آقای نتانیاهو است؛ نخست‌وزیر اسرائیل دریافت این هدایا را تایید کرده اما می‌گوید این افراد دوستان نزدیک خانوادگی وی بوده‌اند و خطایی مرتکب نشده است.

پرونده «دو هزار» توافق پشت پرده نخست‌وزیر اسرائیل با آرنون موزس صاحب امتیاز «یدیعوت آخرونوت» برای کم کردن شعله انتقاد از نتانیاهو از سوی این روزنامه در برابر کم کردن تیراژ «اسرائیل هیوم» روزنامه حامی نتانیاهو به صاحب امتیازی شلدون ادلسون کلان میلیاردر یهودی آمریکایی و پشتیبان دیرینه نتانیاهو است.

اما پلیس اسرائیل به تازگی تحقیقات در پرونده دیگری را آغاز کرده که به گزارش رسانه‌های اسرائیل، احتمالا پرونده «سه هزار» نام خواهد گرفت.

پرونده سوم در ارتباط با نحوه خرید چند فروند زیردریایی ساخت آلمان برای ارتش اسرائیل است؛ در این پرونده اتهام‌های فساد در مورد شماری از بلندپایگان دولتی و امنیتی اسرائیل مطرح است اما دادستانی اسرائیل تایید کرده که خود آقای نتانیاهو در مظان اتهام در این پرونده نیست.

با وجود آنکه هاری اِرو رییس پیشین دفتر نخست‌وزیری روز جمعه توافق شهادت علیه نتانیاهو را با پلیس کشور امضا کرد، بنیامین نتانیاهو در این روز گفت: «اتفاقی نمی‌افتد؛ چون چیزی در میان نیست».

در حالی که به گزارش رسانه‌های اسرائیل، اکثر وزیران عضو حزب حاکم لیکود و احزاب هم‌پیمان با دولت نتانیاهو در مورد اخبار اخیر علیه نخست‌وزیر سکوت کرده‌اند، رهبران اوپوزیسیون قاطعانه خواهان کناره‌گیری وی شده‌اند.

این در شرایطی است که آیلت شاکد وزیر دادگستری اسرائیل پیشتر گفته بود، اگر تحقیقات از نخست‌وزیر به مرحله ارائه کیفرخواست از سوی دادستانی نیز برسد، او هنوز می‌تواند در مقام خود بماند.

در این میان، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد، هنوز حمایت افکار عمومی اسرائیل از آقای نتانیاهو زیاد است و اکثریت مردم او را شایسته‌تر از رقیبانش برای نخست‌وزیری می‌دانند.

آقای نتانیاهو بعد از دیوید بن گوریون، طولانی‌ترین دوران نخست‌وزیری اسرائیل را داشته است؛ او ابتدا یک دوره سه ساله و سپس یک دوره هشت ساله و نیمه نخست‌وزیر بوده است.

اهود اولمرت نخست‌وزیر پیشین اسرائیل، پیش از آنکه کیفرخواستی علیه او به اتهام فساد ارائه شود، از مقام خود استعفا کرد و در محاکمه به ۱۹ ماه حبس محکوم شد و به تازگی از زندان آزاد شد.

دیدن نظرات (۱۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG