لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۴۳

دکترین جدید روسیه: ناتو تهدید اصلی نظامی علیه مسکو است


دکترین جدید نظامی روسیه که به امضای ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری این کشور، رسیده است، آرایش ناتو در نزدیکی مرزهای این کشور را به عنوان تهدید نظامی قلمداد کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در دکترین جدید نظامی روسیه، استفاده احتمالی از سلاح‌های «استراتژیک بازدارنده» در مقابل تهدید ناتو افزایش یافته است.

این گزارش می‌افزاید ناتو به صراحت اعلام کرده است که تهدیدی برای روسیه نیست و این کشور را متهم کرده که امنیت اروپا را تضعیف کرده است.

دکترین جدید نظامی روسیه در میانه تنش‌های این کشور با غرب بر سر اوکراین، در اصل ویرایشی است بر آخرین نسخه دکترین نظامی این کشور که استفاده از سلاح‌های هسته‌ای را در مقابل دشمنانش منتفی نمی‌دانست.

این دکترین نظامی می‌گوید که روسیه می‌تواند به تلافی استفاده از سلاح‌ هسته‌ای یا سلاح‌های متعارف که تهدیدی علیه این کشور، علیه موجودیت روسیه یا متحدین آن باشد، از سلاح هسته‌ای خود استفاده کند.

با این حال خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه پنجم دی گزارش داد که این دکترین برای اولین بار به این نکته اشاره کرده است که روسیه می‌تواند به عنوان عاملی بازدارنده از سلاح‌های استراتژیک استفاده کند، بدون اینکه اشاره کند چگونه و چه زمانی روسیه از این سلاح‌ها بهره خواهد گرفت.

در دکترین جدید نظامی روسیه به آرایش نیروهای ناتو و پتانسیل تهدید نزدیک شدن امکانات ناتو به مرزهای روسیه به عنوان تهدید جدی علیه مسکو اشاره شده است.

امضای دکترین جدید نظامی توسط ولادیمیر پوتین درست چند روز بعد از اینکه پارلمان اوکراین تعهد این کشور به داشتن «موضع بی‌طرف» را لغو کرد انجام شده است، اقدامی که به دولت اکراین اجازه می‌دهد رسما برای عضویت در ناتو گام پیش گذارد.

دکترین جدید روسیه می‌گوید که اعزام نیروهای ناتو به نزدیکی مرزهای روسیه گامی برای فشار «نظامی و سیاسی» به مسکو است.

با این حال، اوانا لانگسکو، سخنگوی ناتو به آسوشیتدپرس گفته است که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی تهدیدی برای روسیه یا هیچ کشور دیگری نیست.

به گفته وی، هر اقدام ناتو برای دفاع از اعضای خود در چارچوب قوانین بین‌المللی است.

خانم لانگسکو در ادامه گفت که این اقدامات روسیه در اوکراین است که قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند.

غرب، روسیه را به دامن زدن به ناآرامی‌های اوکراین و اشغال خاک این کشور متهم کرده است.

روسیه، شبه جزیره کریمه را در مارس امسال از اوکراین جدا و به خاک خود ضمیمه کرد.

آسوشیتدپرس می‌نویسد که روابط روسیه و غرب بعد از پایان جنگ سرد در بد‌ترین وضعیت خود قرار دارد. آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه روسیه اعمال کرده‌اند.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG