لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۲۳

گروه اسلامگرای بوکوحرام: دختران ربوده شده را در بازار خواهیم فروخت


ابوبکر شکائو، رهبر گروه بوکوحرام (نفر وسط)
گروه اسلامگرای بوکو حرام که بیش از ۲۰۰ دختر دانش آموز را ماه گذشته در شمال شرق نیجریه ربوده است روز دوشنبه، ۱۵ اردیبهشت، تهدید کرد که این دختران را در بازار خواهد فروخت.

شبه نظامیان وابسته به بوکو حرام روز ۱۴ آوریل با حمله به مدرسه راهنمایی دخترانه‌ای در روستای چیبوک در ایالت بورنو، تمام این دانش آموزان را که در حال امتحان دادن بودند ربوده و با سوار کردن آن‌ها به کامیون‌، به طرف نوار مرزی با کامرون گریختند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ابوبکر شکائو، رهبر این گروه، در ویدئویی خطاب به مردم نیجریه گفته است: «من دختران شما را ربودم و به خواست خدا آن‌ها را در بازار خواهم فروخت».

وی در این ویدئو به جزئیات بیشتری اشاره نکرد.

به گزارش رویترز، ربوده شدن این تعداد آدم در نیجریه باعث شوک به مردم این کشور شده است که به شنیدن اخبار بی‌رحمی گروه بوکوحرام در پنج سال درگیری آن‌ها با حکومت مرکزی خو گرفته‌اند.

این گروه در حال حاضر مهم‌ترین تهدید برای مهم‌ترین کشور آفریقا از نظر تولید انرژی است. این ربایش در‌‌ همان روزی اتفاق افتاد که انفجار بمبی در ابوجا، پایتخت نیجریه، ۷۵ کشته برجای گذاشت. ظن آن می‌رود که بوکو حرام در این انفجار دست داشته است.

این گروه که می‌گوید خواستار احیای خلافت اسلامی در شمال نیجریه است، دو هفته بعد بمبی در‌‌ همان محل قبلی منفجر کرد که ۱۹ کشته و ۳۴ مجروح برجای گذاشت.

ربودن دختران دانش آموز در نیجریه باعث شرمساری حکومت این کشور شده است و برگزاری نخستین نشست فروم اقتصادی دنیا برای آفریقا در روزهای هفتم تا ۹ می‌ در این کشور را به حاشیه برده است.

مقام‌های نیجریه‌ای ابراز امیدواری کرده‌اند که این نشست، پتانسیل و نقاط قوت این کشور برای سرمایه گذاری خارجی را پس از افزایش تولید ناخالص داخلی آن در ماه مارس برجسته کند.

ناتوانی نیروهای نظامی نیجریه در جلوگیری از این حمله و پیدا کردن دختران پس از سه هفته، خشم و اعتراض مردم را در شمال شرقی کشور و همچنین پایتخت برانگیخته است.

روز یکشنبه، پلیس نیجریه یک رهبر معترضان که هفته گذشته از آن‌ها خواسته بود تا دختران را پیدا کنند، بازداشت کرد. این بازداشت باعث خشم بیشتر مردم نیجریه از نیروهای امنیتی شده است.

«نائومی موتا نیادر» از سوی پلیس و بعد از جلسه‌ای که وی و سایر همقطارانش با همسر رییس جمهوری نیجریه برگزار کردند، دستگیر شد. یک زن دیگر به نام لاوان آبانا که دو خواهرزاده وی در میان ربوده شدگان است نیز دستگیر شده است.

به گزارش رویترز، پلیس در مورد بازداشت خانم آبانا اظهار نظر نکرده است ولی یک منبع ریاست جمهوری نیجریه می‌گوید وی به دروغ مدعی شده که مادر یکی از دختران ربوده شده است. آبانا می‌گوید که وی چنین ادعایی نکرده است.

همسر ریاست جمهوری نیجریه گزارش رسانه‌های محلی مبنی بر اینکه وی دستور بازداشت خانم نیادر را داده است، رد کرد ولی از معترضان در ابوجا خواست که به خانه‌های خود بازگردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی نیجریه، وی خطاب به معترضان گفته است: «شما بازی خورده‌اید. دیگر از مسئله کودکان مدرسه‌ای و زنان برای تظاهرات استفاده نکنید. این کار را به (ایالت) بورنو واگذار کنید و تظاهرات را در اینجا خاتمه دهید».
XS
SM
MD
LG