لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۰۹

سفیر آمریکا در سازمان ملل: هشدار به رژیم سوریه شامل روسیه و ایران می‌شود


نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می‌گوید هشدار دولت آمریکا به رژیم بشار اسد در مورد احتمال حمله شیمیایی در عین حال هشداری به روسیه و ایران دو حامی اصلی این رژیم است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیکی هیلی روز سه‌شنبه ششم تیرماه گفت هدف از این هشدار فقط دادن پیام به بشار اسد نیست. او گفت امیدوار است هشدار رییس‌جمهوری آمریکا، ایران و روسیه را به بازنگری در مورد حمایت از رژیم بشار اسد وادار کند.

خانم هیلی رژیم بشار اسد را «وحشی» توصیف کرد و افزود: «با بودن او در قدرت آینده خوبی یرای سوریه نمی‌بیند».

او این سخنان را در جریان گزارش خود به کنگره آمریکا مطرح کرد. هشدار او حدود ۱۲ ساعت پس از آن عنوان می‌شود که کاخ سفید «تدارک بالقوه» برای یک حمله شیمیایی دیگر توسط حکومت سوریه را شناسایی کرد.

حکومت بشار اسد این ادعاها را رد کرده است.

همزمان روسیه هشدار آمریکا در مورد احتمال به کارگیری سلاح شیمیایی توسط رژیم سوریه را «غیرقابل پذیرش» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت روسیه هشدار آمریکا در مورد پرداخت «هزینه سنگین» توسط رژیم سوریه را محکوم کرد و ادعاهای کاخ سفید در مورد آمادگی رژیم سوریه برای انجام یک حمله شیمیایی دیگر را رد کرد.

کاخ سفید غروب دوشنبه اعلام کرد رژیم سوریه در حال تدارک حمله شیمیایی دیگر شبیه به حمله چهارم آوریل است که در جریان آن دهها غیرنظامی کشته شدند و در واکنش به آن دونالد ترامپ دستور حمله موشکی به یک پایگاه هوایی سوریه را صادر کرد.

اما روسیه که حامی اصلی رژیم بشار اسد در جنگ داخلی شش ساله این کشور است قطعنامه‌های سازمان ملل متحد برای تنبیه رژیم سوریه را وتو کرده و صحت اطلاعات آمریکا در مورد عوامل آن حمله شیمیایی را زیر سئوال برد.

دمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین روز سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری گفت: «من هیچ اطلاعی در مورد خطر بکارگیری سلاح‌های شیمیایی ندارم. بدون شک از نظر ما چنین تهدیدهایی علیه رژیم مشروع جمهوری عربی سوریه را غیرقابل قبول می‌دانیم».

مقامات روس به طور خصوصی اذعان دارند که جنگ سوریه مهمترین منبع تنش در روابط مسکو و واشینگتن است و دستور دونالد ترامپ برای حمله موشکی به پایگاه هوایی سوریه در ماه آوریل خطر رویارویی بین دو کشور را تشدید کرد.

مقامات کاخ سفید به تقاضاهای خبرنگاران برای ارائه شواهدی در خصوص تدارک این حمله شیمیایی و نحوه واکنش دولت آمریکا در صورت وقوع چنین حمله‌ای پاسخ نداده‌اند.

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید گفت: «اگر آقای اسد با استفاده از سلاح شیمیایی یک کشتار بزرگ دیگر انجام دهد او و ارتش او هزینه گزافی خواهند پرداخت».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG