لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۰:۲۸

دستور رهبر کره شمالی برای جمع آوری ماشین های ژاپنی


شمار زیادی از اتومبیل های موجود در کره شمالی ساخت ژاپن هستند.

کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی، با صدور حکمی به مقامات مربوطه این کشور دستور داد تمامی اتومبیل های ژاپنی موجود در کره شمالی را جمع آوری کنند.


احتمال می رود که صدور چنین دستوری از سوی رهبر کره شمالی با موضعگیری های ژاپن در قبال این کشور و حمایت توکیو از قطعنامه های تحریمی شورای امنیت سازمان ملل علیه پیونگ یانگ در ارتباط باشد.


بنا به گزارش یون هاپ، آژانس خبری کره جنوبی، آقای کیم این دستور را در روز اول ژانویه سال جاری میلادی صادر کرده است.


بر اساس این گزارش، رهبر کره شمالی در روز اول سال نو برای بازدید از مقبره پدرش، کیم سونگ ایل، بنیانگذار کره شمالی به سوی محل یادبود وی در حرکت بود که مشاهده کرد یک دستگاه خودروی ژاپنی در مسیر خیابان از کار افتاده و باعث بروز ترافیک شده است.


وی با مشاهده این صحنه به کمیسیون دفاع ملی که عالی ترین مرجع تصمیم گیرنده این کشور محسوب می شود دستور داد تا سطح خیابان های کشور را از وجود خودروهای ژاپنی پاک کنند.


با توجه به این که شمار زیادی از اتومبیل های موجود در کره شمالی ساخت ژاپن هستند، هنوز مشخص نیست که مقامات این کشور تا چه اندازه در اجرای فرمان اخیر موفق خواهند بود.ژاپن از سال گذشته میلادی که کره شمالی با آزمایش موشک های بالستیک و آزمایش هسته ای خود واکنش جامعه جهانی را بر انگیخت تحریم های شدیدی را علیه این کشور به مرحله اجرا گذاشته است.

ژاپن از سال گذشته میلادی که کره شمالی با آزمایش موشک های بالستیک و آزمایش هسته ای خود واکنش جامعه جهانی را بر انگیخت تحریم های شدیدی را علیه این کشور به مرحله اجرا گذاشته است.


از جمله این تحریم ها می توان به گذرگاه آبی موجود بین دو کشور ژاپن و کره شمالی اشاره کرد که ژاپن آن را در اعتراض به برنامه های هسته ای کره شمالی بست.


این گذرگاه، یکی از راه های بسیار مهم تجاری بین دو کشور همسایه محسوب می شود.


توکیو همچنین قوانین شدیدتری را بر انجمن کره ای های مقیم ژاپن که تحت حمایت دولت کره شمالی قرار دارند اعمال کرده است.


در مذاکرات شش جانبه پکن، که کره شمالی با امضای قرارداد خلع سلاح هسته ای پذیرفت تا از برنامه های اتمی خود صرف نظر کند، ژاپن اعلام کرد مایل نیست این کشور را در زمینه تامین انرژی و کمک های اقتصادی یاری دهد.


ژاپن معتقد است ۱۳ تن از شهروندان این کشور در دهه های هفتاد و هشتاد میلادی توسط نیروهای امنیتی کره شمالی ربوده شدند و تا زمانی که از سرنوشت آنها اطلاعی حاصل نشود روابط دو کشور ژاپن و کره شمالی به حالت عادی باز نخواهد گشت.


این در حالی است که کره شمالی اعلام کرده است به جز پنج نفری که در همان سالها به ژاپن باز گردانده شدند هشت نفر باقی مانده طی سال های گذشته در کره شمالی فوت کرده اند.


XS
SM
MD
LG