لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۲۱

بحث داغ استفاده از انرژی اتمی در ایتالیا


اکثريت ايتاليايی ها به ويژه پس از آنچه در نيروگاه چرنوبيل در شوروی سابق اتفاق افتاد، شديدا از استفاده از انرژی اتمی واهمه دارند.

بازگشت ایتالیا به استفاده از انرژی اتمی از جمله مباحث سیاسی داغ و روز این کشور است و اخیرا یک متخصص معروف بیماری های سرطان از بی ضرر بودن این سوخت برای انسان سخن گفته است.


پروفسور اومبرتو ورونزی، مهم ترين متخصص بيماری های سرطان ايتالياست که از شهرت جهانی برخوردار است.


او که در گذشته مسئوليت وزارت بهداشت در دولت قبلی ميانه و چپ را نيز عهده دار بود، متعقد است: ايتاليا بايد بلافاصله حداقل ده نيروگاه اتمی به راه اندازد زيرا تحقيقات و تجربه ثابت کرده انرژی اتمی نه تنها بی ضرر ترين سوخت برای سلامت انسان است بلکه وابستگی ايتاليا به نفت و گاز را کاهش داده و در نتيجه ما مجبور به مماشات با رژيم های غير دموکراتيکی که توليد کننده وصادر کننده سوخت های فسيلی هستند نخواهيم بود.


بحث در رابطه با بازگشت ايتاليا به انرژی اتمی مدت هاست در دستور کار قرار دارد، هرچند در محافل سياسی به دلايل انتخاباتی، احزاب از درگير شدن با اين مساله خودداری می کنند.


پروفسور ورونزی در نامه ای خطاب به رییس جمهوری ايتاليا می نويسد: «زمان آن رسيده است که سياست های اعتقادی را کنار گذارده و با واقعيت گرايی بپذيريم که در جهان امروز انرژی هسته ای بهترين گزينه است.»

اظهارات اين دانشمند ايتاليايی به بحث گرمی در جامعه علمی و جبهه نيروهای چپگرا که پيش از سه دهه پيش با رفراندومی ايتاليا را مجبور ساخته نيروگاه اتمی اش را تعطيل کند، دامن زده است.بر خلاف ورونزی، ديگر کارشناس سرشناس ايتاليايی کارلو روبيا،برنده جايزه نوبل فيزيک، معتقد است که «استفاده از انرژی اتمی مشکلات محيط زيستی جهان امروز و ايتاليا را حل نمی کند.»


ورونزی در پاسخ به اين فيزيکدان می گويد: اگرچه انرژی اتمی نيز پاسخگوی مشکلات محيط زيستی هزاره سوم ميلادی نيست ولی نبايد فراموش کرد استفاده از سوخت های فسيلی علت اصلی مبتلا شدن بسياری به بيماری های سرطانی است.»


بحث در رابطه با بازگشت ايتاليا به انرژی اتمی مدت هاست در دستور کار قرار دارد، هرچند در محافل سياسی به دلايل انتخاباتی، احزاب از درگير شدن با اين مساله خودداری می کنند.


اکثريت ايتاليايی ها به ويژه پس از آنچه در نيروگاه چرنوبيل در شوروی سابق اتفاق افتاد، شديدا از استفاده از انرژی اتمی واهمه دارند، و مطرح ساختن اين مساله از جانب احزاب می تواند بر نتايج انتخابات تاثير بگذارد.


مطرح ساختن مساله اتمی از سوی دانشمندان محبوب و سرشناسی چون امبرتو ورونزی می تواند نيروهای سياسی را وادار سازد پس از چند دهه سکوت وارد اين بحث شده و راه حلی جدی برای مشکلات سوختی در اين کشور پيدا کنند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG