لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۰۵

مشاور اوباما ۱۰۰ هزار دلار از شرکت طرف معامله با ايران پول گرفت


ديويد پلوف، مشاور ارشد باراک اوباما
روزنامه واشينگتن پست روز دوشنبه گزارش داد که مشاور ارشد کاخ سفید مبلغ صد هزار دلار از سوی گروه ام.تی.ان، يک شرکت مخابراتی آفريقای جنوبی که با شرکت مخابرات ايران روابط تجاری نزديکی دارد، دریافت کرده است.

ديويد پلوف، مشاور ارشد باراک اوباما، دو بار در زمستان سال ۲۰۱۰ در نيجريه سخنرانی کرده و برای اين دو سخنرانی مبلغ صد هزار دلار دريافت کرده بود.

اين سخنرانی ها يک ماه پيش از اين که آقای پلوف به جمع کارکنان کاخ سفيد بپيوندند انجام شده بود.

مقام های آمريکايی در حال حاضر به دليل فعاليت های گروه ام تی ان در سوريه و ايران درحال بررسی عملکرد اين گروه هستند.

به نوشته روزنامه واشينگتن پست، اريک شولتز، سخنگوی کاخ سفيد اعلام کرده است که انتقاد از ديويد پلوف، مشاور ارشد باراک اوباما منصفانه نيست زيرا در زمانی که آقای پلوف در نيجريه سخنرانی کرده است، فعاليت های گروه ام تی ان در ايران هنوز شناخته نشده بود.

اريک شولتز همچنين گفت که ديويد پلوف دو سخنرانی در مورد تکنولوژی موبایل و ارتباطات ديجيتالی داشته و ديدار جداگانه ای با روسای شرکت ام تی ان نداشته است.

به گفته آقای شولتز، در آن زمان حتی سختگيرترين گروه های ناظر هم شرکت های مرتبط با ايران را مورد هدف قرار نداده بودند و انتقاد از آقای پلوف در اين زمان و با گذشت دو سال از سخنرانی او نابجاست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هفته گذشته باراک اوباما تحريم های اقتصادی جديدی را عليه صنعت نفت ايران و دو بانک چينی و عراقی که به داد و ستد با ايران متهم شده اند، اعمال کرد.

در هفته های گذشته ميت رامنی، کانديدای حزب جمهوری خواه برای انتخابات آتی آمريکا، دولت اين کشور را به نرمش در مقابل ايران متهم کرد.

به گزارش روزنامه واشينگتن پست، هيچ محدوديت قانونی و اخلاقی برای آقای پلوف وجود نداشته که در آن زمان از گروه ام تی ان بابت سخنران اش پولی دريافت نکند.

کاخ سفيد اعلام کرده که دريافت پول برای سخنرانی از سوی مقام های ارشد غير معمول نيست و در زمان جورج بوش، ریيس جمهوری سابق آمريکا هم مقام های ارشد دولتی در ازای سخنرانی برای شرکت هايی که از لحاظ مالی با ايران در ارتباط بوده اند، مبالغی دريافت کرده اند.

مقام های گروه ام تی ان، اين اتهام را که تحريم ها عليه ايران را نقض کرده يا اين تحريم ها را دور زده اند، رد کرده اند.

گروه ام تی ان هفت سال پيش وارد بازار ايران شد.
XS
SM
MD
LG