لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۲۱

اوباما: مردم آمریکا دیدگاه‌های مهمل دونالد ترامپ را نخواهند پذیرفت


باراک اوباما روز پنجشنبه ۱۸ شهریور گفت دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان «هر بار که حرف می‌زند» ثابت می‌کند شایستگی مقام ریاست جمهوری را ندارد و مطمئن است که در روز انتخابات مردم آمریکا او را نخواهند پذیرفت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رییس جمهوری آمریکا در پایان آخرین سفر رسمی خود به کشورهای آسیایی گفت ملاقات‌های او با رهبران کشورهای خارجی یک بار دیگر نشان داد که حکومتداری «یک کار جدی» است و علاوه بر آمادگی و دانش، مستلزم داشتن سیاست‌های دقیقی است که قابل اجرا باشند.

او از مردم خواست نگذارند «رفتارهای ناهنجاری» که در کارزار انتخاباتی شاهد آن بوده‌ایم به شیوه‌های عادی و معمول بدل شوند.

آقای اوباما با اشاره به دونالد ترامپ افزود: «مهمترین نکته برای مردم و رسانه‌ها این است که دقیقا به حرف‌های او گوش دهند، آنها را بررسی کنند و ایده‌ها و افکار او که گاه متناقض و گاه ناآگاهانه و یا به طور کلی مهمل هستند را زیر سئوال ببرند».

آقای اوباما بارها ضمن محکوم کردن دونالد ترامپ او را برای مقام ریاست جمهوری «نالایق» توصیف کرده و گفته است او حزب جمهوریخواه را به سمتی خطرناک و بی‌سابقه سوق می‌دهد.

رییس جمهوری آمریکا از نامزدی هیلاری کلینتون حمایت کرده است و گفته که در ماه‌های قبل از انتخابات با تمام انرژی به کارزار تبلیغاتی او خواهد پیوست.

این دهمین سفر آقای اوباما در طول دو دوره ریاست جمهوری‌اش به کشورهای آسیایی است که طی آن از چین و لائوس دیدار کرد. آقای اوباما در دوران کودکی چند سال ساکن اندونزی بوده است.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: «وقتی سال‌هایی که در دوران کودکی اینجا زندگی می‌کردم را به یاد می‌آورم مهمترین نکته‌ای که توجه مرا جلب می‌کند پیشرفت خارق‌العاده این بخش از جهان طی دهه‌های اخیر است، هر چند هنوز کارهای زیادی باقی مانده که باید انجام شود».

یکی از مهمترین کارهایی که هنوز نیمه تمام باقی مانده، پیمان همکاری منطقه اقیانوس آرام مربوط به مناسبات تجاری ۱۲ کشور اين منطقه است که پرزیدنت اوباما در تحقق آن نقش مهمی ایفا کرد.

این معاهده در انتظار تصویب نهایی در کنگره آمریکاست و با مخالفت‌هایی از سوی هر دو حزب روبرو شده است. ولی آقای اوباما گفته است برای قانع کردن مجالس قانونگذاری آمریکا و تصویب آن در سال جاری از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌افزاید در آخرین ماه‌های باقی مانده از ریاست جمهوری باراک اوباما او روی چند هدف اصلی تمرکز کرده و امیدوار است قبل از ترک کاخ سفید بتواند آنها را تکمیل کند.

وقتی در مورد یکی از وعده‌های انتخاباتی او یعنی تعطیل کردن بازداشتگاه گوانتانامو سئوال شد آقای اوباما گفت: «هنوز هم حاضر نیستم در این مورد عقب‌نشینی کنم».

او خاطر نشان کرد که دولت‌اش توانسته است از تعداد زندانیان در این بازداشتگاه بکاهد.

تحلیلگران يادآوری می‌کنند که در این سفر نشانه‌هایی از بی‌احترامی به رییس جمهوری آمریکا دیده شده است. حتی دونالد ترامپ گفته است که اگر به جای آقای اوباما بود در واکنش به رفتار برخی از رهبران کشورهای آسیایی سفرش را قطع می‌کرد و به آمریکا باز می‌گشت.

یک نمونه آن برخوردهای تند بین همراهان آقای اوباما و مقامات چینی در مورد تاخیر برای رساندن پلکان به هواپیمای رییس‌جمهوری آمریکا بود که روی شبکه‌های اجتماعی انعکاس یافت.

مورد دیگر فحاشی رییس جمهوری فیلیپین به آقای اوباما در آستانه دیدار دو طرف در لائوس بود که به همین دلیل رییس‌جمهوری آمریکا آن ملاقات را لغو کرد. البته دو طرف در حاشیه اجلاس لائوس با یکدیگر دست دادند.

آقای اوباما گفت مقامات ارشد دو کشور در مورد حل این مشکل صحبت خواهند کرد و این حادثه روی روابط نزدیک و همکاری‌های قدیمی فیلیپین و آمریکا تاثیر نخواهد داشت.

یکی از جنبه‌های مثبت سفر آقای اوباما به کشورهای آسیایی مذاکرات مشترک در مورد نحوه مقابله با بلندپروازی‌های چین در جنوب آسیا و کاهش تنش بین چین و کشورهای همسایه در مورد قلمرو دریایی مورد اختلاف بود.

آقای اوباما در آخرین روز از سفر آسیایی خود با نارندرا مودی نخست وزیر هند ملاقات کرد که به همکاری او در زمینه مقابله با گرمایش زمین و بخصوص جلب نظر کشورهای در حال توسعه نیاز دارد.

کاخ سفید اعلام کرد که آقای اوباما حمایت خود را از پیوستن هند به کشورهای گروه تامین کننده سوخت هسته‌ای اعلام کرده است. پاکستان، رقیب دیرینه هند که صاحب قدرت هسته‌ای است با عضویت هند در این گروه مخالف است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG