لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۳۹

باراک اوباما: رهبران جهان ميراث نلسون ماندلا را الگوی خود قرار دهند


اوباما به بیوه نلسون ماندلا ادای احترام می‌کند
رييس جمهوری آمريکا در مراسم يادبود نلسون ماندلا از وی به عنوان «غول تاريخ» ياد کرد و گفت بسياری از رهبران جهان همبستگی خود را با مبارزات وی برای آزادی اعلام می‌کنند ولی «حاضر نيستند تا ديدگاه متفاوت مردم خود را تحمل کنند».

باراک اوباما که روز سه شنبه، دهم دسامبر، در ژوهانسبورگ سخنرانی می‌کرد، اظهارات خود را در مقابل بسياری از رهبران جهان از جمله لی يوآنچائو، معاون رييس جمهوری چين، رائول کاسترو، رييس جمهوری کوبا و رابرت موگابه، رييس جمهوری زيمبابوه ايراد کرد که متهم به سرکوب فعالان مدنی و خواسته‌های مردم خود برای آزادی بيان و اجتماعات هستند.

رييس جمهوری آمريکا در سخنانش گفت که نلسون ماندلا به دليل مبارزات، ذکاوت، پايداری و ايمانی که داشت، جايگاهش را در تاريخ تثبيت کرد.

آقای اوباما گفت: «دشوار است که بتوان يک انسان را ستايش کرد... و زمانی دشوارتر خواهد شد که از يک غول تاريخ تجليل کرد، کسی که ملتی را به سوی عدالت رهنمون شد».

او گفت که نلسون ماندلا را بايد در کنار کسانی چون مهاتما گاندی، مارتين لوتر کينگ و آبراهام لينکلن قرار داد.

آقای اوباما از رهبران جهان خواست تا با مبارزه عليه نابرابری، فقر و تبعيض نژادی دنباله رو ميراث ماندلا باشند.

وی تصريح کرد: «پيشرفت در آمريکا و آفريقای جنوبی نبايد اين حقيقت را ناديده بگيرد که هنوز کارهای بسياری پيش رو قرار دارد. آفريقای جنوبی به ما نشان داد که می‌توان تغيير را بوجود آورد».

رييس جمهوری آمريکا، نلسون ماندلا را آخرين قهرمان آزادی در قرن بيست و يکم خواند و گفت همواره در اين انديشه است که چگونه آموزه‌های ماندلا را در زندگی شخصی و به عنوان رييس جمهور به کار ببندد.

باراک اوباما با اشاره به الگو قرار دادن ماندلا برای ورود به عرصه سياست گفت: «او يک مجمسه ساخته شده از مرمر نبود، او انسانی بود از گوشت و خون».

وی افزود: نلسون ماندلا «به ما قدرت اقدام را نشان داد، ريسک کردن برای ايده‌های‌مان را».

نلسون ماندلا، رييس‌جمهوری اسبق آفريقای جنوبی، رهبر ضد آپارتايد و برنده جايزه نوبل، پنج‌شنبه گذشته بر اثر عارضه ريوی در سن ۹۵ سالگی درگذشت.

ماندلا که به خاطر مبارزه با تبعيض نژادی در آفريقای جنوبی ۲۷ سال از عمر خود را در زندان گذرانيد، پس از آزادی از زندان، با گذشت و بخشش نسبت به اقدامات حکومت سرکوبگر پيشين توانست زمينه آشتی ملی را در آفريقای جنوبی فراهم کند.

در مراسم يادبود او در پايتخت آفريقای جنوبی که همچنان در جريان است، رييس جمهوری برزيل و معاون رييس جمهوری چين نيز سخنرانی کردند.

۹۱ تن از روسای جمهوری و نخست‌وزيران کشورهای مختلف جهان و ده‌ها هزار تن از اهالی آفريقای جنوبی روز سه‌شنبه در يک ورزشگاه صدهزارنفری در حومه ژوهانسبورگ، پايتخت، گردهم آمدند تا اين مراسم را برگزار کنند.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG