لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۵۰

باراک اوباما: زندان گوانتانامو «یک‌بار و برای همیشه» باید تعطیل شود


باراک اوباما (نفر وسط) همراه با جو بایدن (چپ) معاون رییس جمهوری و اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا

رییس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه چهارم اسفند پیشنهاد کرد که زندان گوانتانامو «یک‌بار و برای همیشه» باید تعطیل شود چرا که در تضاد با ارزش‌های آمریکایی است و امنیت ملی ایالات متحده را به خطر می‌اندازد.

باراک اوباما این اظهارات را در کاخ سفید و هنگام تشریح برنامه خود برای بستن گوانتانامو ابراز کرد و گفت که به رغم موانع مهم سیاسی و مخالفت‌های کنگره، او قصد دارد تا این زندان را تعطیل کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وی اظهار داشت: «من نمی‌خواهم این مشکل را برای رییس‌جمهوری بعدی باقی بگذارم، هرکسی می‌خواهد باشد. آیا ما قصد داریم تا این مسئله را برای ۱۵ سال دیگر کش بدهیم؟ ادامه فعالیت این زندان در تضاد با ارزش‌های ما است. این مسئله موضع ما را در جهان تضعیف می‌کند».

آقای اوباما تاکید کرد: «این مسئله درباره بستن فصلی از تاریخ ما و نشان دهنده درس‌هایی است که از حادثه یازدهم سپتامبر گرفته‌ایم- درس‌هایی که لازم است راهنمای ملت‌مان برای حرکت به جلو باشد».

رییس‌جمهوری ایالات متحده افزود: اجازه دهید کار درست را برای آمریکا انجام دهیم.

وی اظهار داشت قصد دارد تا با کنگره درباره اینکه چه نقاط امنی برای نگهداری بازداشت شدگان گوانتانامو مناسب است کار کند.

رییس جمهوری آمریکا تصریح کرد: «دادگاه‌های قوی فدرال قادرند که متهمان تروریسم را محاکمه کنند».

به گزارش خبرگزاری رویترز، برنامه وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، این است که با بسته شدن زندان ایالات متحده در خلیج گوانتانامو، کوبا، زندانیان آن به یکی از ۱۳ زندان احتمالی در خاک این کشور منتقل شوند. با این حال، پنتاگون زندان خاصی را پیشنهاد نکرده است.

باراک اوباما پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۰۸ متعهد شده بود که این زندان را تعطیل کند ولی برنامه او به دلیل مخالفت قانونگذاران کنگره به جایی نرسیده است.

زندانیان گوانتانامو در جریان جنگ عراق و افغانستان از سوی نیروهای آمریکایی بازداشت شده‌اند.

گزارش‌ها حاکی است که بستن این زندان و انتقال بازداشتی‌های آن بین ۲۹۰ تا ۴۷۵ میلیون دلار هزینه در برخواهد داشت. نگهداری این زندانیان در خاک آمریکا بین ۶۵ تا ۸۵ میلیون دلار صرفه‌جویی نسبت به زندان گوانتانامو در پی خواهد داشت. بدین ترتیب ظرف چند سال هزینه‌های بستن و انتقال زندانیان پوشش داده خواهد شد.

آقای اوباما در سخنان روز سه شنبه‌اش گفت که تعطیلی این زندان نه تنها اقدامی صحیح در رابطه با امنیت ملی است بلکه سالانه باعث ۸۰ میلیون دلار صرفه جویی خواهد شد.

قرار است ظرف سال جاری میلادی ۳۵ زندانی به کشورهای خود منتقل شوند که شمار زندانیان گوانتانامو را به زیر ۶۰ نفر کاهش خواهد داد.

دولت باراک اوباما از کنگره خواسته است تا محدودیت‌های مربوط به انتقال زندانیان به خاک آمریکا را لغو کند و ابراز امیدواری کرده که این برنامه به سرانجام برسد. در صورتی که قانونگذاران آمریکایی با پیشنهاد رییس جمهوری موافقت نکنند، باراک اوباما قرار است با یک فرمان اجرایی زندان گوانتانامو را تعطیل کند.

XS
SM
MD
LG