لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۱۹

اوباما لایحه بودجه چهار تریلیون دلاری آمریکا را به کنگره فرستاد


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه ۱۳ بهمن با ارسال لایحه بودجه چهار تریلیون دلاری به کنگره، که بر اساس مالیات بیشتر برای ثروتمندان و شرکت‌های بزرگ و افزایش هزینه جاری تنظیم شده است، خود را برای درگیری تازه با نمایندگان جمهوریخواه آماده کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای اوباما همراه با لایحه بودجه سنگین سال جاری در پیامی به نمایندگان نوشته است که بودجه پیشنهادی دولت او «عملی است و نه حزبی».

اما حتی پیش از تحویل لایحه به کنگره، نمایندگان جمهوریخواه از افزایش مالیات‌ها به رقم دو تریلیون انتقاد کرده بودند. آن‌ها رییس جمهور را به سیاست «مالیات بگیر و هزینه کن» متهم کردند که به اعتقاد آن‌ها به اقتصاد کشور آسیب می‌زند و در عین حال برای بزرگ‌ترین مشکل بودجه که افزایش هزینه برای برنامه‌های اجتماعی دولت است چاره‌ای نیندیشده است.

بودجه پیشنهادی سالانه معمولا فهرستی از برنامه‌های مورد نظر دولت است و ممکن است به زودی به صورت قوانین تصویب شده در نیاید.

کنگره جدید که در کنترل اکثریت حزب جمهوری خواهان است مخالف پیشنهادات باراک اوباما است. در همین حال اجرای بودجه نهایی و تصویب شده توسط کنگره، برای دولت الزامی نیست.

اما لایحه بودجه بر هزینه‌های جاری و در نتیجه بر میزان مالیات تعیین شده و محل تامین درآمدهای دولت تاثیر می‌گذارد.

آقای اوباما معتقد است که اقتصاد آمریکا در حدی بهبود یافته که بتوان مالیات را افزایش داد و در نتیجه از این محل می‌توان به آمریکایی‌هایی که تا کنون از بهبود اقتصادی بهره‌مند نشده‌اند کمک کرد.

اما جمهوریخواهان معتقدند بودجه پیشنهادی آقای اوباما بهبود اقتصادی را به خطر می‌اندازد و او باید کسری بودجه را کاهش دهد.

خبرگزاری رویترز در ادامه می‌نویسد این اختلافات به احتمال زیاد محورهای اصلی مباحث دو سال پایانی ریاست جهموری آقای اوباما خواهد بود و ممکن است تا مبارزات انتخاباتی بعدی در سال ۲۰۱۶ نیز ادامه پیدا کند.

جمهوریخواهان بهار سال جاری با ترسیم خطوط کلی یک بودجه متعادل با وعده کم کردن فشار کسری بودجه، بدهی دولتی برای نسل آینده، کاستن از بودجه مزایای تامین اجتماعی و اصلاح کدهای مالیاتی به طرح آقای اوباما پاسخ خواهند داد.

در روزهای پیش از انتشار لایحه بودجه، دولت باراک اوباما گفت که بودجه امسال نشان دهنده استراتژی تقویت طبقه متوسط و کمک به «خانواده‌های شاغل و سختکوش برای پیش افتادن در زمانه تغییرات اقتصادی و فنی است».

باراک اوباما در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه از شبکه خبری ان بی‌سی پخش شد گفت: «وضع کشور بهتر از چهار سال پیش است، اما چیز دیگری که ما می‌دانیم این است که درآمد و دستمزد خانواده‌های طبقه متوسط رو به کاهش است. آن‌ها در ۳۰ سال اخیر نتوانستند پا به پای روند سودآوری‌های شرکت‌های بزرگ و اقشار خیلی بالا حرکت کنند».

بودجه دولت اوباما در حالی ارائه می‌شود که وضعیت اقتصادی آمریکا بهتر شده است، کسری بودجه فدرال کاهش یافته و موقعیت او در نظر سنجی‌ها بهبود پیدا کرده است.

رییس جمهوری آمریکا همچنین خواهان افزایش قابل ملاحظه بودجه زیرساخت‌های و طرح‌های عمرانی شده است.

در بخش دیگری از لایحه بودجه، آقای اوباما محدودیت‌هایی که از سال ۲۰۱۱ در برنامه‌های نظامی و عمومی اعمال شده بود را کاهش داده و بودجه سازمان‌های داخلی و نظامی سالانه هفت درصد افزایش می‌یابند.

بسیاری از جمهوریخواهان از افزایش بودجه نظامی حمایت می‌کنند اما با افزایش بودجه برنامه عمومی مخالفند.

جمهوریخواهان برای اولین بار در دوران ریاست جهموری باراک اوباما کنترل مجلس نمایندگان و سنای آمریکا را در دست دارند.

لایحه پیشنهادی باراک اوباما برای سال مالی که از اول اکتبر ۲۰۱۵ شروع می‌شود تنظیم شده است. این بودجه با ۴۷۴ میلیارد دلار کسری موازنه همراه است.

بر اساس چنین طرحی، آمریکا در ده سال آینده به توازن بودجه نمی‌رسد و کسری بودجه با انتقال به سال‌های بعد، در سال ۲۰۲۵ به ۶۸۷ میلیارد دلار خواهد رسید.

دولت باراک اوباما معتقد است کاهش بودجه‌های جاری و افزایش مالیات در یک دهه آینده حدود ۱.۸ تریلیون دلار برای دولت درآمد خواهد داشت و کسری بودجه را در حد قابل مدیریت باقی می‌گذارد.

در این بودجه، ۶۰ میلیارد دلار برای کالج‌های رایگان و عمومی با ظرفیت پذیرش ۹ میلیون دانش آموز در نظر گرفته شده است. یکی از ردیف‌های پیشنهادی افزایش بودجه مربوط به مهد کودکان زیر چهار سال است که تا سال ۲۰۲۵ بتواند یک میلیون و یکصد هزار کودک بیشتر را در بر بگیرد.

پل رایان، نماینده حزب جمهوریخواه در مجلس نمایندگان، رییس جمهوری را به بهره‌برداری از کینه و حسادت اقتصادی متهم کرد و در مصاحبه‌ای با ان‌بی‌سی گفت: «توزیع ثروت از بالا به پایین عملی نیست».

XS
SM
MD
LG