لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۳۳

قيمت نفت به کمتر از ۵۵ دلار کاهش یافت


ذخيره نفت خام آمريکا در هفته گذشته حدود یک ميليون و يکصد هزار بشکه افزايش يافت.

به دنبال انتشار گزارش هايی مبنی بر افزايش ميزان ذخاير استراتژيک آمريکا قيمت جهانی نفت به زير ۵۵ دلار برای هر بشکه رسيد.


به گزارش خبرگزاری رويترز، بهای نفت خام پایه وست تگزاس، در معاملات روز چهارشنبه با ۶۲ سنت کاهش به ۵۴ دلار و ۴۲ سنت رسيد. اين در حالی است که در معاملات روز سه شنبه قيمت هر بشکه نفت دو دلار و ۴۶ سنت افزايش يافته بود که بيشترين افزايش را از ۲۰ نوامبر نشان می دهد.


در لندن نيز هر بشکه نفت خام برنت با ۴۳ سنت کاهش به ۵۴ دلار و ۶۷ سنت رسيد .


براساس اين گزارش، ذخيره نفت خام آمريکا در هفته گذشته حدود یک ميليون و يکصد هزار بشکه افزايش يافت که دومين افزايش پياپی این ذخاير استراتژيک به شمار می رود .


اما ممکن است که با افزايش ناگهانی سرما در شمال شرقی آمريکا که بزرگترين بازار مواد سوختی جهان به شمار می رود، روند ذخيره کردن نفت طی شش ماه گذشته دچار وقفه شود .دولت بوش گفته است که قصد دارد تا بهار آینده ۱۱ ميليون بشکه ديگر به ذخاير استراتژيک نفتی آمريکا اضافه کند که روزانه حدود ۱۰۰ هزار بشکه خواهد بود.

تحليلگران پيش بينی می کنند که این توقف رقمی حدود کاهش ۸۰۰ هزار بشکه ای در انبار کردن نفت را به دنبال داشته باشد. افزايش چهار و هفت دهم درصدی قيمت نفت در روز سه شنبه پس از آن رخ داد که اعلام شد: ايالات متحده ذخاير اضطراری نفت ايجاد کرده و موج سرما این کشور را فرا گرفته است.


دولت بوش گفته است که قصد دارد تا بهار آینده ۱۱ ميليون بشکه ديگر به ذخاير استراتژيک نفتی آمريکا اضافه کند که روزانه حدود ۱۰۰ هزار بشکه خواهد بود.


اندرو هريسون، تحليلگر منابع در بانک «ANZ» می گويد: ذخاير استراتژيک تنها برای شرايط کوتاه مدت است. ممکن است که اين ذخاير در بلندمدت کمک کند تا قيمت ها در سطح پايينی ثابت باقی بماند .


آخرين افزايش ناگهانی بهای نفت هنوز پايين تر از قيمتی است که رييس سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) اعلام کرده بود.


محمد الحملی، روز سه شنبه گفت: قيمت مناسب سبد نفتی اوپک حدود ۵۵ دلار برای هر بشکه است.


قيمت هر بشکه نفت اوپک معمولا ۵ تا ۶ دلار پايين تر از نفت خام آمريکا است .


اما با اين حال، سازمان اوپک هنوز برای تثبيت قيمت نفت فراخوانی جهت تشکيل اجلاس اضطراری و تصميم به کاهش توليد نفت نداده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG