لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۳۸

قیمت جهانی نفت از مرز ۹۸ دلار عبور کرد


معامله گران بازار نفت نگران هستند که ذخاير اين ماده خام در زمستان کاهش يابد و همچنين وقوع طوفان در دريای شمال به تلاطم بيشتر در اين بازار بيانجامد.

قيمت نفت خام در بازارهای جهانی روز چهارشنبه از مرز ۹۸ دلار عبور کرد و انتظار می رود که در روزهای آينده به سقف ۱۰۰ دلار در هر بشکه برسد.


بر اساس گزارش خبرگزاری ها، معامله گران بازار نفت نگران هستند که ذخاير اين ماده خام در زمستان کاهش يابد و همچنين وقوع طوفان در دريای شمال به تلاطم بيشتر در اين بازار بيانجامد.


افزايش تقاضای جهانی اين ماده خام در زمستان و کاهش مداوم ارزش دلار در بازارهای مالی دنيا سبب بالا رفتن بهای نفت و اين تحليل شده است که زمان کوتاهی تا رسيدن قيمت آن به ۱۰۰ دلار باقی مانده است.

اين گزارش می افزايد: «نفت خام سبک آمريکا برای تحويل در ماه دسامبر با يک دلار و ۴۷ سنت افزايش به رکورد ۹۸ دلار و ۱۷ سنت برای هر بشکه رسيده است. نفت خام برنت دريای شمال نيز در روز چهارشنبه به ازای هر بشکه ۹۴ دلار و ۷۴ سنت معامله شد.»


افزايش تقاضای جهانی اين ماده خام در زمستان و کاهش مداوم ارزش دلار در بازارهای مالی دنيا سبب بالا رفتن بهای نفت و اين تحليل شده است که زمان کوتاهی تا رسيدن قيمت آن به ۱۰۰ دلار باقی مانده است.


از ماه اوت ( مردادماه) تاکنون قيمت نفت به ميزان ۳۰ دلار برای هر بشکه افزايش قيمت داشته است.


سازمان اطلاعات انرژی آمريکا اخيرا با اعلام کاهش ذخاير نفتی اين کشور پيش بينی خود مبنی بر ميانگين قيمت نفت آمريکا در سال ۲۰۰۸، از ۷۳ دلار و ۵۰ سنت به ۸۰ دلار در هر بشکه افزايش داده است.


ذخاير نفتی اين کشور به ميزان يک ميليون و ۶۰۰ هزار بشکه کاهش نشان می دهد.


سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، با افزايش ۵۰۰ هزار بشکه ای توليد نفت خام خود از ابتدای ماه نوامبر موافقت کردند و هم اکنون نيز تحت فشار قرار دارند تا توليد خود را بالا ببرند.


گزارش دبير خانه اوپک حاکی است که بهای سبد نفتی اين سازمان که متشکل از ۱۲ نوع نفت خام اعضای آن است، در روز دوشنبه، پنجم نوامبر، بشکه ای ۸۸ دلار و ۱۳ سنت معامله شد.


سبد نفت خام اوپک، در بردارنده ۱۲ نوع نفت خام اعضای اين سازمان شامل، مخلوط الجزاير، ميناس اندونزی، سنگين ايران، سبک بصره، صادراتی کويت، اس سيدر ليبی، سبک «بونی» نيجريه، مارين قطر، سبک عربی عربستان سعودی، موربان امارات عربی متحده و بی.سی.اف ۱۷ ونزوئلا و گيراسول آنگولا است.


اين گزارش می افزايد که ميانگين هفتگی بهای سبد نفتی اوپک در هفته گذشته نزديک به پنج دلار افزايش نشان می دهد، به گونه ای که از ۸۱ دلار و ۶۷ سنت به ۸۶ دلار و ۳۲ سنت رسيد.


XS
SM
MD
LG