لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۳۷

قیمت نفت در بازارهای جهانی پس از تثبیت سقف تولید اوپک سقوط کرد


سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در نشست روز پنجشنبه ششم آذر خود به رغم کاهش قیمت جهانی نفت و ذخیره اضافی، سقف تولید روزانه ۳۰ میلیون بشکه را ثابت نگه داشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، قیمت نفت در بازارهای جهانی در روز پنجشنبه و پس از تصمیم اوپک تا شش دلار در هر بشکه سقوط کرد که این بد‌ترین سقوط از سال ۲۰۱۱ تاکنون در عرض یک روز است.

این گزارش می‌افزاید که قیمت نفت خام برنت برای تحویل در آینده، چهار دلار و ۷۵ سنت در هر بشکه کاهش یافت و به ۷۳ دلار در ساعت چهار عصر به وقت گرینوویچ رسید. قیمت این نوع نفت در اوایل باز شدن بازارها تا شش دلار کاهش یافت و به ۷۱ دلار و ۲۵ سنت رسیده بود.

نفت خام آمریکا نیز با چهار دلار و ۷۹ سنت کاهش به ۶۸ دلار و ۹۰ سنت رسید که پایین‌ترین رقم از ماه مه ۲۰۱۰ است.

تصمیم روز پنجشنبه نشست اوپک قابل پیش‌بینی بود و از جمله عربستان سعودی و امارات متحده عربی بر لزوم تغییر نکردن سقف تولید این سازمان تاکید کرده بودند.

عربستان بزرگ‌ترین کشور تولید کننده بین ۱۲ کشور عضو اوپک است و نفوذ موثری در تصمیم‌گیری‌های این سازمان دارد.

برخی از کشورهای اوپک که از قیمت پایین نفت ضربه دیده‌اند خواستار کاهش تولید بودند. تمایل کشورهای بزرگ صادرکننده نفت به حفظ سقف تولید خود و همچنین افزایش تولید نفت شیل در آمریکا باعث کاهش قیمت در ماه‌های اخیر شده است.

اوپک یک سوم فروش جهانی نفت را در اختیار دارد اما کاهش ۳۲ درصدی قیمت این محصول می‌تواند اختلافات را میان کشورهای عضو این سازمان تشدید کند.

تحلیلگران می‌گویند که عربستان سعودی با مخالفت خود با کاهش تولید امیدوار است که قیمت نفت را به رقمی برساند که تولید نفت شیل را توجیه پذیر کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، این اقدام در تئوری باعث خواهد شد تا تولید این نوع نفت بویژه در آمریکا، مقرون به صرفه نباشد و اوپک بار دیگر نقش مسلط خود را در بازار نفت بازیابد.

به گفته تحلیلگران، تولید نفت شیل هم اکنون حدود ۶۰ دلار در هر بشکه هزینه بر می‌دارد. این بدان معنی است که اگر تئوری عربستان جواب دهد، مصرف کنندگان در کوتاه مدت از این وضعیت سود خواهند برد و اوپک در درازمدت خواهد توانست بار دیگر قیمت‌ها را افزایش دهد.

اوپک در ماه‌های اخیر اعلام کرده است که بازار نفت در شش ماهه اول سال آینده میلادی با یک میلیون بشکه نفت مازاد عرضه در روز روبرو خواهد بود.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG