لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۵۵

تولید نفت اوپک بعد از سه ماه رشد متوالی کاهش یافت


تولید روزانه نفت کشورهای عضو اوپک طی ماه اوت امسال بیش از ۷۹ هزار بشکه کاهش یافت.

بر اساس گزارشی که سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، روز سه‌شنبه ۲۱ شهریور در سایت رسمی خود منتشر کرده است، تولید روزانه نفت اعضای اوپک در ماه اوت به ۳۲ میلیون و ۷۵۵ هزار بشکه رسیده است. طی ماه‌های مه تا ژوئیه، تولید اوپک به صورت متوالی افزایش یافته بود.

آمارهای ارائه شده در این گزارش حاکی است که بیش از نیمی از کشورهای عضو اوپک طی ماه گذشته کاهش تولید داشته‌اند، خصوصا تولید روزانه لیبی ۱۱۲ هزار بشکه کاهش یافته است. با این‌حال تولید نیجریه افزایشی ۱۳۸ هزار بشکه‌ای نشان می‌دهد.

اعضای اوپک متعهد شده‌اند که تولید خود را از ابتدای سال جاری تا مارس سال آینده روزانه ۱.۲ میلیون بشکه کاهش دهند. به ایران اجازه داده شده بود که تولید روزانه خود را ۹۰ هزار بشکه افزایش داده و در سقف ۳.۷۹ میلیون بشکه نگه دارد.

لیبی و نیجریه نیز از توافق کاهش تولید نفت معاف شده بودند و طی سه ماه گذشته عمده افزایش تولید نفت اوپک توسط این دو کشور انجام شده است.

گزارش اوپک حاکی است که ایران در ماه گذشته تولید روزانه خود را ۲۳۰۰ بشکه کاهش داده و به رقم دو میلیون و ۸۲۸ هزار بشکه رسانده است.

آمارهای اوپک حاکی است که ایران طی هشت ماه گذشته به طور متوسط بیشتر از میزانی که متعهد شده بود، تولید نفت انجام داده است. متوسط تولید نفت ایران در نیمه اول سال جاری میلادی تنها چند هزار بشکه بیشتر از توافق بوده، اما در ماه‌های ژوئیه و اوت به طور متوسط روزانه ۳۹ هزار بشکه بیشتر از توافق اوپک تولید نفت انجام داده است.

آمارهای اوپک همچنین حاکی از افزایش قیمت نفت طی ماه اوت نسبت به ماه ژوئیه است. قیمت نفت سنگین ایران با ۵.۸ درصد افزایش به ۴۸ دلار و ۷۰ سنت رسیده است.

در همین زمینه نشریه تخصصی «پلاتز» نیز طی گزارشی که روز سه‌شنبه منتشر کرده، از افزایش صادرات نفت ایران طی ماه اوت خبر داده است.

بر اساس این گزارش، صادرات ایران در ماه گذشته نسبت به ژوئیه حدود ۲.۵ درصد افزایش یافته است. ایران طی ماه اوت روزانه دو میلیون و ۴۲۰ هزار بشکه نفت صادر کرده که بیش از ۶۰ درصد آن راهی بازارهای آسیایی و مابقی راهی اروپا شده است.

XS
SM
MD
LG