لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۴۳

سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، در تازه‌ترین گزارش سالانه خود که روز چهارشنبه دوم تیرماه منتشر کرد، می‌گوید که ایران در سال ۲۰۱۵ از بابت صادرات نفت تنها ۲۷ میلیارد و ۳۰۸ میلیون دلار درآمد داشته است.

این رقم در سال ۲۰۱۴ حدود ۵۳ میلیارد و ۵۶۲ میلیون دلار بود. به عبارتی درآمد نفتی ایران در سال گذشته نسبت به سال قبل آن تا دو برابر کاهش یافته است.

از طرفی، داده‌های اوپک حاکی است که درآمدهای نفتی ایران نسبت به دوران قبل از تحریم‌ها نیز بیش از چهار برابر کاهش یافته است.

ایران در سال ۲۰۱۱ حدود ۱۱۴ میلیارد و ۷۵۱ میلیون دلار درآمد نفتی داشته است.

این رقم در سال ۲۰۱۲ به ۱۰۰ میلیارد و در سال ۲۰۱۳ به ۶۴ میلیارد دلار سقوط کرده بود.

البته آمارهای اوپک حاکی است که تولید و صادرات نفت ایران در سال گذشته نسبت به ۲۰۱۴ مقداری افزایش نیز داشته است، اما افت قیمت نفت از ۱۰۸ دلار طی نیمه اول سال ۲۰۱۴ به زیر ۴۰ دلار در روزهای پایانی سال ۲۰۱۵ باعث افت چشمگیر درآمدهای نفتی ایران شده است.

این گزارش می‌گوید که ایران در سال گذشته بیش از ۶۷.۵ میلیارد دلار واردات و نزدیک به ۷۸ میلیارد دلار صادرات (نفتی و غیر نفتی) داشته است.

اوپک همچنین برآورد کرده است که میزان ذخایر نفتی ایران در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال قبل از آن حدود ۶۰۰ میلیون بشکه افزایش یافته و به ۱۵۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون بشکه رسیده است.

این گزارش همچنین به شاخص‌های مهم اقتصادی ایران نیز اشاره کرده و می‌نویسد که تولید ناخالص داخلی ایران در سال گذشته به ۳۸۷ میلیارد و ۶۱۱ میلیون دلار رسیده است، در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۱ بالای ۵۶۰ میلیارد دلار بود.

در این میان مصرف داخلی نفت ایران نیز در سال گذشته یک میلیون و ۷۸۱ هزار بشکه در روز بوده است. تولید بنزین ایران در سال گذشته حدود ۲.۵ درصد افزایش یافته و به بالای ۴۲۲ هزار بشکه در روز رسیده است.

این گزارش می‌افزاید که ایران به طور متوسط در سال گذشته یک میلیون و ۸۱ هزار بشکه صادرات نفت داشت. این رقم در سال ۲۰۱۱ حدود ۲.۲ میلیون بشکه بود.

آمارهای بین المللی حاکی است که ایران طی ماه گذشته صادرات خود را به رقم ۲.۱ میلیون بشکه در روز رسانده است.

تحریم‌ها علیه ایران در ماه ژانویه سال جاری میلادی لغو شد.

داده‌های اوپک حاکی است که ایران در سال گذشته بیش از ۲۲۶ میلیارد متر مکعب تولید گاز خام داشته است که ۸.۵ میلیارد متر مکعب آن را به ترکیه صادر کرده است. ایران تقریبا به همین میزان نیز واردات گاز از ترکمنستان دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG