لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۴۶

منابع فلسطینی: تلفات در غزه از مرز هزار نفر گذشت


در نوزدهمين روز از جنگ در نوار غزه، درگيرى ميان ارتش اسرائيل با جنگجويان حماس تشديد شده است و هواپيماهاى اسرائيلى به بمباران اين منطقه ادامه مى دهند. (عکس: AFP)

گزارش هاى رسيده از منابع فلسطينى حاكى است كه ميزان تلفات در نوار غزه به بيش از هزار نفر رسيده است و تلاش هاى ديپلماتيك براى برقرارى آتش بس در اين منطقه همچنان ادامه دارد.

در نوزدهمين روز از جنگ در نوار غزه، درگيرى ميان ارتش اسرائيل با جنگجويان حماس تشديد شده است و هواپيماهاى اسرائيلى به بمباران اين منطقه ادامه مى دهند.

مناطق مرزى غزه با مصر كه اسرائيل مى گويد از آن نقطه براى قاچاق سلاح و مهمات براى گروه حماس استفاده مى شود هدف بيشترين حملات قرار گرفته است.

روز چهارشنبه، بان كى مون، دبير كل سازمان ملل وارد قاهره شد و پس از ديدار با حسنى مبارك، رييس جمهورى مصر، خواستار پذيرش آتش بس فورى و پايدار از سوى اسرائيل و گروه حماس شد.

از سوى ديگر، گروه حماس توانست روز چهارشنبه ۱۲ موشک و خمپاره به مناطق اسرائيلى پرتاب كند كه پايين ترين ميزان از زمان آغاز حمله اسرائيل به غزه در روز ۲۷ دسامبر است.

گزارش ها حاكى است كه تعداد كشته شدگان فلسطينى در اين درگيرى ها به هزار و ۱۳ نفر رسيده و شمار زخمى ها نيز چهار هزار و ۵۸۰ نفر است. بيش از نيمى از كشته شدگان، زنان و كودكان هستند.

روز چهارشنبه، بان كى مون، دبير كل سازمان ملل وارد قاهره شد و پس از ديدار با حسنى مبارك، رييس جمهورى مصر، خواستار پذيرش آتش بس فورى و پايدار از سوى اسرائيل و گروه حماس شد.

اين در حالى است كه يك مقام ارشد اسرائيلى به خبرگزارى فرانسه گفته است، حملات اين كشور به غزه می تواند تا روز ۲۰ ژانويه كه مراسم تحليف باراك اوباما، رييس جمهورى منتخب آمريكا، برگزار مى شود ادامه يابد.

وى كه نخواست نامش فاش شود اظهار داشت: اسرائيل هنوز منتظر دريافت تضمين براى حل مسئله قاچاق سلاح و همچنين مواردى است كه در قاهره مورد بحث قرار دارد.

اين مقام اسرائيلى مى گويد: با اين وجود، اسرائيل براى پايان دادن به عمليات در اين مقطع تحت فشار قرار ندارد.

قرار است نماينده اسرائيل روز پنجشنبه براى مذاكره در باره برقرارى آتش بس به مصر سفر كند. آموس گيلاد در سفر خود به قاهره شرايط اسرائيل براى آتش بس با حماس را تشريح خواهد كرد.

گروه حماس نيز اعلام كرد كه جزئيات ديدگاه هاى خود را به مقام هاى مصرى ارائه كرده است. مصر در تلاش است كه با نزديك كردن ديدگاه هاى حماس و اسرائيل راه را براى پايان سه هفته جنگ در غزه هموار كند. در همين زمينه برخى خبرها حاكى از بررسى يك طرح آتش بس ده روزه است.

ولى اسرائيل گفته است كه با برقرارى آتش بس موقت موافقت نخواهد كرد.

اين كشور خواهان آن است كه ناظران خارجى بر مرز مصر با نوار غزه نظارت داشته باشند تا از قاچاق سلاح به اين منطقه و مسلح شدن مجدد حماس جلوگيرى شود. به گفته اسرائيل، حماس همچنين بايد به پرتاب موشك به اين كشور پايان دهد.

در همين حال، ميگوئل موراتينوس، وزير امور خارجه اسپانيا پس از ديدار با نخست وزير اسرائيل گفت: جنبش حماس پيشنهاد قاهره براى پايان جنگ را پذيرفته است.

وى كه در اورشليم (بيت المقدس) سخن مى گفت اظهار داشت: حماس قرار است به طور علنى حمايت و پذيرش خود از اين طرح را اعلام كند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG