لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۰۱

لغو مسابقه تیم فوتبال آرژانتین با اسرائیل؛ فلسطینی‌ها استقبال کردند


رئیس فدراسیون فوتبال فلسطینی پیشتر خواسته بود اگر مسابقه با اسرائیل در بیت‌المقدس برگزار شود پیراهن‌ها و عکس‌های مسی آتش زده شود.

مقامات فوتبال فلسطینی روز چهارشنبه ۱۶ خرداد از تیم فوتبال آرژانتین و ستاره آن لیونل مسی به خاطر لغو مسابقه دوستانه با تیم ملی اسرائیل قدردانی کردند.

آخرین مسابقه آمادگی تیم آرژانتین قبل از جام جهانی قرار بود در برابر تیم ملی اسرائیل و در شهر حیفا برگزار شود ولی این مسابقه به درخواست دولت اسرائیل به اورشلیم منتقل شد. این اقدام، اعتراض فلسطینی‌ها را برانگیخت.

گونزالو هیگوائین، مهاجم تیم ملی فوتبال آرژانتین، روز سه‌شنبه خبر لغو این مسابقه را اعلام کرد.

جبرئیل راجوب، رئیس فدراسیون فوتبال فلسطینی، روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در شهر رام‌الله در کرانه باختری رود اردن گفت: «اسرائیلی‌ها سعی کردند از مسی و ستاره‌های تیم آرژانتین استفاده کنند. می‌خواهم از آنها تشکر و از تصمیم آنها قدردانی کنم که به نظرم اقدام درستی بود».

در ورودی محل کنفرانس خبری پلاکاردی نصب شده بود که روی آن نوشته شده بود: «از طرف فلسطین، متشکریم مسی». پرچم‌های آرژانتین و فلسطین نیز در کنار عکسی از آقای راجوب با ستاره باشگاه بارسلون در کنار این پلاکارد قرار داشتند.

نحوه برخورد جبرئیل راجوب در کنفرانس خبری روز چهارشنبه کاملا متفاوت بود. او روز یکشنبه از فلسطینیان خواسته بود اگر مسابقه با اسرائیل در بیت‌المقدس برگزار شود پیراهن‌ها و عکس‌های مسی را آتش بزنند.

در مقابل، فدراسیون فوتبال اسرائیل فلسطینیان را به خاطر برانگیختن خشم علیه بازیکنان آرژانتینی با هدف لغو این مسابقه به عبور از «خط قرمز» متهم کرد.

این فدراسیون گفت در مورد سخنان جبرئیل راجوب که آن را «تهدیدهای فیزیکی و بی‌رحمانه» توصیف کرد به فیفا شکایت خواهد کرد.

فلسطینیان با برگزاری این مسابقه در بیت‌المقدس مخالف بوده و اسرائیل را متهم کردند که از طریق برگزاری این مسابقه و بخصوص حضور یک ستاره جهانی مثل لیونل مسی می‌خواهد ادعای خود در مورد مالکیت این شهر را تثبیت کند.

حکومت اسرائیل کل شهر اورشلیم را پایتخت خود می‌داند حال آنکه فلسطینیان بخش شرقی این شهر را پایتخت کشور مستقل خود می‌دانند.

اکثر کشورهای جهان می‌گویند سرنوشت شهر بیت‌المقدس باید در مذاکرات صلح آینده بین فلسطینیان و اسرائیل مشخص شود. اما دونالد ترامپ سال گذشته با تغییر سیاست آمریکا در این زمینه، اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت.

مقامات فوتبال فلسطینی می‌گویند به برگزاری این مسابقه در شهر حیفا هیچ اعتراضی نداشتند ولی نباید به بیت‌المقدس منتقل می‌شد.

زیو الکین یکی از اعضای ارشد کابینه اسرائیل در مصاحبه‌ با رادیوی ارتش این کشور گفت برگزاری مسابقه در شهر اورشلیم مربوط به غرور ملی است.

رئیس‌جمهوری اسرائیل نیز در بیانیه‌ای گفت: «سیاسی بودن اقدام آرژانتین نگران کننده است».

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ ش.ر/ ک.ر

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG