لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۲۰

پارلمان اسراییل رییس جمهوری جدید انتخاب می کند


از شیمون پرز به عنوان بخت اصلی برای کسب مقام ریاست جمهوری اسراییل یاد می شود.

۱۲۰ نماينده کنست، پارلمان اسراییل روز چهارشنبه رييس جمهوری جديد این کشور را انتخاب می کنند.


شيمون پرز، ۸۴ ساله نامزد اصلی این انتخابات معرفی شده است. وی با رئوبن ريبلين، رييس اسبق پارلمان و يک بانوی ديپلمات پيشين، خانم کولت ابيطال رقابت می کند.


هرچند بسياری از نمايندگان پارلمان گفته اند که به نفع شيمون پرز رای خواهند داد، اما رسانه های اسراييل می گويند که هنوز اين امر قطعيت ندارد.


با اين گزينش، دوران هفت ساله رياست جمهوری موشه کاتساو، نخستين ايرانی زاده که در کشور اسراييل به اين مقام مهم رسيد، به پايان می رسد.


موشه کاتساو در يک سال اخير با اتهامات سنگين مالی، جنسی و تخلفات گسترده روبرو شد و عملا اختيارات رياست جمهوری از وی سلب شد.


اين احتمال مطرح است که با خاتمه رسمی رياست جمهوری موشه کاتساو، محاکمه وی به جريان انداخته شود. تجاوز جنسی که او به آن متهم شده، ۱۶ سال مجازات دارد.


انتخاب باراک به رهبری حزب کارگر


اهود باراک، پس از شش سال کناره گيری از صحنه سياست روز چهارشنبه بار ديگر به رهبری حزب کارگر اسراييل انتخاب شد.


آقای باراک بدنبال اعلاميه رسمی ستاد مرکزی انتخابات حزب کارگراسرائيل، مبنی براينکه حائز اکثريت آرا در انتخابات داخلی اين حزب شده، در ستاد انتخاباتی خود در برابر طرفدارانش حضوريافت و سوگند خورد برای بازگردان اين حزب به مسند قدرت تلاش کند.


اهود باراک ۶۵ ساله به مدت چهار سال رييس ستاد کل ارتش اسرائيل بود و در کارنامه نظاميگری وی فعاليت های کماندويی ، ازجمله عمليات در لبنان عليه چريک های فلسطينی و نيز شرکت در عمليات انتبه (که دردهه ۷۰ ميلادی برای آزادکردن گروگانهای يک فروند هواپيمای ربوده شده ايرفرانس به آفريقا صورت گرفت) ثبت شده است.


اهود باراک، پس از شش سال کناره گيری از صحنه سياست روز چهارشنبه بار ديگر به رهبری حزب کارگر اسراييل انتخاب شد.

درانتخابات پارلمانی اواخردهه ۹۰ ميلادی، اهود باراک توانست بنيامين نتانياهو، نخست وزير وقت و رهبر حزب ليکود را شکست دهد و به نخست وزيری برسد.


دردوران کوتاه صدارت وی، مذاکرات صلح با ياسرعرفات و سوريه، با ميانجيگری بيل کلينتون، رييس جمهوری پيشين امريکا پيشرفت کرد. اما گفت و گوها با سوريه، به مرحله امضای توافق نهايی صلح نرسيد و از آن زمان، اين گفت وگوها متوقف مانده است.


اهود باراک درانتخابات داخلی حزب کارگر، که دو مرحله داشت، بر چهار رقيب خود پيروز شد.


عمير پرتز، رهبر کنونی حزب کارگر، که در دو سال اخير در اين مقام بود، در روزهای آينده رسما کناره گيری خواهدکرد. کناره گيری او از رهبری حزب به مفهوم کنار رفتن از مقام وزارت دفاع نيزهست.


آقای باراک روزسه شنبه درمرحله دوم انتخابات، بررقيب اصلی خود، عامی ايالون با اکثريتی ضعيف غلبه کرد. عامی ايالون، که رييس اسبق تشکيلات امنيت داخلی اسراييل بود، بيش از۴۸ درصد آرا را به خود اختصاص داد و اهودباراک، اندکی بيش از۵۱ درصد آرا را کسب کرد.


رسيدن اهود باراک به رهبری حزب کارگر و کنار نهاده شدن رهبرکنونی، بر همپيمانی اين حزب با حزب حاکم «کاديما» اثر گذار خواهد بود.


اهود باراک گفته است که تنها برای مدت زمانی کوتاه حاضر به ادامه عمر اين همپيمانی است.


باراک هفته گذشته خواهان آن شد که اهود اولمرت، نخست وزيراسراييل پيش از انتشار گزارش نهايی کميسيون داخلی تحقيق جنگ تابستان گذشته اين کشور با گروه حزب الله لبنان استعفا دهد.


وی گفته است، برای برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی تلاش خواهد کرد تا حزب کارگر را به مسند قدرت باز گرداند.


اما همه نظرسنجی ها در اسراييل نشان از آن دارد که در هر شرايطی، حزب ليکود به رهبری بنيامين نتانياهو تشکيل دهنده دولت بعدی اسراييل خواهد بود و ليکود پس از شکست سنگين درانتخابات سال گذشته و ضعيف شدن چشمگير پايه های آن، اکنون دوباره به شدت تقويت شده و افکارعمومی، نتانياهو را شايسته نخست وزيری می دانند.


نظرسنجی ها بيانگرآن است که حزب حاکم کاديما شديدا ضعيف خواهد شد. برخی ناظران در اسراييل، حتی احتمال فروپاشی کامل حزب کاديما را مطرح می کنند. اهود باراک، رهبر جديد حزب کارگرگفته است که «او می تواند بنيامين نتانياهو را شکست دهد، و سابقه نظامی و امنيتی غنی خود را بی وقفه مطرح می کند.»


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG