لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۳:۲۳

دبیر خانه موسیقی: شجریان بابت چه چیز باید عذرخواهی کند؟


داریوش پیرنیاکان، دبیر و سخنگوی خانه موسیقی
داریوش پیرنیاکان، دبیر و سخنگوی خانه موسیقی

داریوش پیرنیاکان، دبیر و سخنگوی خانه موسیقی، اظهارات سخنگوی وزارت ارشاد درباره محمدرضا شجریان را «عجیب» و «جفا به حق موسیقی» دانست و از مسئولین خواست که با احتیاط بیشتری درباره او سخن بگویند.

وی همچنین گفت که «این مشکلات» از دست آقای روحانی و وزیر ارشاد خارج است و «دیگران با شجریان مشکل دارند».

حسین نوش آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز نهم دی «رفتارهای» محمدرضا شجریان در دهه دوم انقلاب را «فاصله گرفتن» از نظام جمهوری اسلامی خوانده و از او خواسته بود که رفتارهای گذشته خود را «جبران» کند.

وی همچنین گفته بود که «راه بازگشت برای آقای شجریان باز است به شرطی که وی به چارچوب‌های نظام متعهد باشد».

داریوش پیرنیاکان روز چهارشنبه ۱۰ دی در مصاحبه‌ با خبرگزاری ایلنا، این سخنان را «عجیب» و «جفا به حق موسیقی» دانست و افزود که آقای شجریان همواره همراه با مردم بوده است.

وی افزود: «یک نفر در سخنرانی رسمی‌اش به مردم توهین کرد اما شجریان چه توهینی کرده است؟ شجریان بابت چه چیز باید عذرخواهی کند؟»

محمدرضا شجریان، خواننده موسیقی سنتی ایرانی، سال ۸۹ در گفت‌وگویی با شبکه تلوزیونی «اس‌بی‌اس» استرالیا گفته بود: «وقتی آقای احمدی‌نژاد کسانی را که برای اعتراض به خیابان‌ها رفته بودند، خس‌وشاک خواند، من هم اعلام کردم، صدای این خس‌وخاشاک‌ام».

آقای پیرنیاکان در ادامه سخنان خود گفت: «متاسفانه سال‌هاست که در مقابل شجریان، موضع اشتباهی گرفته شده است. من فکر می‌کنم که این مشکلات از دست آقای روحانی و وزیر ارشاد هم خارج است و دیگران با شجریان مشکل دارند».

وی تاکید کرد: «به عقیده من، برخورد‌ها باید دقیق‌تر و حساب‌ شده‌تر باشد و هرچه بیشتر در مقابل شجریان موضع بگیرند، شرایط بد‌تر خواهد شد».

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، در جریان تبلیغات انتخاباتی‌اش، از محمدرضا شجریان به عنوان «سفیر فرهنگی ایران در جهان» نام برده و گفته بود که «مگر از صدای شجریان چیز بهتری برای صدور به سایر کشورهای دنیا داریم؟»

وی همچنین در یکی از مصاحبه‌هایش درباره آقای شجریان گفته بود: هم شکوه و گلایه او در «بیداد» را شنیده‌ام، هم به «دستان» او گوش داده‌ام، هم شعر سعدی را در «نوا» و مرکب‌خوانی او شنیده‌ام، و هم به هشدار او که «تفنگت را زمین بگذار» باور دارم.

آقای روحانی تاکید کرده بود که باید به محمدرضا شجریان و خدماتش احترام گذاشت، هر چند برخی از سلایق سیاسی او خوش‌شان نیاید.

در بحبوبه سرکوب‌های پس از انتخابات سال ۸۸، محمدرضا شجریان ترانه «زبان آتش» (تفنگت را زمین بگذار) را منتشر کرد که هواداران جنبش سبز چندین کلیپ از روی آن ساختند.

این خواننده در مورد دلایل ارائه این آهنگ گفته بود: «با آتش نمی‌شود صحبت کرد. منطقی در گلوله نیست... با این آهنگ، از کسانی که تفنگ دست‌شان می‌گرفتند و رو به مردم شلیک می‌گرفتند، خواستم تفنگ‌شان را زمین بگذارند».

آقای شجریان در آبان سال ۸۸، هنگام بازگشت به ایران توسط مامورین امنیتی مستقر در فرودگاه امام خمینی تهران به مدت دو ساعت و نیم بازجویی شد.

XS
SM
MD
LG