لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۴۰

یک نماینده مجلس: دانشجویان خارجی در ایران دارای بنیه بسیار ضعیف علمی هستند


یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می‌گوید ۲۱ هزار دانشجوی خارجی مشغول تحصیل در دانشگاه‌های ایران از کشور‌های «بسیار ضعیف» در مسائل علمی هستند.

کارن خانلری این مطلب را روز چهارشنبه ۱۹ آبان در گفت‌و‌گو با خبرگزاری «خانه ملت» بیان و از این وضعیت اظهار «تاسف» کرده است.

آقای خانلری افزوده که جذب دانشجوی خارجی علاوه بر «تقویت دیپلماسی»، درآمدزایی هم دارد٬ اما «وضعیت جذب دانشجو در ایران طی سال‌های گذشته مناسب نبوده است».

وی با انتقاد از نامناسب بودن زیر ساخت‌های جذب دانشجوی خارجی در ایران٬ گفته که کشور در حال حاضر خدمات استاندارد و کافی به ۲۱ دانشجوی خارجی هم نمی‌دهد.

به گفته این نماینده مجلس، «متاسفانه سطح علمی بسیاری از دانشگاه‌ها و پردیس‌های بین‌المللی ایران پایین مانده تا جایی که خود دانشجویان ایرانی نیز تحصیل در دیگر کشورها را ترجیح می‌دهد».

«عدم تدریس دروس به زبان اصلی و انطباق {نداشتن} آن‌ها با استانداردهای» بین‌المللی دو عامل اصلی پایین ماندن سطح علمی دانشگاه‌های ایران از نظر این نماینده مجلس است.

وی گفته است: در صورت ادامه چنین وضعیتی «نمی‌توان به جذب دانشجوی خارجی امید داشت».

با این حال، وی اشاره‌ای به این موضوع که این دانشجویان از چه کشورهایی هستند٬ نکرده است.

بر اساس اعلام صمدحاج‌جباری٬ مدیرکل دانشجویان داخل سازمان دانشجویان وزارت علوم٬ در حال حاضر دست‌کم هزار و ۵۰۰ دانشجوی خارجی بورسیه در ایران مشغول تحصیل هستند.

آقای حاج‌جباری همچنین اظهار امیدواری کرده که بر اساس برنامه ششم توسعه٬ در پایان سال ۹۵ تعداد دانشجویان غیر ایرانی غیربورسیه به بیش از ۲۷ هزار نفر برسد.

این مقام مسئول ۱۲ آبان ماه امسال نیز اعلام کرده بود که وزارت علوم سیاست‌های تشویقی خود برای جذب دانشجویان خارجی غیربورسیه را افزایش داده است.

مجتبی صديقی٬ ریيس سازمان امور دانشجويان وزارت علوم هم اعلام کرده که «جذب دانشجوي خارجی يك تكليف قانونی، نياز كشور و از برنامه‌های» این وزارتخانه است.

صدیقی افزوده تمامی دانشگاه‌های كشور در سراسر ايران می‌توانند دانشجوی خارجی جذب كنند و در اين زمينه هيچ محدوديتی وجود ندارد.

مقام‌های جمهوری اسلامی امیدوارند در پایان برنامه ششم توسعه بتوانند تعداد دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه‌های کشور را به ۷۵ هزار نفر افزایش دهند.

XS
SM
MD
LG