لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۴۸

نظرسنجی جدید «پیو»: دو سوم آمریکایی‌ها به چین بدبین هستند


حدود ۹۰ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی «پیو»، افزایش قدرت و نفوذ چین را یک خطر می‌دانند.

بر اساس یک نظرسنجی سراسری که نتایج آن روز سه‌شنبه دوم اردیبهشت منتشر شد تحت تاثیر همه‌گیر شدن ویروس کرونا و پیامدهای اقتصادی شدید آن و پس از سه سال خصومت دولت ترامپ با چین، بدبینی مردم آمریکا نسبت به این کشور افزایش یافته است.

این نظرسنجی که ماه گذشته توسط موسسه مستقل «مرکز پژوهشی پیو» انجام شده نشان می‌دهد که حدود دو سوم یا ۶۶ درصد از پاسخ‌دهندگان، در مورد چین دیدگاه منفی دارند.

این بالاترین رقم از ۱۵ سال پیش است که موسسه پیو این پرسش را در نظرسنجی‌های خود گنجانده است و نشان می‌دهد که به نسبت سال ۲۰۱۷ که دونالد ترامپ به ریاست‌جمهوری رسید حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است.

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که اکثریت مردم آمریکا با سیاست دونالد ترامپ علیه چین که در دوران شیوع ویروس کرونا تشدید شده است همسویی دارند.

با توجه به زمان انجام نظرسنجی می‌توان گفت که افزایش بدبینی افکار عمومی آمریکا در مورد چین مستقیما از بحران کرونا تاثیر نگرفته بلکه تحت تاثیر جنگ تجاری دولت ترامپ با چین و انتقادهای دائمی واشینگتن از آن کشور بوده و در ماه مارس که اوج شیوع ویروس کرونا بود تغییر محسوسی نیافته است.

تنظیم‌کنندگان این نظرسنجی گفتند: «از آغاز ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ افزایش تعرفه‌های تجاری و جنگ لفظی مربوط به آن یکی از وجوه اصلی سیاست دولت آمریکا در قبال چین بوده و اکنون در شرایط همه‌گیری ویروس کرونا شرایط برای حملات متقابل دو کشور بیش از پیش فراهم شده است. در چنین شرایطی دیدگاه های بدبینانه نسبت به چین افزایش یافته است».

نظرسنجی «پیو» که با شرکت هزار شهروند آمریکایی انجام شده نشان می‌دهد که بدبینی به چین در رای‌دهندگان و هواداران هر دو حزب سیاسی افزایش یافته است، و حدود ۷۰ درصد از هواداران حزب جمهوریخواه و حدود ۶۰ درصد هواداران حزب دمکرات و مستقل‌ها چنین دیدگاهی دارند.

در عین حال حدود ۹۰ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، افزایش قدرت و نفوذ چین را یک خطر می‌دانند.

در عین حال اکثریت قابل توجهی از پاسخ‌دهندگان معتقدند که آمریکا هنوز قدرت اقتصادی و نظامی برتر جهان است و ۹۱ درصد گفتند که جهان تحت رهبری آمریکا به نسبت رهبری چین بهتر خواهد بود.

حدود ۹۰ درصد از پاسخ‌دهندگان، افزایش قدرت و نفوذ چین را یک خطر و حدود ۶۲ درصد آن را «یک خطر جدی» تلقی می‌کنند. درصدی که چین را خطر تلقی می‌کنند از سال ۲۰۱۸ تغییر نکرده ولی آن بخش از افکار عمومی که چین را «یک خطر جدی» می‌داند طی دو سال اخیر ۱۴ درصد افزایش یافته است.

نظرسنجی موسسه پیو نشان می‌دهد در طول ماه مارس که همزمان با شیوع گسترده ویروس کرونا بود دیدگاه منفی افکار عمومی آمریکا در مورد چین تشدید نشده است.

تنظیم‌کنندگان این نظرسنجی در بخش دیگری از نتیجه‌گیری خود می‌گویند: «هر چند نحوه مدیریت شیوع ویروس توسط دولت چین ممکن است روی درصدی از افکار عمومی آمریکا تاثیر مثبت به جا گذاشته باشد ولی به نظر نمی‌رسد که وخامت بحران کرونا در طول ماه مارس روی دیدگاه مردم آمریکا در قبال چین تاثیر چندانی داشته است».

عواملی که روی افزایش بدبینی مردم آمریکا نسبت به چین تاثیر گذاشته است، انتقادهای دولت ترامپ از نقض حقوق بشر در چین به خصوص سرکوب اقلیت‌های مذهبی و کارزار تبلیغاتی موثر دولت آمریکا در مورد خطرات حملات سایبری چین است.

هر چند دونالد ترامپ به موضوع تغییرات جوی کره زمین توجه چندانی ندارد ولی این نظرسنجی نشان داد که بسیاری از مردم آمریکا معتقدند سياست‌های چین روی محیط زیست جهان تاثیر بسیار منفی دارد.

حداقل ۶۱ درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند سیاست‌های زیست محیطی چین جای نگرانی شدید دارد و این رقم به نسبت نظرسنجی سال ۲۰۱۸ حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است.

حدود ۵۷ درصد از پاسخ‌دهندگان نیز فعالیت‌های سایبری و عملکرد چین در زمینه حقوق بشر را یک تهدید جدی تلقی می‌کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ش.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG