لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۲۵

نتایج یک نظرسنجی: محمود عباس در انتخابات به اسماعیل هنیه خواهد باخت


محمود عباس (راست) رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی و اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس.

نتایج یک نظرسنجی جدید که روز سه‌شنبه ۲۷ آذر منتشر شد، نشان می‌دهد اگر انتخابات رهبری فلسطینی در حال حاضر برگزار شود، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردانی جایگاه خود را به اسماعیل هنیه، رهبر حماس خواهد باخت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بر اساس این نظرسنجی، در حالی که در انتخابات رهبری فلسطینی محمود عباس ۴۲ درصد از رای فلسطینیان را به خود اختصاص خواهد داد، اسماعیل هنیه با ۴۹ درصد محبوبیت، به رهبری خواهد رسید.

این نظرسنجی در زمینه عملیات اخیر حماس علیه اسرائیل و همزمان، بیشتر شدن ناخشنودی فلسطینیان کرانه باختری از عملکرد حکومت خودگردان صورت گرفته است.

این نظرسنجی به این نتیجه رسیده که محبوبیت حماس و رهبری آن، افزون بر غزه، در میان فلسطینیان کرانه باختری نیز افزایش یافته است.

این نظرسنجی از سوی موسسه بررسی افکار عمومی و سیاستگذاری فلسطینی زیر نظر دکتر خلیل شقاقی در رام‌الله با پرسش از ۱۲۰۰ فلسطینی در روزهای اخیر صورت گرفته و ضریب خطای آن سه درصد است.

محمود عباس رهبر جنبش فتح و سازمان آزادیبخش فلسطین از بعد از مرگ یاسر عرفات در ۱۴ سال پیش، رهبری تشکیلات خودگردان را در دست دارد.

اسماعیل هنیه، ۵۶ ساله، که ۱۱ سال نخست‌وزیر دولت حماس بود از بهار ۱۳۹۶ به ریاست دفتر سیاسی حماس رسیده است.

حماس که این هفته سی‌ویکمین سال تاسیس خود را با برگزاری آیین‌هایی جشن گرفت، ۱۱ سال پیش با بیرون راندن فتح از قدرت در غزه، همچنان امور این باریکه را در دست دارد.

نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که ۶۴ درصد از فلسطینیان خواهان آن هستند که محمود عباس که به تازگی ۸۳ ساله شد، از مقام خود کناره‌گیری کند.

آخرین بار انتخابات رهبری فلسطینی ۱۳ سال پیش و اندکی بعد از درگذشت یاسر عرفات برگزار شد.

در حالی که آقای عباس بارها در زمینه ناخشنودی از عدم پیشرفت مذاکرات صلح تهدید به کناره‌گیری و حتی انحلال تشکیلات خودگردان کرده، هنوز موعدی برای برگزاری انتخابات رهبری فلسطینی تعیین نشده است.

با وجود این، در نظرسنجی جدید ۳۴ درصد فلسطینیان گفته‌اند که اگر انتخابات اکنون برگزار می‌شد، به نمایندگان حماس برای مجلس فلسطینی رای می‌دادند در حالی که ترجیح ۳۵ درصد آنها برای مجلس، نمایندگان جنبش فتح است.

اسماعیل هنیه، ۵۶ ساله، که ۱۱ سال نخست‌وزیر دولت حماس بود از بهار ۱۳۹۶ به ریاست دفتر سیاسی حماس رسیده است.
اسماعیل هنیه، ۵۶ ساله، که ۱۱ سال نخست‌وزیر دولت حماس بود از بهار ۱۳۹۶ به ریاست دفتر سیاسی حماس رسیده است.

همچنین علیرغم افزایش محبوبیت اسماعیل هنیه در افکار عمومی فلسطینی و در حالی که حماس از برگزاری تظاهرات ۹ ماه اخیر در مرزهای غزه و اسرائیل با حدود ۲۷۰ کشته و بیش از ۲۹ هزار زخمیِ آن حمایت کرده، ۶۷ درصد فلسطینی‌ها در این نظرسنجی گفته‌اند که از آرامش اخیر در این مرزها خشنود هستند.

حماس که در دو سال اخیر برای پرداخت پول برق و کارمندان دولتی در غزه با مشکلات متعددی روبرو بود، با پول‌ قطر که با موافقت مستقیم دولت اسرائیل به صورت نقد به غزه رسید، فعلا این مشکلات را حل کرده است.

حماس همچنین عملیات مسلحانه روزهای گذشته فلسطینیان علیه نظامیان و غیرنظامیان اسرائیلی در کرانه باختری را که به کشته و زخمی شدن چند اسرائیلی منجر شده، تشویق کرده و اسماعیل هنیه گفته که کرانه باختری «فصل خونین تازه‌ای را در برابر دشمن آغاز کرده است».

حماس، فلسطینیانی را نیز که در واکنش ارتش اسرائیل در دو هفته اخیر کشته شدند، «شهیدان راه وطن» نامیده است.

برخی از سیاستمداران اسرائیلی در روزهای گذشته دولت بنیامین نتانیاهو را متهم کرده‌اند که با هدف تضعیف تشکیلات خودگردان، ۳۰ میلیون دلار پول قطر را به دست حماس در غزه رساند اما همزمان در برابرِ تهدید عملیات مسلحانه اخیر علیه اسرائیلی‌ها در کرانه باختری، به حد کافی هوشیار نبود.

افزون بر نبود صلح و ناکامی تشکیلات فلسطینی در تجدید مذاکرات سیاسی با دولت نتانیاهو، مناسبات حکومت خودگردان با آمریکا، در زمینه بحران سازمان آزادیبخش فلسطین و دولت دونالد ترامپ بر سر انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم/ بیت‌المقدس از یک سال پیش قطع است.

سران فلسطینی همچنین می‌گویند، در نتیجه دستور دولت ترامپ برای قطع صدها میلیون دلار کمک آمریکا به ساختار تشکیلات خودگردان و موسسه‌های فلسطینی در دوره اخیر، نهادهای حکومت خودگردان در کرانه باختری تضعیف شده است.

با وجود این، آمریکا گفته است طرح صلح خود برای اسرائیل و فلسطینیان را در ماه‌های آینده به طرفین ارائه می‌کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ ف.ر/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG