لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۱۴

پومپئو: رهبران ایران به اینترنت دسترسی دارند ولی مردم را محروم کرده‌اند


مایک پومپئو می‌گوید «هیچ دولت یا شرکتی نباید به رژیم ایران در رسیدن به توانایی سانسور و نقض حقوق بشر کمک کند».

وزیر خارجه آمریکا روز جمعه اول آذر با انتشار بیانیه‌ای قطع دسترسی مردم ایران به اینترنت را محکوم کرد و گفت که دولت ایالات متحده در کنار ایرانیان می‌ایستد.

مایک پومپئو اظهار داشت: «‌در حالی که رهبران ایران و حلقه نزدیکان‌شان به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی دسترسی دارند، مردم ایران را از این ابزار اساسی اظهارنظر و ارتباطات محروم می‌کنند.

مقامات ایران با اوج‌گیری اعتراضات به افزایش قیمت بنزین در کشور دسترسی مردم به اینترنت را از عصر ۲۵ آبان قطع کردند، امری که با مصوبه شورای امنیت کشور انجام گرفت. اما از سویی برخی سیاستمداران و مقامات ایرانی با دسترسی به اینترنت در شبکه‌های اجتماعی مطالبی را منتشر کرده‌اند از جمله معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری.


قطع اینترنت از یک سو به زیان‌های هنگفت اقتصادی در ایران منجر شده به طوری که برخی گزارش‌ها میزان خسارت ناشی از آن ظرف شش روز گذشته را بیش از ۳۶۷ میلیون دلار برآورد کرده‌اند. اما از سوی دیگر وزیر خارجه آمریکا می‌گوید که این موضوع به «مافیای دینی فاسد و ریاکار ایران کمک می‌کند تا مردم را سرکوب کنند».

آقای پومپئو هشدار داد که «هیچ دولت یا شرکتی نباید به رژیم ایران در رسیدن به توانایی سانسور و نقض حقوق بشر کمک کند».

به گفته او، ایالات متحده همیشه حامی دسترسی به اطلاعات، آزادی بیان و تجمعات صلح‌آمیز است و تلاش خواهد کرد کسانی که این آزادی‌ها را محدود می‌کنند، پاسخگو کند.


بیانیه وزیر خارجه آمریکا در ادامه به تصمیم واشینگتن برای تحریم محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران، اشاره می‌کند که دلیل آن قطع دسترسی مردم کشور به اینترنت بوده است.

آقای پومپئو سپس افزود، مادامی که رژیم جمهوری اسلامی ناقضان حقوق مردم ایران را حمایت می‌کند و می‌خواهد بر اعمال وحشتناک آنها سرپوش بگذارد و از خاطره‌ها ببرد، آمریکا ‌این ناقضان حقوق بشر را افشا خواهد کرد تا اعمال شرم‌آور آنها در تاریخ ثبت شود.

وزیر خارجه ایالات متحده در نهایت تاکید کرد در حالی که «یک دولت سرکوبگر صدای مردم ایران را خفه و معترضان را بازداشت می‌کند یا می‌کشد»، «دولت آمریکا کنار ایرانیان می‌ماند».

حکومت جمهوری اسلامی از ۳۰ آبان میزان دسترسی مردم به اینترنت را اندکی افزایش داد و از پنج درصد به ۱۵ درصد رساند. این میزان جمعه شب تا ۲۰ درصد افزایش یافت.

بر اساس بیانیه وزیر خارجه آمریکا و سایت رادیو فردا/س.ن/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG