لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۲۲:۴۱

بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه ايران


روزنامه های ایران حمله نیروهای آمریکایی به شورشیان در نجف را برجسته کرده اند.


عمليات نيروهای دولتی عراق، امريکا و انگليس عليه تروريست ها در اطراف نجف مورد توجه اغلب روزنامه های کشور قرار گرفته است .


روزنامه قدس در عنوان گزارش خود در اين باره نوشته «عمليات پيچيده تروريست ها عليه عزاداران حسينی در نجف ناکام ماند. »


روزنامه اعتماد، نيز تيتر اول خود را به توطئه ترور آيت الله سيستانی اختصاص داده و تاکيد کرده که « در عمليات مشترک ارتش عراق و امريکا بيش از ۲۶۰ نفر از توطئه کنندگان کشته شده اند.»


کارگزاران از سرکوب توطئه تروريستی عليه شيعيان عراق خبر داده و نوشته که «جنگنده های آمريکايی و انگليسی با رها کردن بمب های ۵۰۰ پوندی روی مواضع شبه نظاميان در اين درگيری ها نقش عمده ای ايفا کردند.»


روزنامه کيهان، کشته شدن ۳۰۰ تروريست و دستگيری مابقی آنها را « قدرت نمايی مالکی در عراق خوانده است» و در عين حال بخش هايی از تيتر اول، سر مقاله، گزارش و يادداشت خود را به اين موضوع اختصاص داده است .


نماينده رهبر جمهوری اسلامی در اين روزنامه، انتساب تروريست ها به جمهوری اسلامی را رد کرده و اخبار منتشر شده در شبکه های الجزيره و العربی درباره هويت ايرانی و افغانی برخی از تروريست ها را رد کرده است .


حسين شريعتمداری، اين تلويزيون ها را تريبون امريکا و انگليس خوانده است .


دادگاه روزنامه نگاران زن


روزنامه ابرار، به نقل از شيرين عبادی از برگزاری محاکمه سه روزنامه نگار و فعال حقوق زنان تا دو ماه آينده خبر داده است .


به نوشته اين روزنامه، وکيل مدافع طلعت تقی نيا، منصوره شجاعی و فرناز سيفی که هفتم بهمن ماه و هنگام عزيمت به هند برای شرکت در کارگاه روزنامه نگاری در فرودگاه امام تهران بازداشت شدند، اتهام وارد به موکلانش را اقدام عليه امنيت ملی از طريق شرکت در دوره آموزشی اعلام کرده است .


عبادی همچنين خبر داده که پاسپورت ساير خبرنگاران عازم اين دوره آموزشی توقيف و آنها نيز مورد بازجويی قرار گرفته اند .


بازدید بازرسان آژانس انرژی اتمی


روزنامه قدس، از بازديد بازرسان آژانس بين المللی انرژی هسته ای از مرکز تحقيقات و توليد سوخت هسته ای اصفهان در شنبه گذشته خبر داده است .


به نوشته اين روزنامه، گروه سه نفری بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی که جمعه شب به تهران آمدند، اکنون در اصفهان در مرکز ايران به سر می برند .


جمهوری اسلامی هفته گذشته با ارائه فهرستی ۳۸ نفره از بازرسان آژانس بين المللی انرژی هسته ای اعلام کرده بود که برای تجديد نظر در روابط با آژانس از بازرسی تاسيسات هسته ای جلوگيری خواهد کرد .


روزنامه رسالت، تهديد علاء الدين بروجردی، رييس کميسيون امنيت ملی مجلس عليه نيروهای امريکا در منطقه را منعکس کرده است .


به نوشته اين روزنامه، آقای بروجردی طی سخنانی در جمع اعضای جامعه اسلامی مهندسين يکی از گروه های جناح راست، گفته که آمريکايی ها بدون ترديد در منطقه آسيب پذيرند .


به نوشته رسالت، رييس کميسيون امنيت ملی مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اينکه بالاخره تهديدات عليه ايران در شرايط فعلی، جدی است يا نه؟ گفته که يک بعد تهديدات جنگ روانی است و مديريت اين بحران در جدی شدن يا نشدن آن، نقش دارد .


وی در عين حال گفته که تحليل ما اين است که حمله نظامی رخ نخواهد داد چرا که امريکايی ها درمنطقه بدون ترديد آسيب پذيرند، و ضررهای اين آسيب جبران ناپذير است .


آتش سوزی در گیلان


روزنامه خراسان، آتش سوزی در ۱۱۵ نقطه از جنگل های گيلان را مورد توجه قرار داده است .


به نوشته اين روزنامه، جانشين ستاد حوادث گيلان گفته است که آتش سوزی با اين وسعت، کم سابقه بوده است و علاوه بر پديده باد گرم، عوامل انسانی و بی احتياطی نيز در آن دخيل هستند .


انتقاد از اعتراض به اعدام ها


روزنامه اعتماد، واکنش دادستان کل کشور نسبت به اعتراض های انجام شده در مورد اعدام چهارتن از متهمان خوزستان را منعکس کرده است .


به نوشته اين روزنامه، قربانعلی دری نجف آبادی در واکنش به معترضين به احکام متهمان بمب گذاری خوزستان، گفته است: « در روز روشن در خوزستان بمب می گذارند، و نزديک به ۱۰۰ نفر از مردم خوزستان را به شهادت می رسانند و بعد از اين اقدام خود فيلم می گيرند و با لباس های مبدل می آيند و شعار می دهند، اما وقتی دو سه نفر از جنايتکاران را به مجازات می رسانيم، می آيند و شعار حقوق بشر می دهند و بر ضد ما بيانيه می دهند.»


بازگشت شل به ایران؟


روزنامه کارگزاران، در گزارشی با عنوان «بازگشت شل ـ تهديد آمريکا» از انعقاد قرار داد ۱۰ ميليارد دلاری توسعه فازهای ۱۳ و ۱۴ پارس جنوبی ميان وزارت نفت و نمايندگان شرکت های نفتی شل و رپسول خبر داده است .


کارگزاران، همچنين نوشته که نمايندگان شرکت های شل و رپسول که برخلاف انتظار امريکا با ايران قراردادی در حوزه گاز منعقد می کردند از پيش مقرر کرده بودند که خبرنگاران در جريان امضاء قرارداد حضور نداشته باشند و حضور ناگهانی خبرنگاران که از سوی شرکت ملی نفت ايران از جريان اين قرارداد باخبر شده بودند سبب شد تا نمايندگان شل و رپسول تنها به سخنرانی خود پيش از امضا قرارداد اکتفا کرده و از حضور يافتن در جمع خبرنگاران خودداری کنند .


اين روزنامه همچنين به نقل ازمقامات امريکايی نوشته که قرارداد شل با ايران را مورد بررسی قرار خواهند داد .


روزنامه همشهری، از راه اندازی مجتمع ويژه جرايم امنيتی در هرمزگان خبر داده است .


به نوشته اين روزنامه، حجت الاسلام نکونام، رييس شورای قضايی شرق کشور در مراسم آغاز به کار مجتمع ويژه جرايم امنيتی بندر عباس تاکيد کرده که بدون شک خواستگاه نا امنی در بيفرهنگی، فقر و بيکاری است و مادام که جامعهای با اين عناصر مبارزه و مقابله جدی نکند روی آرامش پايدار را نخواهد ديد .


و در آخر، روزنامه اعتماد، خبر داده که از سفر و سخنرانی عزت الله سحابی به اصفهان جلوگيری شده است .


به نوشته اين روزنامه، سحابی که از چهره های شاخص ملی - مذهبی است قرار بود روز گذشته در مسجد حجت اصفهان در مورد دين در دنيای معاصر، سخنرانی کند اما از سفرش به اصفهان جلوگيری شده است .


XS
SM
MD
LG