لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۵۱

بررسی روزنامه های صبح يک شنبه ايران


روزنامه خراسان خبر داده که روزيکشنبه کميسيون امنيت ملی مجلس موضوع بازداشت موسويان را بررسی می کند.


اين روزنامه به نقل از محمدنبی رودکی، نايب رييس اين کميسيون علت مطرح شدن اين موضوع را سوالاتی ذکر کرده که از طرف مسئولان، مردم و رسانه ها مطرح می شود.


آقای رودکی با اشاره به اين که علت بازداشت حسين موسويان، مسائل امنيتی و حتی مسائل اقتصادی عنوان شده گفته که نمی توان با گمانه زنی آبروی اشخاص را ريخت يا آنها را دراذهان عمومی مردم محکوم کرد.


در همين حال روزنامه قدس نيز خبر داده که علت بازداشت اين عضو سابق تيم مذاکره کننده هسته ای هشدار وی به همکارسابقش سيروس ناصری و پرهيز وی از بازگشت به ايران است.


به نوشته اين روزنامه، چندی پيش متکی و لاريجانی در اقدامی هماهنگ شده از سوی وزارت اطلاعات و قوه قضائيه، از ناصری خواسته بودند برای مسئله ای که پيش آمده به ايران بازگردد، اما اين ديپلمات که از سال گذشته در ژنو به سر می برد، در پی تماس موسويان و پی بردن به اين تله اطلاعاتی، از بازگشت به تهران خودداری کرد.


چندی پيش متکی و لاريجانی در اقدامی هماهنگ شده از سوی وزارت اطلاعات و قوه قضائيه، از ناصری خواسته بودند برای مسئله ای که پيش آمده به ايران بازگردد، اما اين ديپلمات که از سال گذشته در ژنو به سر می برد، در پی تماس موسويان و پی بردن به اين تله اطلاعاتی، از بازگشت به تهران خودداری کرد.
روزنامه قدس

قدس در عين حال نوشته که فيلم بازداشت موسويان به علت نصب بودن تجهيزات فيلمبرداری در تمامی اتاق های منزل وی در اختيار خانواده اوست.


روزنامه کارگزاران، در سرمقاله خود با عنوان «اقتصاددانان و رييس جمهور» نوشته که روز شنبه، محمود احمدی نژاد در ديدار با خبرنگاران بار ديگر از اقتصاد دانان مخالف کاهش دستوری نرخ سود بانکی انتقاد کرد و گفته که «يک اقتصاددان نيست که بگويد بالا بودن نرخ بهره بانکی در جهت رشد اقتصادی کارساز است اما در عمل وقتی سود بانکی را پايين می آورند هزار توجيه و دليل و بهانه می آورند که اين کار درست نيست.»


اين روزنامه با اشاره به اين که اقتصاددانان در همه سرزمين ها و همه جوامع و حاکميت هر دولتی يک حرف علمی دارند و آن را تغيير نمی دهند، نوشته که علت مخالفت اقتصاددانان با کاهش دستوری نرخ سود بانکی اين است که فعاليت های بانکی بايد در شرايط آزاد و تحت قانون عرضه و تقاضا تعيين شود و هر نوع اراده گرايی در بازار پول به انحراف اين بازار منجر خواهد شد.


کارگزاران در عين حال تاکيد کرده کاهش دستوری سود بانکی که آقای احمدی نژاد بر آن اصرار دارد، بدون توجه به نرخ تورم، اجحافی به سپرده گذاران است و برای کسانی که به منابع بانک های دولتی دسترسی دارند، رانت ايجاد می کند.


روزنامه کيهان، در شماره روز يکشنبه خود تقدير انجمن صنفی روزنامه نگاران از پنج پيشکسوت مطبوعات ايران را محکوم و اين انجمن و روزنامه نگاران را عامل اسراييل معرفی کرده است.


اين روزنامه که در هفته های اخير، اتهاماتی را به ده ها روزنامه نگار وارد کرده، در ادامه اين روند به بهانه تقدير انجمن صنفی روزنامه نگاران از فيروز گوران، شهلا شرکت، عباس عبدی، احمدرضا دريايی و عبدالعلی رضايی، مراسم روزجهانی مطبوعات در ايران را «پارتی روشنفکری» نام داده و آنان را مارکسيست، فمنيست و وابسته به اسراييل خوانده است.


کيهان با اشاره به قرائت پيام بان گی مون، دبيرکل سازمان ملل متحد توسط نماينده اعزامی وی در اين مراسم سازمان ملل را نيز به عنوان حامی صهيونيزم معرفی کرده است و نوشته که چندی پيش افشاگری های لازم در مورد سازمان ملل را نيز انجام داده است.


روزنامه اعتماد ملی، خبر داده که ماموران اعزامی از مشهد به قطب دراويش گنابادی اخطار کرده اند که بايد اين شهر را ترک کند.


به نوشته اين روزنامه، ماموران به نورعلی تابنده گفته اند که از تهران به آنها دستور داده شده تا به وی ابلاغ نمايند حداکثر تا ۱۵ ارديبهشت، بيدخت را ترک نمايد.


ماموران علت اين موضوع را عزيمت گسترده دراويش مسافر به سمت گناباد ذکر کرده اند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG