لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۵۳

بررسی روزنامه های صبح دوشنبه ايران


روزنامه همشهری، گزارشی در خصوص هيات نمايندگی ايران در مذاکره با آمريکا منتشر کرده، و احتمال داده که سفير سابق ايران در عربستان رياست هيات ايرانی را بر عهده داشته باشد.


به نوشته اين روزنامه، با نزديک شدن به هفتم خرداد، زمان گفت وگوی ايران و آمريکا، گزينه های گوناگونی برای رياست تيم ايرانی از جانب رسانه ها مطرح شده و اين در حالي است که منابع رسمي از اعلام نام رییس هيات مذاکره کننده ايرانی خودداری مي کنند.


همشهری از علي اصغر خاجی، سفير سابق ايران در عربستان به عنوان يکی از گزينه های جدی برای رياست هيات ايرانی نام برده و نوشته که از برخی منابع خبری نيز امير سعيد ايروانی، سفير اسبق ايران در عراق را يکی از گزينه ها برای رياست تيم مذاکره کننده با آمريکا عنوان مي کنند.


اين روزنامه به نام هايی چون محمد جعفری، معاون امنيت داخلی دبير شورای عالی امنيت ملی، و حسن کاظمي قمی سفير کنونی ايران در عراق نيز اشاره کرده است.


روزنامه اعتماد از درخواست اخراج ۱۵ نماينده از مجلس به دليل ارائه طرح گروه دوستی پارلمانی ايران و آمريکا خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه، طرح عده ای از نمايندگان برای تشکيل گروه دوستی پارلمانی ايران - آمريکا به مناقشه ای در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی تبديل شد و همزمان غلامعلی حداد عادل، رییس مجلس هم نطق تندی را عليه آمريکا ايراد کرد.


اين روزنامه نوشته که «مناقشه در جلسه علنی روز گذشته مجلس از آنجا آغاز شد که حسن کامران، نماينده اصفهان و عضو فراکسيوان اصولگرايان خواستار اخراج نمايندگانی از مجلس شد که اين طرح را ارائه داده اند.»


اعتماد گزارش کرده که «نمايندگان امضاء کننده اين طرح هفته گذشته نيز به کميسيون امنيت ملی فراخوانده شدند و از آنان درباره علت اقدام به طرح تشکيل گروه دوستی پارلمانی ايران - آمريکا توضيح خواسته شده است.» توضيحاتی که اين روزنامه آن را «بازخواست» و «عتاب» توصيف کرده است .


روزنامه اعتماد ملی به نقل از کمال دانشيار، رییس کميسيون انرژی مجلس از تاخير دو هفته ای سهميه بندی بنزين خبر داده اما نوشته که بنزين از روز سه شنبه تنها با کارت هوشمند سوخت توزيع می شود.با اينکه محمود احمدي نژاد در ميان فرماندهان بسيج مدعی شد برای بعضی طرح هايی که در دولت وی به اجرا در مي آيد حتی ۱۵ سال انديشيده است، اما حداقل طرح سهميه بندی بنزين را بايد از آن طرح ها مجزا کرد، چرا که اين همه بلاتکليفی و نابسامانی در اجرای طرحی که ۱۵ سال برای آن فکر شده باشد چندان منطقی و منطبق با واقعيت نيست.
روزنامه اعتماد ملی

به نوشته اين روزنامه، قيمت بنزين معمولی از اول خرداد ۱۰۰ تومان و قيمت بنزين سوپر هر ليتر ۱۴۰ تومان خواهد بود.


اعتماد ملی در عين حال نوشته است:«با اينکه محمود احمدي نژاد در ميان فرماندهان بسيج مدعی شد برای بعضی طرحهايی که در دولت وی به اجرا درمي آيد حتی ۱۵ سال انديشيده است، اما حداقل طرح سهميه بندی بنزين را بايد از آن طرح ها مجزا کرد، چرا که اين همه بلاتکليفی و نابسامانی در اجرای طرحی که ۱۵ سال برای آن فکر شده باشد چندان منطقی و منطبق با واقعيت نيست.»


روزنامه شرق، خبر داده که معاون استاندار تهران برگزاری هر گونه تجمع بدون مجوز استانداری را ممنوع اعلام کرده است.


به نوشته اين روزنامه، عبدالله روشن گفته که «برای تجمع هايی که مخل مبانی اسلام و کشور باشد مجوز صادر نمی شود، و هر تجمعی که بدون مجوز لازم و تمهيدات امنيتی و ترافيکی برگزار شود از نظر ما غيرقانونی است و نيروی انتظامی با اين تجمعات برخورد می کند.»


معاون استاندار تهران با اشاره به روند صدور مجوز برگزاری تجمعات گفته که «تجمع در صورتی که مخل مبانی اسلام و کشور نباشد، آزاد است اما تشخيص اينکه چه تجمع هايی مخل اين مبانی نيست، با ارگان های ذی ربط است.»


روزنامه سرمايه خبر داده که ۶۲ درصد واردات بنزين ايران از امارات متحده عربی صورت می گیرد.


اين روزنامه به نقل از آمار امور بين الملل شرکت ملی نفت، نوشته که ايران در سال ۸۵ بيش از چهار ميليارد و ۱۷۳ ميليون دلار بنزين از ۱۶ کشور جهان خريداری کرده است.


به نوشته سرمايه، کشورهایی که بنزين ايران از آنها وارد می شود به ترتيب عبارتند از امارات، هند، فرانسه، سنگاپور، ترکمنستان، آذربايجان، سودان، بلاروس، ترکيه، کويت، تايوان، اسپانيا، سوئـــد، عــــربستان ســعودی و بلغارستان .


روزنامه ايران از اختصاص ۵۴۶ ميليارد تومان برای ايجاد شبکه ملی اينترنت توسط هيات دولت خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه، در جلسه رز یکشنبه هیات وزيران، پس از ارائه گزارشی از «شبکه ملی اينترنت» از سوی وزير ارتباطات و فناوری اطلاعات، به شرکت مخابرات اجازه داده شد تا ۵ ۴۶ ميليارد تومان از محل منابع داخلی خود را در عرض سه ماه برای ايجاد اين شبکه هزينه کند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG