لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۴۰

جمهوری چک شاهد بزرگترین تجمع اعتراضی «پس از سقوط کمونیسم» بود


نمایی از تظاهرات بزرگ مردم جمهوری چک در پارک لِتنا در حالی که یکی از معترضان پرچم این کشور را در دست دارد.

دهها هزار نفر از مردم جمهوری چک روز یکشنبه دوم تیرماه با تجمع در یکی از بزرگترین پارک‌های شهر پراگ، پایتخت، خواستار استعفای آندری بابیش، نخست‌وزیر این کشور شدند.

آقای بابیش که از افراد میلیاردر این کشور است به کلاهبرداری و سوء‌استفاده از مقام خود برای امور تجاری‌اش متهم شده است.

سازمان‌دهندگان این تجمع گفته‌اند که بیش از ۲۵۰ هزار نفر در پارک لِتنا گردهم آمده‌اند که بزگترین تجمع اعتراضی پس از سقوط کمونیسم در این کشور در سال ۱۹۸۹ است.

با این حال، خبرگزاری رویترز گفته است که این رقم قابل راستی‌آزمایی نیست.

معترضان در این تجمع پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود:‌ «استعفاء» و «بس است». برخی نیز پرچم جمهوری چک و اتحادیه اروپا را در دست داشتند.

بسیاری از خانواده‌ها فرزندان خود را به این تجمع اعتراضی آورده بودند، که همانند سایر اعتراض‌ها به بابیش و وزیر دادگستری‌اش مسالمت‌آمیز برگزار شده است.

پلیس جمهوری چک در ماه آوریل توصیه کرد که آقای بابیش به خاطر کلاهبرداری و سوء‌استفاده از یارانه‌های اتحادیه اروپا در یک دهه پیش برای ساخت یک هتل و مرکز همایش‌ها در بیرون از شهر پراگ، از سوی دادگاه تفهیم اتهام شود.

نخست‌وزیر چک این اتهام‌ها را رد کرده است.

تعیین یک وزیر دادگستری جدید درست پس از توصیه پلیس، باعث انجام تظاهرات اعتراضی در این کشور شده است و معترضان می‌گویند که نخست‌وزیر در تلاش است تا روی روند قضایی پرونده‌اش اعمال نفوذ کند.

بابیش این اتهام را قویا رد کرده و گفته که مردم حق اعتراض دارند ولی او از مقامش کناره‌گیری نمی‌کند.

فیلیپ روباس، که در تظاهرات سال ۱۹۸۹ علیه کمونیسم شرکت داشت، گفت اعتراض روز یکشنبه پیامی خطاب به سیاستمداران می‌فرستد مبنی بر اینکه باید پاسخگو باشند.

روباس پنجاه ساله گفت: «به نظرم به رهبران‌مان باید قویا یادآوری کرد که آنها مالک کشور نیستند، آنها ورای قانون (یا قانون اساسی) قرار ندارند و اینکه همچنان مردمی آگاه وجود دارند که با تبلیغات نفرت‌پراکن دچار شستشوی مغزی نمی‌شوند».

این معترض، همراه با همسر و گروهی از دوستانش از شهر برنو، دومین شهر بزرگ جمهوری چک، که ۲۰۰ کیلومتر با پایتخت فاصله دارد به پراگ آمده بود.

پارلمان جمهوری چک قرار است هفته آینده درباره رای عدم اعتماد به دولت تصمیم‌گیری کند ولی از آنجا که حزب آقای بابیش در مجلس از حمایت کافی برخوردار است، این رای‌گیری احتمالا شکست خواهد خورد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ ک.ر

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG