لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۰۴

پوتین: تحریم‌های غرب شدیدا به اقتصاد روسیه ضربه زده است


ولادیمیر پوتین (وسط) در مصاحبه با سردبیر و گزارشگر روزنامه «بیلد».

رییس جمهوری روسیه در گفت‌وگو با یک روزنامه آلمانی که روز دوشنبه ۲۱ دی منتشر شد، گفت که تحریم‌های غرب به دلیل بحران اوکراین، بر اقتصاد روسیه تاثیرگذار بوده است.

ولادیمیر پوتین به روزنامه «بیلد» که خبرگزاری فرانسه بخش‌هایی از آن را منتشر کرده، گفته است: «در رابطه با امکان دسترسی به بازارهای مالی، تحریم‌ها شدیدا به روسیه آسیب می‌زنند».

وی در عین حال، تحریم‌های اتحادیه اروپا را «نمایشی خنده‌دار» توصیف کرده است.

روسیه به دلیل حمایت از شورشیان اوکراین در نواحی شرق این کشور و همچنین الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود، از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا هدف یکسری تحریم‌های اقتصادی قرار گرفته است. درگیری‌های اوکراین از آوریل ۲۰۱۴ تاکنون بیش از ۹ هزار کشته برجای گذاشته است.

اتحادیه اروپا اواخر ماه دسامبر تحریم‌هایش علیه مسکو را شش ماه دیگر تمدید کرد، به این دلیل که روسیه به معاهده صلح مینسک برای حل بحران اوکراین عمل نکرده است.

رییس جمهوری روسیه در بخش دیگری از مصاحبه‌اش با «بیلد» گفت: «بزرگ‌ترین آسیبی که در حال حاضر با آن روبرو هستیم، کاهش قیمت‌های انرژی است».

آقای پوتین گفت: «ما از زیان خطرناک درآمدهای ناشی از صدور نفت و گاز خود رنج می‌بریم که بخشی از آن را می‌توانیم از راه‌های دیگر جبران کنیم».

وی اظهار داشت: «اما این قضیه جنبه مثبتی نیز دارد: اگر شما درآمد نفتی بیشتری داشته باشید-‌‌ همان طور که ما زمانی داشتیم- همه چیز می‌توانید از خارج بخرید و این باعث کند شدن توسعه در کشورتان می‌شود».

به گفته رییس جمهوری روسیه، این کشور «تدریجا در حال ثبات بخشیدن» به اقتصاد خود است.

وی افزود: «تولید ناخالص داخلی در سال گذشته ۳.۸ درصد افت کرد. تورم حداکثر به ۱۲.۷ رسید. با این حال، موازنه تجاری همچنان مثبت است».

آقای پوتین می‌گوید که روسیه «برای نخستین ظرف سال‌های گذشته، در حال صدور فزاینده کالاهایی با ارزش افزوده بالا است و میزان ذخیره طلای کشور ۳۰۰ میلیارد دلار است».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG