لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۵۷

تعقیب قضایی مدیر روزنامه قانون به دلیل انتشار گزارش «۲۴ ساعت لعنتی»


دادستان عمومی و انقلاب تهران خبر داد که با شکایت سازمان زندان‌ها، مدیرمسئول روزنامه قانون به علت انتشار مطلبی با عنوان «۲۴ ساعت لعنتی» درباره وضعیت یکی از زندان‌های تهران «تحت تعقیب قضایی» قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، عباس جعفری دولت آبادی روز سه‌شنبه ۲۵ خرداد بدون ذکر نام روزنامه، گزارش منتشر شده در روزنامه قانون با عنوان «۲۴ ساعت لعنتی» را «کذب» خواند و گفت که با شکایت سازمان زندان‌ها مدیر مسوول این نشریه «تحت تعقیب قضایی» قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه «مطالب و تیترهای منفی زیاد» در روزنامه‌ها دیده می‌شود، تاکید کرد که اخبار و مطالب رسانه‌ها نباید باعث «ناامیدی و نگرانی» مردم شود.

دادستان تهران همچنین درباره وضعیت زندان‌های ایران گفت که هر سال تعداد زندانیان کشور افزایش می‌یابد و شمار زندانیان «چندین برابر ظرفیت رسمی زندان‌ها» است.

روزنامه قانون در شماره روز شنبه ۲۲ تیرماه خود گزارشی از حضور یک زندانی در «مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ» منتشر کرده بود.

دراین گزارش اعلام شده بود که این زندان در ۲۴ ساعت، «فقط دو ساعت» آب دارد که « بسيار بی‌كيفيت است و مناسب برای نوشيدن نيست».

در گزارش روزنامه قانون، این زندانی اعلام کرده که هنگام ورود به زندان سربازان به او توهین کرده‌اند و کت و کفش‌اش را با این ادعا که ممکن است در آنها «مواد مخدر» وجود داشته باشد، «پاره» کرده و دور انداخته‌اند.

بر اساس این گزارش، پول همراه زندانیان در ابتدای ورود به این زندان به یک حساب در بانگ پاسارگاد واریز می‌شود و یک کارت بانکی به زندانیان داده می‌شود که این کارت فقط در داخل زندان قابل استفاده است و زندانیان پس از آزادی نیز تنها می‌توانند در شعبه زندان پول موجود در آن را پس بگیرند.

این زندانی همچنین اعلام کرده که ساعت ۲۰:۳۰ هر شب نام زندانیانی که قرار است آزاد شوند، اعلام می‌شود و «زندانی بدون پول با يك جفت دمپايی در بيابان تاريك رها می‌شود به اميد اينكه ماشينی از سر خيرخواهی او را تا شهر برساند».

«مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ» که از سال ۹۱ افتتاح شده، در منطقه حسن آباد، در نزدیکی جاده تهران-قم واقع شده است.

در سال‌های گذشته نیز گزارش‌های زیادی درباره وضعیت نامناسب بهداشت و تغذیه زندانیان در زندان‌های ایران منتشر شده است.

مقامات قوه قضائیه ایران ضمن رد این گزارش‌ها در عین حال اعلام کرده‌اند که تعداد زندانیان چندین برابر ظرفیت زندان‌های کشور است.

از جمله اصغر جهانگیر، رییس سازمان زندان‌ها، روز ۱۵ خرداد گفته بود که ظرفیت زندان‌های کشور ۸۵ هزار نفر است اما بیش از ۲۲۰ هزار نفر در زندان‌ها محبوس هستند.

XS
SM
MD
LG