لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۴۵

صلیب سرخ بین‌المللی از غرب و قدرت‌های منطقه خواست بحران یمن را حل کنند


پیتر مائورر، رییس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ روز چهارشنبه چهارم مرداد گفت که غرب و قدرت‌های منطقه‌ای باید از نفوذ خود بر طرف‌های جنگ در یمن استفاده کرده و به این بحران که باعث شیوع بیماری وبا شده و کشور را ویران کرده است، پایان دهند.

نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی با شورشیان حوثی مورد حمایت ایران که بخش گسترده‌ای از خاک یمن را در تصرف دارند می‌جنگند و در جریان آن تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر کشته و بیش از سه میلیون نفر آواره شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز پیتر مائورر رییس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در جریان دیدار پنج روزه‌اش از یمن در یک کنفرانس مطبوعاتی در شهر صنعا گفت: «بدون شک ما امیدواریم که کشورهای غربی عمق این بحران و خطرات ناشی از آن برای ثبات بین‌المللی و ثبات در منطقه را درک کنند».

آقای مائورر که از تعز و عدن نیز دیدن کرده است افزود: «من به اینجا آمده‌ام تا از جامعه بین‌المللی بخواهم در واکنش به این بحران بر اقدامات خود بیافزاید و کاملا مشخص است که این بحران نتیجه اقدامات انسانی است. دلیل اصلی آن تداوم جنگ و نابودی خدمات در کشور است».

او خواهان یافتن راه حلی برای پرداخت حقوق کارگران شد و خواست برای کاستن از مصائب مردم اجازه داده شود کالاهای ضروری از جمله داروی بیشتری به بندر حدیده و صنعا که در کنترل شورشیان حوثی است، وارد شود.

رییس کمیته صلیب سرخ افزود خدمات پزشکی و درمانی یمن آسیب شدیدی دیده، حقوق‌ها بیش از ۱۰ ماه پرداخت نشده، زباله‌ها در اماکن عمومی روی هم انباشته شده و بیمارستان‌ها، تاسیسات آب‌رسانی و سایر زیرساخت‌های خدماتی کشور مورد حمله قرار گرفته و نابود شده‌اند.

به گفته آقای مائورر، بیماری وبا که اولین بار ماه آوریل شایع شد در حال گسترش است و حدود ۴۰۰ هزار نفر به آن مبتلا شده‌اند و با وجودی که نشانه‌هایی از کاهش سرعت شیوع آن دیده می‌شود ولی هر لحظه ممکن است دامنه شیوع آن گسترش یابد.

او گفت: «سرعت ابتلا موارد جدید به بیماری وبا تا حدی کاهش یافته ولی این به آن معنا نیست که تعداد مبتلایان کاهش یافته است. مشکل این است که طبق پیش‌بینی اکثر کارشناسان با شروع فصل باران سرعت و دامنه شیوع وبا افزایش خواهد یافت».

آقای مائورر گفت عربستان سعودی، امارات متحده عربی و ائتلاف آنها و در عین حال بازیگران یمنی همه برای یافتن یک راه حل برای این بحران نقش کلیدی دارند.

او افزود: «علاوه بر این امیدوارم کشورهای خارج از منطقه نیز از نفوذ خود برای تاثیرگذاری روی متحدان‌شان و تشویق آنها به توافق و پیدا کردن یک راه حل برای این بحران استفاده کنند».

آقای مائورر گفت امیدوار است بتواند بن‌بست مربوط به بازدید بازرسان صلیب سرخ از اسراء و زندانیان دو طرف از جمله آنهایی که در دست ائتلاف اسیر هستند به زودی حل شود.

او خواستار فراهم شدن شرایطی شد که همه طرف‌های درگیر بتوانند در زمینه تبادل اسرا و آزادی زندانیان مذاکره کنند.

XS
SM
MD
LG