لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۳

جمع آوری «کتب مضر»؛ بازگشت به انقلاب فرهنگی؟


به عقيده ناظران، تصميم شورای فرهنگ عمومی استان اصفهان مبنی بر جمع آوری ۱۰۷ عنوان کتاب در آينده قابل تسری به ساير کتابخانه های عمومی است.

مديرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان از جمع آوری کتابهای مضر از کتابخانه های اين استان خبر داد.


به گفته عليرضا حسينی، شورای فرهنگ عمومی استان اصفهان در جلسه روز شنبه، نهم تيرماه تصميم گرفته است که «پس از جمع آوری کتاب های مضر از کتابخانه های اين استان ۱۰۷ عنوان کتاب را جايگزين آن کند.»


از زمان پيروزی انقلاب ايران در سال ۱۳۵۷ اين دومين بار است که جمع آوری کتاب های مضر از کتابخانه ها در ايران اجرا می شود.


جمع آوری«کتب مضر»


به گفته مديرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان طی بيست و چهارمين جلسه شورای فرهنگ عمومی استان اصفهان که روز شنبه، نهم تيرماه برگزارشد، اين شورا تصميم گرفت تا ۱۰۷ عنوان کتاب مضر را از کتابخانه های اين استان جمع آوری کند.


عليرضا حسينی گفت:« ۱۰۷ عنوان کتاب مفيد شناسايی و به مراکز خريد و کتابخانه ها و نهاد کتابخانه های عمومی کشور معرفی شده تا پس از جمع آوری کتاب های نامناسب، اين کتاب ها خريداری و جايگزين شود.»


از زمان پيروزی انقلاب ايران در سال ۱۳۵۷ اين دومين بار است که جمع آوری کتاب های مضر از کتابخانه ها در ايران اجرا می شود.

به گفته آقای حسينی، از آنجايی که در ميان اعضای کتابخانه های اين استان کتب ادبی به ويژه رمان و داستان بيشترين تعداد مخاطب ر ا دارند، شورای فرهنگ عمومی طرحی را در خصوص شناسايی «کتب مفيد» و «کتاب های مضر» در کتابخانه های اين استان اجرا کرد.


در اين اين طرح که به گفته مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان دو مرحله ای است، «کتابهای مضر» در کتابخانه ها شناسايی شد و «۱۰۷ عنوان کتاب مفيد» برای جايگزينی آنان تعيين شد.


بر اساس گفته های اين مقام اداره فرهنگ اصفهان، در جلسه شورای فرهنگ عمومی اعلام شد که «کليه کتابداران استان در زيرمجموعه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان و شهرداری اصفهان در دوره های آموزشی لازم جهت معرفی کتاب به مخاطب شرکت کرده اند و همگی نسبت به نحوه راهنمايی مراجعان توجيه هستند.»


بنابر گزارش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان،«با بررسی در کتابخانه ها مشخص شد که علائق جوانان در کتابخوانی بيشتر به سوی کتاب های رمان و داستان است که متاسفانه کتاب های موجود در شان جامعه اسلامی نيست وفهرستی از داستان هايی با موضوعات مثبت و ادبيات جنگ در حال آماده شدن است تا در اختيار کتابخانه ها قرار گيرد.»


۱۰۷ رمان «مضر»


در همين حال خبرگزاری مهر روز دوشنبه با اشاره به تشکيل بيست و چهارمين نشست شورای فرهنگ عمومی اين استان خبر داد:«در اين جلسه که به رياست امام جمعه اصفهان، استاندار، نمايندگان مجلس، مديرکل ارشاد استان(دبير شورا) و ساير مسئولان در محل استانداری برگزار شد، تحقيق و پژوهش صورت گرفته پيرامون رمان های بازاری و پيشنهاد ۱۰۷ عنوان کتاب مناسب ارائه و قرار شد که اين کتاب ها جايگزين رمان های نامناسب شوند.»


مدير امور کتابخانه های استان اصفهان در خصوص گروهی که اين پژوهش را انجام داده است، گفته است:«انجام اين تحقيق بر اساس مصوبه سومين جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان و توسط تعدادی از پژوهشگران از بيرون انجام شده است.»


در حالی که مدير امور کتابخانه های اصفهان گروه شناسائی کتب مضر را گروهی خارج از اداره کل فرهنگ و ارشاد اصفهان معرفی کرد، خليل زاده، مسئول روابط عمومی اداره کل ارشاد استان اصفهان به خبرگزاری مهر، گفت: «اين پژوهش را اداره کل ارشاد استان انجام داده و پيرو مصوبات ساير جلسات شورای فرهنگ عمومی استان انجام شده است.»


ابراز بی اطلاعی مسئولان کتابخانه های کشور


از سوی ديگر يکی از مسئولان نهاد کتابخانه های عمومی کشور، جمع آوری«کتب نامناسب» را از کتابخانه ها تکذيب کرد و گفت:«در اين باره تاکنون هيچ اعلامی از استان ها به ما نرسيده است.»از آغاز به کار دولت آقای احمدی نژاد تا به امروز بارها اخبار مربوط به جمع آوری يا لغو مجوز برخی از کتب انتشار يافته ولی «طرح جمع آوری کتب مضر از کتابخانه های عمومی» طی سال های اخير اولين باری است که عنوان می شود.

علی اکبر حاج مومنی، مسئول روابط عمومی و امور بين الملل نهاد کتابخانه های عمومی کشور،در این زمینه اظهار بی اطلاعی کرد و گفت که «خريد کتاب برای کتابخانه های عمومی با توجه به بودجه آن و تشخيص کارشناسان و اعضای کميته های خريد و در نهاد کتابخانه های عمومی صورت می گيرد.»


وی گفت: «نهاد هيچ برنامه ای مبنی بر توقف خريد کتاب، جلوگيری از ورود و يا جمع آوری برخی کتاب ها ندارد.»


بازگشت به عصر انقلاب فرهنگی؟


از آغاز به کار دولت آقای احمدی نژاد تا به امروز بارها اخبار مربوط به جمع آوری يا لغو مجوز برخی از کتب انتشار يافته ولی «طرح جمع آوری کتب مضر از کتابخانه های عمومی» طی سال های اخير اولين باری است که عنوان می شود.


يک سال قبل مجلس شورای اسلامی در گزارش تحقيق و تفحص از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره رياست جمهوری محمد خاتمی، فهرستی را به انضمام گزارش «کتب مضر» و «نامناسب» ارائه کرد.


صفار هرندی، وزير فرهنگ ارشاد اسلامی نيز به کرات از انتشار «کتب مضر» طی همان دوره ياد می کند. با اين حال خبر جمع آوری کتاب از کتابخانه های عمومی از آن رو حائژ اهميت است که طی سال های اخير کتابخانه های عمومی تحت نظر هيات امناء فعاليت می کند.


کليه کتب موجود در کتابخانه ها نيز دست کم با نظر و تاييد«شورای تعيين ضوابط اجرايی و نظارت بر انتخاب و خريد منابع کتابخانه ای» و«کميته تخصصی انتخاب منابع» خريداری شده است.


به عقيده ناظران، تصميم شورای فرهنگ عمومی استان اصفهان مبنی بر جمع آوری ۱۰۷ عنوان کتاب در آينده قابل تسری به ساير کتابخانه های عمومی است.


قبل از اين طی سال های ۵۹ تا ۶۲ يعنی «سال های انقلاب فرهنگی» نيز کتابخانه های عمومی و دانشگاهی دوره ای از تصفيه را سپری کردند.


دورانی که ابعاد آن تا به امروز ناگشوده است ولی به گفته ناظران طی همان سال ها هزاران کتاب از کتابخانه های عمومی و دانشگاهی جمع آوری شد و از بين رفت.


XS
SM
MD
LG