لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۳۹

مرکز وابسته به سپاه از دستگیری و احضار مدیران ۴۵۰ صفحه و کانال در شبکه‌های اجتماعی خبر داد


مرکز جرائم سازمان یافته سایبری، وابسته به سپاه پاسداران، خبر داد که «مدیران» ۴۵۰ صفحه، کانال و یا گروه در شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه به اتهام‌هایی چون «مدلینگ مجرمانه» و «توهین به عقاید دینی» دستگیر و یا احضار شده‌اند.

این مرکز روز سه‌شنبه دوم شهریور در گزارشی در وب‌سایت «گرداب» ارگان رسمی خود، اعلام کرد که این افراد در پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی تلگرام، واتس اپ و اینستاگرام فعالیت می‌کردند.

مرکز جرائم سازمان یافته سایبری این افراد را متهم به فعالیت «در حوزه‌های ضد امنیت اخلاقی، چرخه مدلینگ مجرمانه و توهین به عقاید دینی» کرده است.

این مرکز در گزارش خود تنها به تعداد صفحات اجتماعی که «مدیران» آن احضار و بازجویی شده‌اند، اشاره کرده و اعلام نکرده که چند نفر بازداشت و چند نفر احضار و بازجویی شده‌اند.

مرکز جرائم سازمان یافته سایبری روز ۲۶ اردیبهشت خبر داده بود که در پروژه‌ای به نام «پروژه عنکبوت ۲» در شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام، پس از «شناسایی» ۱۷۰ نفر از اداره‌کنندگان صفحه‌های مدلینگ، برای ۲۹ نفر «پرونده قضایی» تشکیل شده که هشت نفر بازداشت و بقیه احضار شده‌اند.

این مرکز وابسته به سپاه پاسداران پس از آن نیز چندین بار از اقدامات خود برای برخورد با صفحات مدلینگ در شبکه‌های اجتماعی خبر داده است.

از جمله وب سایت این مرکز روزهای ۱۲ و ۲۳ خرداد اعلام کرده بود که سپاه پاسداران به تعدادی از استودیوهای عکاسی که به گفته این مرکز، «نقش موثری در چرخه مجرمانه مدلینگ» داشته‌اند، «تذکر جدی» داده است.

مصطفی علیزاده سخنگوی این مرکز نیز ۲۶ اردیبهشت مدعی شده بود که «انگلستان و بخشی از کشورهای حاشیه خلیج فارس» با «هدف‌گذاری دقیق» در «چرخه مدلینگ» در ایران نقش دارند.

مرکز بررسی جرایم سازمان‌یافته سایبری سپاه پاسداران روز ۱۰ اسفند ۹۳ نیز با اشاره به اجرای پروژه‌ای به نام «عنکبوت» مدعی شده بود که بر «حدود هشت میلیون لایک» در فیس‌بوک «اشراف» پیدا کرده‌ است.

این مرکز در بهمن‌‌ همان سال نیز بدون ذکر نام از دستگیری گردانندگان تعدادی از صفحات فیس‌بوکی خبر داده بود. پس از آن وب‌سایت‌های خبری با انتشار نام این افراد اعلام کردند که آنان در دادگاه اولیه جمعاً به ۱۲۷ سال زندان محکوم شده‌اند که این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۴۵ سال کاهش یافته است.

گروه قابل توجهی از روحانیان و نظامیان حاکم بر ایران معتقدند که اینترنت و شبکه‌های اجتماعی ابزار «جنگ نرم» و «جاسوسی» غرب از جمهوری اسلامی است و باید بر این فضا نظارت شدید اعمال شود.

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی از «فضای مجازی» به عنوان «میدان واقعی جنگ» یاد کرده و گفته که «روحانیون و طلاب، باید مسلح و آماده وارد عرصه مقابله با شبهات و تفکرات غلط و انحرافی شوند».

در همین حال ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید شیعه در قم، روز سه‌شنبه در دیدار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با او گفت که «روز گذشته با شنیدن گزارش‌های فضای مجازی، برای وضعیت جوانان کشور با توجه به تهاجم ضدفرهنگی دشمن گریه کردم».

به گزارش خبرگزاری فارس، وی با تاکید بر اینکه تلگرام با دسترسی به اطلاعات می‌تواند رخدادهای مختلف را رقم بزند، افزود: «همان طور که دشمن در فتنه ۸۸ نیروی مردمی را برای اعلام مخالفت‌ها منسجم کرد».

برخی از اصولگرایان از اعتراض‌ها به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ که دهها نفر در آن به ضرب گلوله ماموران امنیتی و انتظامی کشته شدند با عنوان «فتنه» نام می‌برند.

این مرجع تقلید تاکید کرد که در شبکه اجتماعی تلگرام، «ترویج وسیع ناهنجاری‌های غیر اخلاقی به ویژه ارتباط نامشروع با محارم مورد توجه قرار گرفته است».

آقای مکارم شیرازی همچنین گفت که «بیش از ۸۰ درصد دانش‌آموزان» معدل ۱۲ یا کمتر دارند که «علت اصلی این موضوع شبکه‌های اجتماعی بوده است».

مراکزی در سپاه پاسداران و دیگر نهادها در ایران برای برخورد با فعالان اینترنتی و همچنین اجرای برنامه‌هایی با عنوان راه اندازی «اپلیکیشن‌های بومی» طی سال‌های گذشته ایجاد شده‌اند.

این اقدامات و حتی لزوم استفاده از فیلترشکن، از تمایل کاربران ایرانی در این باره نکاسته و جمعیت بزرگی از داخل ایران در شبکه‌های مجازی حضور دارند.

در همین حال حسین نجات معاون فرهنگی سپاه پاسداران روز ۲۳ مرداد اعلام کرده بود که در مورد کاربری فضای مجازی «در ارتباط با قشر حزب‌اللهی موفق و در مواجهه با قشر خاکستری جامعه در فضای مجازی ناموفق بوده‌ایم».

XS
SM
MD
LG