لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۲۳

روسيه رسما خواستار مالکيت مناطق گسترده‌ای از قطب شمال شد


یکی از اعضای صلح سبز سوار بر گلایدر پرچمی بر فراز یک کشتی روسی به اهتزاز در آورده که روی آن نوشته شده است: «نفت قطب شمال، نه».
یکی از اعضای صلح سبز سوار بر گلایدر پرچمی بر فراز یک کشتی روسی به اهتزاز در آورده که روی آن نوشته شده است: «نفت قطب شمال، نه».

وزارت امور خارجه روسيه روز سه‌شنبه ۱۳ مرداد اعلام کرد که رسما تقاضای خود برای مالکيت بخش گسترده‌ای از مناطق قطب شمال را به سازمان ملل متحد تسليم کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، دولت روسيه در اين درخواست خود ادعای مالکيت ۱.۲ ميليون کيلومتر مربع از مناطق قطب شمال را مطرح کرده است که حدود ۶۵۰ کيلومتر از ساحل فاصله دارد و به عمق قطب شمال می‌رسد.

روسيه، آمريکا، کانادا، دانمارک و نروژ در سال‌های اخير هر يک به شکلی سعی کرده‌اند حاکميت خود را در قطب شمال گسترش دهند.

حدس زده می‌شود که اين مناطق دارای يک چهارم از مخازن نفت و گاز کشف نشده در کره زمين است. همزمان با ذوب شدن لايه‌های يخ در قطب شمال و فراهم شدن تسهيلات بيشتر برای بهره‌برداری از منابع طبيعی آن، رقابت بر سر کنترل و مالکيت اين مناطق تشديد شده است.

روسيه اولين کشوری بود که ادعای مالکيت خود برای بخشی از اين مناطق را در سال ۲۰۰۲ به سازمان ملل متحد ارائه کرد ولی اين نهاد به دليل کمبود شواهد و مستندات اين تقاضا را پس فرستاد.

وزارت امور خارجه روسيه می‌گويد اين درخواست جديد که روز دوشنبه تسليم شده شامل استدلال و شواهد جديدی است و در بيانيه خود می‌افزايد: «شواهد علمی فراوانی که روسیه طی سال‌های متمادی در نواحی قطب جمع آوری کرده، در اين درخواست جديد گنجانده شده است».

صلح سبز از فعال‌ترين نهادهای مدافع محيط زيست، در واکنش خود به اين اقدام روسيه در مورد خطرات آن برای محيط زيست هشدار داده است.

ولاديمير چوپروف، مسئول کارزار صلح سبز، در بیانیه‌ای در مورد پروژه روسيه برای قطب شمال گفت: «ذوب شدن لايه‌های يخ موجب پديدار شدن يک دريای جديد و آسيب‌پذير شده است. اما کشورهايی مثل روسيه و نروژ می‌خواهند اين مناطق را به يک عربستان سعودی جديد تبديل کنند. اگر ما به شکلی يکپارچه و متحد با اين طرح‌ها مقابله نکنيم در چند دهه آينده بخش گسترده‌ای از مناطق قطب شمال به عرصه بهره‌برداری و استخراج نفت و يا ماهيگيری وسيع بدل خواهد شد».

اين فعال صلح سبز تاکيد می‌کند که کشورهای حاشيه قطب شمال بايد با توافق همه جانبه و تنظيم مقررات دقيق، از محيط زيست اين مناطق حفاظت کنند.

به گفته وزارت خارجه روسيه، سازمان ملل متحد از پاييز امسال بررسی درخواست روسيه را آغاز خواهد کرد.

روسیه در سال ۲۰۰۷ با نصب يک پرچم در کف اقيانوس قطب شمال، در اقدامی نمادين ادعای مالکيت خود بر اين مناطق را مطرح کرد.

روسيه در عين حال طی سال‌های اخير حضور نظامی خود در قطب شمال را افزايش داده است. يکی از اين اقدامات احيای پايگاه نيروی دريايی زمان اتحاد شوروی در يکی از جزاير نزديک به قطب شمال است.

اوايل سال جاری نيز ارتش روسيه يک رزمايش بزرگ با شرکت ۳۸ هزار پرسنل در اين مناطق انجام داد و به خوبی توانايی اين کشور برای بسيج نيرو و عمليات نظامی در قطب شمال را نشان داد.

XS
SM
MD
LG