لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۲۷

روسيه: حضور ايران در نشست بين‌المللی سوريه ضروری است


سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه
وزير امور خارجه روسيه روز پنجشنبه گفت که حضور ايران در نشست بين‌المللی سوريه ضروری است چرا که تهران می‌تواند سهم قابل توجهی در حل بحران اين کشور و اتفاقات بعدی داشته باشد.

سرگئی لاوروف اين اظهارات را در تشريح نتايج مذاکرات روز چهارشنبه نمايندگان سازمان ملل، آمريکا و روسيه در ژنو سوئيس بيان کرد.

به گزارش خبرگزاری روسی «ايتارتاس»، اين نشست مقدماتی برای بحث پيرامون مراحل آماده سازی و برگزاری يک کنفرانس بين‌المللی درباره سوريه برگزار شد.

سرگئی لاوروف در جمع بندی اين نشست گفته است: «شرکت کنندگان در جلسه اشاره کردند که تمام طرف‌های مخالف در سوريه بايد حضور مناسبی در کنفرانس داشته باشند».

به گفته وی، «سوری‌ها در روند سياسی بايد خود تصميم گيرنده باشند و طرف‌های خارجی نيز به آنها در هر مرحله‌ای کمک کنند».

وزير امور خارجه روسيه تاکيد کرد ضروری است که کشورهای همسايه سوريه و ساير بازيگران موثر منطقه‌ای بويژه ايران در اين کنفرانس شرکت داشته باشند.

بحران سوريه که بيش از دو سال پيش و در چارچوب قيام‌های موسوم به «بهار عربی» در خاورميانه آغاز شد، به گفته سازمان ملل متحد، بيش از ۸۰ هزار کشته برجای گذاشته است و بشار اسد به دليل همراهی و کمک‌های ديپلماتيک و نظامی روسيه و ايران به سرکوب شديد مخالفان خود دست می‌زند.

ماه گذشته وزيران امور خارجه روسيه و آمريکا توافق کردند که برای حل بحران سوريه و به پای ميز مذاکره کشاندن تمام طرف‌های درگير در اين درگیری‌ها، يک کنفرانس بين‌المللی را در هفته های پيش رو برگزار کنند.

به گزارش خبرگزاری رويترز، برخی از ميانجی‌گران می‌گويند که احتمالا هدف مسکو از برگزاری اين نشست، در قدرت ماندن بشار اسد برای مدت طولانی‌تری است. مخالفان اسد اعلام کرده‌اند که در صورت کناره گيری وی حاضر به شرکت در نشست سوريه هستند.

در حالی که آمريکا و اتحاديه اروپا مخالف حضور ايران در اين کنفرانس به دليل حمايت‌های وسيع نظامی و لجستيکی تهران از بشار اسد هستند، روسيه گفته است که شرکت ايران در نشست ياد شده ضروری است.

ايران متهم است که با ارسال مهمات، تجهيزات نظامی و سرباز از مسیر هوايی عراق، به تقويت روزافزون ارتش بشار اسد کمک کرده و از سوی ديگر، جنگجويان حزب‌الله لبنان نيز در کنار نيروهای نظامی بشار اسد در حال جنگيدن هستند.

روز چهارشنبه اعلام شد که ارتش سوريه با همراهی نيروهای حزب‌الله موفق شدند تا شهر استراتژيک قصير در نزديکی مرز با لبنان را به تصرف خود در آورند و عملا گذرگاه اصلی ورود سلاح و تدارکات برای مخالفان مسلح را در اختيار خود گيرند.

گزارش خبرگزاری فرانسه حاکی است که مخالفان مسلح پس از رانده شدن از شهر قصير، تنها گذرگاه ارتباطی به بلندی‌های جولان در نزديکی مرز با اسرائيل را به تصرف خود در آورده‌اند.

ناظران حقوق بشر در سوريه که مقر آن در بريتانيا است گفته که مخالفان پس از درگيری سنگين با ارتش سوريه توانستند گذرگاه قنيطره را به کنترل خود در بياورند.

راديو ارتش اسرائيل نيز از قول نيروهای دفاعی اين کشور تاييد کرده که گذرگاه قنيطره به دست مخالفان مسلح سقوط کرده است.

در همين حال، ايمن الظواهری، رهبر گروه القاعده، در يک پيام ويدیويی از سوری‌ها خواسته است تا برای ساقط کردن بشار اسد از قدرت و همچنين خنثی کردن آنچه توطئه آمريکا برای ايجاد يک دولت مستعمره در سوريه خوانده شده است، با هم متحد شوند.
XS
SM
MD
LG