لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۲۳

تانک‌ها و تجهیزات نظامی روسی بیشتری «وارد خاک اوکراین شده است»


شورشیان هوادار مسکو در حال تمرین نظامی در شرق اوکراین- روز ۱۰ مارس

معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور اروپا روز سه شنبه ۱۹ اسفند گفت: در چند روز گذشته تانک‌ها و تجهیزات سنگین نظامی روسی وارد اوکراین شده‌اند که نقض توافق آتش‌بس ۱۲ فوریه مورد حمایت کشورهای اروپایی است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اظهارات ویکتوریا نولاند به دنبال اتهامات اخیر اوکراین و کشورهای غربی بیان شده است که مدعی‌اند روسیه بر خلاف آتش‌بس به ارسال نیروهای نظامی و تسلیحات برای پشتیبانی از جدایی‌طلبان شرق اوکراین ادامه می‌دهد.

روسیه این اتهام را رد می‌کند.

خانم نولاند در نشست کنگره آمریکا در مورد مسائل اوکراین گفت شرق اوکراین و شبه جزیره کریمه پس از الحاق آن به روسیه «زیر سلطه حکومت ترور» هستند.

او افزود دولت آمریکا هنوز هم در حال بررسی ارسال تسلیحات برای ارتش اوکراین است.

ویکتوریا نولاند به کمیته روابط خارجی مجلس سنا گفت در چند روز گذشته تانک‌ها، زره پوش‌ها، تسلیحات سنگین و تجهیزات موشکی از مرز عبور کرده و برای جدایی‌طلبان شرق اوکراین ارسال شده است.

او افزود: «در چند روز آینده، و نه چند هفته آینده، باید شاهد برقراری آتش بس کامل باشیم».

معاون وزیر خارجه آمریکا گفت که در مورد ارسال تسلیحات برای اوکراین بحث‌های جدی در دولت در جریان بوده است.

مجلس نمایندگان و سنای آمریکا ماه دسامبر به اتفاق آرا لایحه ارسال تسلیحات به اوکراین را تصویب کردند. در حالی که باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، این لایحه را امضا کرده است اما دست او برای ارسال تسلیحات و انتخاب زمان آن باز است.

باب کورکر، سناتور جمهوریخواه از ایالت تنسی و رابرت مندز، سناتور دمکرات ایالت نیوجرسی، روز ۱۸ اسفند در نامه‌ای خطاب به باراک اوباما از وی خواستند تا هر چه زود‌تر گزارش مربوط به ارسال اسلحه به اوکراین را به کنگره ارائه دهد.

این نمایندگان گفتند بر اساس مصوبه «حمایت از آزادی اوکراین» این گزارش باید تا فوریه ۲۰۱۵ ارسال می‌شد. هنوز روشن نیست این گزارش چه زمانی به کنگره تسلیم خواهد شد.

XS
SM
MD
LG