لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۴۵

عربستان: به هواپیماهای عازم اسرائیل مجوز عبور از آسمان خود را نداده‌ایم


شرکت هواپیمایی ایرایندیا به دنبال کسب مجوز از عربستان برای استفاده از حریم هوایی آن برای پروازهای خود به مقصد تل‌آویو است.

عربستان روز چهارشنبه ۱۸ بهمن اعلام کرد به پروازهای خطوط هوایی ایرایندیا که قرار است از ماه آینده در مسیر دهلی‌نو- تل‌آویو پرواز کنند، مجوز عبور از آسمان سعودی را نداده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز و رسانه‌های اسرائیل، سازمان هوانوردی عربستان با این تکذیب، سخنان مقامات اسرائیلی را عملا رد کرده است که ساعاتی قبل از آن گفته بودند که ریاض با عبور هواپیماهای شرکت ایرایندیا در مسیر دهلی‌نو- تل‌آویو با استفاده از آسمان خود «به طور نهایی» موافقت کرده است.

مقامات اسرائیلی افزوده بودند، «موافقت» سعودی با عبور هواپیماهای مسافربری هند از آسمان عربستان به سوی اسرائیل و بالعکس، نشان دیگری از تغییر «مثبت» در سیاست‌های عربستان است.

اما همزمان با بیانیه سازمان هوانوردی عربستان که آن کشور چنین مجوزی نداده است، سخنگوی خطوط ایرایندیا نیز گفت مذاکرات این شرکت با عربستان با هدف روشن شدن موضع سعودی همچنان ادامه دارد.

در حالی که عربستان، اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و به تازگی نیز تکرار کرده است که با اسرائیل رابطه‌ای ندارد، نخست‌وزیر و سایر مقامات اسرائیل در ماه‌های گذشته از آنچه که تغییرات «مثبت» در سیاست‌های سعودی می‌نامند، ابراز خشنودی می‌کنند.

در چارچوب عدم شناسایی اسرائیل از سوی عربستان، طی هفتاد سال گذشته هیچ هواپیمای خطوط هوایی بین‌المللی به سوی اسرائیل یا از مقصد اسرائیل، بر فراز خاک عربستان پرواز نکرده است.

ظاهرا تا به حال، تنها دو پرواز مستقیم میان عربستان و اسرائیل به صورت یک استثناء صورت گرفته که هواپیمای ویژه روسای‌جمهوری آمریکا، جرج بوش را در دهه گذشته، و بهار امسال دونالد ترامپ را در ادامه سفرش به عربستان، به اسرائیل برد.

همزمان با سفر رسمی ماه گذشته بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به هند رسانه‌های اسرائیل از مذاکرات دو کشور برای برقراری پرواز مستقیم ایرایندیا میان دهلی‌نو و تل‌آویو، با عبور از فراز عربستان، خبر دادند.

رسانه‌های اسرائیل مدعی شدند که هند خود مذاکرات در این باره را دنبال می‌کند تا مجوز نهایی سعودی را دریافت کند.

بر اساس این گزارش‌ها، در صورت موافقت سعودی با عبور هواپیماهای تجاری هند به مقصد اسرائیل یا از مبداء تل‌آویو، مدت این پرواز دستکم دو ساعت کاهش یافته و پنج ساعت خواهد شد، و به تبع کوتاه شدن مسیر، بهای بلیط این پروازها کاهش خواهد یافت تا گردشگری میان هند و اسرائیل رونق یابد. توسعه حمل‌ونقل هوایی یکی از توافق‌های اخیر امضاء شده میان نخست‌وزیران اسرائیل و هند بود.

ایرایندیا اعلام کرده است که از روز ۲۷ اسفند پروازهای خود را سه بار در هفته در مسیر دهلی‌نو- تل‌آویو آغاز خواهد کرد. در دو دهه گذشته شرکت هوایی اسرائیلی اِلعال در مسیر تل‌آویو- بمبئی چهار بار در هفته پرواز داشته است.

میکی اشتراسبورگر، از مقامات ارشد اِلعال، روز چهارشنبه به رسانه‌های اسرائیل گفت، اگر عربستان مجوز پروازهای ایر ایندیا در مسیر دهلی‌نو- تل‌آویو با عبور از آسمان سعودی را صادر کند، پروازهای اِلعال در مسیر تل‌آویو- بمبئی نیز تحت تاثیر قرار گرفته و مدت زمان این پروازها هم کوتاه خواهد شد.

در همین حال این مقام پروازی اسرائیلی نگفت که این سخن را با استناد به مذاکرات در حال انجام العال با عربستان بیان کرده یا او صرفا امیدواری این شرکت اسرائیلی از یک وضعیت خوش‌بینانه آتی را ارائه می‌کند.

اِلعال برای سفر به خاور دور مانند بمبئی و بانکوک، به دلیل نداشتن مجوز پرواز در آسمان کشورهای مسلمان مانند عربستان، باید از فراز دریای سرخ و باب‌المندب بگذرد و سپس مسیر پروازی را به سوی شرق آسیا تغییر دهد، که مسیر پروازها دو تا سه ساعت طولانی‌تر می‌شود.

XS
SM
MD
LG