لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۴۶

مغز متفکر حمله به پایگاه «الخبر» عربستان پس از ۲۰ سال «دستگیر شد»


نمایی از ساختمان هشت طبقه الخبر که در سال ۱۹۹۶ با یک کامیون بمبگذاری شده هدف قرار گرفت.

روزنامه عرب‌زبان «الشرق‌الاوسط» روز چهارشنبه چهارم شهریور از دستگیری مغز متفکر انفجار در پایگاه «الخبر» عربستان سعودی پس از ۲۰ سال خبر داد.

الشرق‌الاوسط که نزدیک به عربستان سعودی است گزارش داده که احمد ابراهیم المغسیل، رهبر حزب‌الله حجاز، به اتهام کشتن ۱۹ آمریکایی و زخمی شدن ۵۰۰ نفر دیگر در انفجار ساختمان هشت طبقه الخبر در ظهران تحت تعقیب قرار داشت. این انفجار در ژوئن سال ۱۹۹۶ به وقوع پیوست.

مجموعه الخبر محل اقامت نیروهای آمریکایی، بریتانیایی، فرانسوی و عربستانی بود که در نزدیکی پایگاه نظامی ملک عبدالعزیز قرار دارد.

گزارش این روزنامه حاکی است که المغسیل در بیروت، پایتخت لبنان، بازداشت و به عربستان منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقام‌های عربستانی حاضر به اظهار نظر درباره این خبر نشده‌اند.

عربستان و ایالات متحده آمریکا پس از انفجار در پایگاه آمریکایی یاد شده انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفتند ولی مقام‌های تهران هرگونه دست داشتن در این انفجار را رد کردند.

الشرق‌الاوسط به نقل از منابع سعودی نوشته است که نیروهای امنیتی این کشور اطلاعاتی درباره حضور المغسیل ۴۸ ساله در بیروت به دست آوردند.

این روزنامه بدون اشاره به زمان دستگیری این متهم افزوده است: «پیدا کردن المغسیل و دستگیری او در لبنان و سپس انتقال او به عربستان یک دستاورد عالی است، آن هم فردی که برای شناسایی نشدن تغییر قیافه داده بود».

یک دادگاه فدرال آمریکا در سال ۲۰۰۶ ایران را به اتهام آنچه که دست داشتن در این انفجار خواند، به پرداخت ۲۵۴ میلیون دلار به خانواده‌های ۱۷ قربانی این انفجار محکوم کرد.

در کیفرخواست ۲۰۹ صفحه‌ای این دادگاه آمریکایی اشاره شده بود که کامیون بمبگذاری شده مورد استفاده در انفجار الخبر، در یک پایگاه نظامی در دره بقاع که تحت کنترل حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران است، تجهیز شده بود و این حمله با مجوز آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، صورت گرفته است.

پلیس فدرال آمریکا، اف بی‌آی، پنج میلیون دلار برای دریافت هر گونه اطلاعاتی به منظور دستگیری المغسیل جایزه تعیین کرده بود.

XS
SM
MD
LG