لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۲۲

پادشاه عربستان سعودی ایران را به ایجاد «آشوب» متهم کرد


ملک سلمان، پادشاه عربستان

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی روز چهارشنبه ۲۹ آبان در سخنانی تند علیه دشمنان آن کشور گفت حملات موشکی و پهپادی که ریاض ایران را مسئول آن می‌داند توسعه و پیشرفت عربستان سعودی را متوقف نکرده و اين کشور در دفاع از خود تردید نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ملک سلمان در سخنرانی سالانه خود در مجلس شورای انتصابی آن کشور بار دیگر از جامعه بین‌المللی خواست فعالیت‌های هسته‌ای و برنامه‌های موشکی بالستیک ایران و «دخالت‌های» آن کشور در منطقه را متوقف کند و افزود زمان آن فرا رسیده که «آشوب و تخریب» توسط ایران متوقف شود.

او در عین حال گفت هدف سیاست‌های نفتی عربستان سعودی، بزرگترین تولید کننده نفت در جهان، تقویت ثبات بازار است.

پادشاه عربستان سعودی در بخش دیگری از سخنرانی‌اش خطاب به مجلس شورا، اعضای خاندان سلطنتی و دیپلمات‌های خارجی گفت: «با وجود ۲۸۶ حمله موشکی و ۲۸۹ حمله پهپادی به عربستان سعودی که در هیچ کشور دیگری روی نداده است، این حملات روی پیشرفت و توسعه کشور و زندگی شهروندان آن تاثیری نداشته است».

او توانایی‌های آرامکو، شرکت دولتی نفت عربستان سعودی، برای احیای تولید نفت در پی حملات ماه سپتامبر را ستود. در هفته‌های اول پس از این حملات بیش از پنج درصد از عرضه نفت جهانی متوقف شد.

پادشاه عربستان گفت واکنش آرامکو ثابت کرد که این کشور می‌تواند نیازهای بازار جهانی در زمان کمبود نفت را تامین کند. او در عین حال از فروش سهام این شرکت که از هفته جاری آغاز شده است ستایش کرد و گفت این طرح سرمايه‌های خارجی را جلب می‌کند و هزاران فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد.

عربستان سعودی و ایران در دهه‌های اخیر بر سر گسترش نفوذ خود در سطح منطقه همواره در رقابت بوده و در جنگ‌های منطقه مثل جنگ سوریه و یمن از طرف‌های متخاصم حمایت می‌کنند.

از زمان خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت پارسال و از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران تنش در منطقه افزایش یافته است.

آمریکا و عربستان حکومت ایران را مسئول حملات ماه سپتامبر به تاسیسات نفتی عربستان و حملات ماه‌های قبل به نفتکش‌ها در آب‌های خلیج فارس معرفی کرده‌اند.

پادشاه عربستان افزود این کشور در جنگ یمن به دنبال یک راه حل سیاسی است. او اظهار امیدواری کرد که امضا توافق اخیر بین دو جناح رقيب یمنی که هر دو مورد حمایت عربستان سعودی و ائتلاف نظامی به رهبری اين کشور هستند راه را برای مذاکرات صلح همه‌جانبه هموار کند.

ملک سلمان ضمن حمایت از راه حل موسوم به دو کشور برای حل اختلافات اسرائیل و فلسطینیان در سخنان خود به تصمیم اخیر دولت آمریکا در حمایت از سیاست اسرائیل برای شهرک‌سازی در اراضی اشغالی ساحل غربی رود اردن اشاره‌ای نکرد.

موضوع دیگری که رهبر عربستان سعودی به آن نپرداخت تحریم قطر از سوی ریاض و چند کشور عربی دیگر است که از دو سال و نیم پیش آغاز شد. اخیرا در مورد کاهش این بحران در مناسبات کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس گمانه‌زنی‌هایی مطرح شده است.

ملک سلمان در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت ریاست دوره‌ای عربستان سعودی در گروه ۲۰ که از ماه آینده آغاز می‌شود نشانه‌ای از نقش مهم این کشور در اقتصاد جهانی است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز/ ش.ر/ ک.ر

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG