لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۰:۳۵

رکورد تازه عربستان در سال ۲۰۱۴ در زمینه گردن زدن متهمان


عربستان سعودی روز چهارشنبه ۱۰ دی ماه حکم اعدام یک تبعه پاکستان را به جرم قاچاق «مقادیر زیادی» هروئین از طریق گردن زدن، اجرا کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این کشور طی سال ۲۰۱۴ طریق گردن زدن ۸۳ متهم را به اجرا گذاشته است که نسبت به پنج سال گذشته رکورد تازه‌ای در زمینه اعدام با این شیوه بر جای گذاشته است.

بر اساس این گزارش، اغلب کسانی که در عربستان گردن زده شده‌اند متهم به جرایم مربوط به مواد مخدر بوده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید عربستان یکی از کشورهایی است که بیشترین آمار اعدام را در جهان را دارد.

بر اساس گزارش این نهاد بین‌المللی، عربستان در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ میلادی ۷۹ اعدام، در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ نیز ۸۲ اعدام داشته است.

این کشور در سال ۲۰۰۹ نیز ۶۹ مورد اعدام داشته است.

عفو بین‌الملل گزارشی در مورد چین که بزرگترین کشور دارای موارد اعدامی‌ در جهان است منتشر نکرده، اما به غیر از این کشور، بیشترین آمار اعدام‌ها در سال ۲۰۱۴ مربوط به ایران، عربستان و آمریکا بوده است.

این گزارش می‌افزاید شمار اعدامی‌ها در چین موضوعی محرمانه است که منتشر نمی‌شود، اما انتظار می‌رود که در سال ۲۰۱۴، هزاران چینی اعدام شده باشند.

عربستان اجرای احکام اسلامی از جمله حکم اعدام برای جرایمی مانند تجاوز به عنف، ارتداد، جادوگری، قتل و قاچاق مواد مخدر را در قوانین خود دارد.

این کشور سالهاست که به خاطر اجرای احکام اعدام برای این نوع جرایم مورد انتقاد قرار دارد.

در این گزارش، آماری درباره شمار اعدام‌ها در ایران نیامده است، اما نهادهای ناظر، از جمله احمد شهید، گزارشگر سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران می‌گویند که روند صدور احکام اعدام در ایران طی ده سال گذشته روند افزایشی داشته است، به طوری که از ۹۹ مورد در سال ۲۰۰۴ به ۶۸۷ مورد در سال گذشته میلادی رسیده است.

XS
SM
MD
LG