لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۲۶

عربستان: در صورت شکست تلاش‌های صلح یمن، دست به اقدام می‌زنیم


سعود الفیصل (راست) وزیر امور خارجه عربستان همراه با فیلیپ هاموند، همتای بریتانیایی‌اش.

وزیر امور خارجه عربستان می‌گوید در صورت شکست تلاش‌ها برای حل صلح‌آمیز اوضاع آشفته یمن، کشورهای عربی اقدامات لازم برای محافظت منطقه از «تجاوز» حوثی‌های شیعه مورد حمایت ایران اتخاذ خواهند کرد.

سعود الفیصل روز دوشنبه سوم فروردین در یک نشست مطبوعاتی مشترک با فلیپ هاموند همتای بریتانیایی خود در ریاض در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا عربستان ممکن است به عبدربه منصور هادی رییس جمهوری قانونی یمن کمک نظامی کند، اعلام کرد که «یقینا کشورهای منطقه و جهان عرب اقدامات لازم برای محافظت منطقه از تجاوز را انجام خواهند داد».

منصور هادی که بعد از تصرف پایتخت به دست حوثی‌ها در ماه سپتامبر در حبس خانگی بود، ماه گذشته توانست از صنعا به عدن بگریزد، اما گزارش‌های اخیر حاکی است که حوثی‌ها در حال پیشروی به سمت عدن هستند.

منصور هادی که از طرف سازمان ملل به عنوان رییس جمهوری قانونی یمن شناخته می‌شود، از شورای امنیت خواسته که در اوضاع این کشور مداخله کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از شبکه تلویزیونی العربیه، سعود الفیصل بار دیگر از تمام جناح‌های یمنی از جمله حوثی‌ها دعوت کرد که به مذاکرات صلح یمن در ریاض بپیوندند.

هاموند نیز گفته است: «جامعه جهانی نمی‌تواند دست روی دست بگذارد، در حالی که حوثی‌ها و عوامل آنها در حال برهم زدن ثبات یمن هستند و می‌خواهند کشور را متلاشی کرده و مشروعیت رییس جمهوری یمن را از بین ببرند. هیچ کدام از ما نمی‌خواهیم گزینه اقدام نظامی را ببینیم».

وزیر خارجه عربستان همچنین در پاسخ به حمایت ایران از حوثی‌ها گفت که وی «مخالف مداخله ایران» است و به آنچه که «تلاش‌های ایران برای ایجاد خصومت‌های فرقه‌ای در جهان عرب» نامید، به شدت تاخت.

ریاض یاسین که به عنوان وزیر خارجه موقت دولت یمن توسط هادی معرفی شده است، روز دوشنبه در ریاض از کشورهای عربی خواستار مداخله نظامی در یمن، ایجاد منطقه پرواز ممنوع و متوقف کردن پیشرفت حوثی‌های در دیگر مناطق کشور شد.

در همین زمینه خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده که آقای یاسین در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی دولتی الحدث عربستان دوباره خواستار مداخله نظامی اعراب در یمن شد. وی گفت که «زمان به نفع ما نیست».

اخیرا حوثی‌ها و متفین آنها که حامی علی عبدالله صالح رییس جمهوری سابق کشور هستند، پیشروی به سمت مناطق جنوب را آغاز کرده و بخش‌هایی از شهر تعز را تصرف کردند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل روز یکشنبه از عبد ربه منصور هادی حمایت کردند و ضمن هشدار نسبت به بروز جنگ داخلی در یمن، حوثی‌ها را تهدید کرد که علیه آن‌ها تحریم‌هایی را وضع خواهد کرد.

دیدن نظرات (۴۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG