لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۵۸

حکم زندان برای عبدالله شهبازی به اتهام افشای «زمين خواری» در فارس


دادگاه تجديد نظر به جای تخفيف در مجازات عبدالله شهبازی حکم وی را تشديد کرده است.
عبدالله شهبازی، مورخ و نويسنده کتاب هايی چون «ظهور و سقوط سلطنت پهلوی»، به اتهام «تهمت، افترا، توهين و نشر اکاذيب» به يک سال و نيم زندان محکوم شد.

آقای شهبازی در سايت شخصی اش نوشته است، طبق اطلاعات موثقی که دريافت کرده شعبه ۱۶دادگاه تجديدنظر استان فارس اين حکم را برای وی صادر کرده است.

«زمين و انباشت ثروت: تکوين اليگارشی جديد در ايران امروز»، عنوان کتابی از عبدالله شهبازی است که پای او را به دادگاه باز کرد.

محور اين کتاب که آقای شهبازی آن را در وب سايت شخصی اش در شبکه اينترنت منتشر کرده است، «زمين خواری» در استان فارس است.

آقای شهبازی در اين کتاب از جمله آيت الله حائری شيرازی، امام جمعه سابق شيراز را به ضبط غيرقانونی زمين های شخصی افراد مختلف متهم کرده است.

در پی شکايت افرادی چون عبدالعلی نجفی، فرمانده سابق «سپاه انصار المهدی» که توسط آقای شهبازی به همکاری با آيت الله حائری در زمين خواری در استان فارس متهم شده است، پرونده ای برای اين پژوهشگر در دادگاه باز شد.

آقای شهبازی اين افراد را متهم کرده که با تاسيس موسساتی در پوشش فعالیت های های مذهبی و خيريه اقدام به زمين خواری می کنند.

وی همچنين مصطفی پور محمدی، وزير سابق کشور، را به زمينه سازی تشکيل مافيای نفتی و روح الله حسينيان از مقامات سابق امنيتی، دوست سعيد امامی و نماينده فعلی مجلس شورای اسلامی را به «بهايی» بودن متهم کرده است.

عبدالله شهبازی در دادگاه بدوی به اتهام «تهمت و افترا و توهين و نشر اکاذيب» به پنج ماه حبس تعزيری محکوم شد.

وی درخواست تجديد نظر کرد ولی دادگاه تجديد نظر به جای تخفيف در مجازات آن را تشديد کرد.

محمد حسين دلاوری، وکيل اين نويسنده در گفت و گو با راديو فردا می گويد: «دادگاه تجديدنظر نمی تواند حکم دادگاه بدوی را تشديد کند چون در ماده ۲۵۸ قانون آئين دادرسی به صراحت آمده است که دادگاه تجديد نظر نمی تواند حکم تعزيری دادگاه بدوی را تشديد کند، مگر در مواردی که مجازات آمده در حکم دادگاه بدوی کمتر از حداقل مجازات پبش بينی شده در قانون باشد.»

آقای دلاوری با ابراز شگفتی از حکم صادرشده برای موکلش می افزايد: «حداقل مجازات پيش بينی شده در قانون برای اتهامات وارد شده به آقای شهبازی يکی يک ماه و ديگری دو ماه است و بدين ترتيب دادگاه بدوی بيشتر از حداقل حکم صادر کرده بود.»

آقای شهبازی در وب سايت خود ضمن انتقاد از حکم صادر شده نوشته است که دادگاه تجديد نظر حتی او را برای شنيدن دفاعياتش احضار نکرده است.

وی در ادامه ضمن دفاع از محتويات کتاب «زمين و انباشت ثروت» نوشته است: «اگر محکمه صالحه‌ ای به طور علنی برگزار می‌ شد از بند بند مندرجات کتابم دفاع می‌کردم و از جمله نقش مخرب آقای حائری و کارگزاران او، از جمله سردار عبدالعلی نجفی، را در گسترش تباهی و فساد اقتصادی و اخلاقی در فارس ثابت می‌ کردم. افسوس، که برخی مقامات متنفذ قضايی فارس با کانون‌های فاسد مالی، که در کتاب من نام‌شان ذکر شده، پيوند عميق دارند و در سه سال اخير اين امر برايم به يقين بدل شده است.»

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG