لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۳۴

آخرین وزیر امور خارجه اتحاد جماهیر شوروی درگذشت


ادوارد شواردنادزه آخرین وزیر امور خارجه اتحاد جماهیر شوروی

ادوارد شواردنادزه آخرین وزیر امور خارجه اتحاد جماهیر شوروی که سابقه ریاست جمهوری کشور گرجستان را نیز در پرونده فعالیت سیاسی خود دارد، بعد از یک بیماری طولانی روز دوشنبه ۱۶ تیرماه در سن ۸۶ سالگی درگذشت.

خبرگزاری‌های رویترز و آسوشیتدپرس در گفت‌وگو با منشی وی، خبر مرگ شواردنادزه را تایید کرده‌اند.

شواردنادزه در سال ۱۹۸۵ میلادی و در زمان ریاست میخاییل گورباچف بر اتحاد جماهیر شوروی سکان دستگاه دیپلماسی این کشور را در دست گرفت. وی در ابتدای سال ۱۹۸۹ نامه آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی را در پاسخ به پیام تاریخی آیت‌الله خمینی به تهران برد.

شواردنادزه در سال ۹۰ مدتی از پست خود کناره گرفت، اما دوباره در سال ۹۱ و اندکی قبل از فروپاشی شوروی دوباره وزیر امور خارجه این کشور شد.

وی در سال ۱۹۹۲ و پس از فروپاشی شوروی به عنوان دومین رییس جمهوری گرجستان پس از زِویاد گامساخوردیا انتخاب شد، اما به دنبال اوج گرفتن اعتراضات مردمی و انقلاب ۲۰۰۳ گرجستان که به انقلاب «گل سرخ» معروف شد، دولت وی سرنگون شد. ادوارد شواردنادزه و خانواده‌اش به فساد گسترده مالی متهم شده بودند.

وی در سال ۱۹۲۸ در شهر لانچخوتی گرجستان متولد شد و روز دوشنبه، هفتم ژوئیه ۲۰۱۴ درگذشت. مارینا داویتشویلی، سخنگوی شواردنادزه در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس فوت وی را تایید کرد.

در دوران ریاست وی بر وزارت امور خارجه شوروی، روابط پر تنش این کشور با غرب، خصوصا بعد از فروپاشی دیوار برلین فروکش کرد.

شواردنادزه که همانند استالین رییس جمهوری شوروی‌ پیشین زاده گرجستان بود، در سال ۱۹۴۶ به حزب کمونیست پیوست و در سال ۱۹۷۲ به عنوان دبیر اول حزب کمونیست انتخاب شد.

وی چند ماهی قبل از فوت آیت‌الله خمینی، به تهران سفر کرد. بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در ۱۱ دی ماه ۱۳۶۷، پیامی به میخائیل گورباچف فرستاده بود و رهبر اتحاد جماهیر شوروی را به مطالعه دین اسلام دعوت کرده بود.

آقای گورباچف طی پیامی به مناسبت درگذشت شوارنادزه که زمانی از نزدیک‌ترین دوستان و متحدان وی بود، گفت که «او رفیق و همراه من بود، اگرچه ما برخی مواقع بحث و جدل‌های تندی داشتیم، اما تا آخرین لحظه عمر وی با هم دوست باقی ماندیم».

گورباچف به خبرگزاری ایتارتاس گفته است: شواردنادزه به بهترین نحو در زمان ریاست بر سکان دیپلماسی شوروی ظاهر شد و نقش بسیار بزرگی در اصلاحات سیاسی موسوم به «پرسترویکا»، همچنین قرارداد کاهش و کنترل تسلیحات استراتژیک موسوم به «استارت» با آمریکا در سال ۱۹۸۶ ایفا کرد.

وی همچنین به نقش وزیر خارجه سابق شوروی در توسعه رابطه با آمریکا و چین، همچنین اتحاد دوباره آلمان اشاره و آن را ارزنده توصیف کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG