لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۵۲

۹ کنسرت سیما بینا و گروه موسیقی لیان در آمریکا و کانادا


سیما بینا، خواننده مشهور موسیقی سنتی ایران
پس از اجرای چند کنسرت و شرکت در چند جشنواره در اروپا سیما بینا، هنرمند سرشناس موسیقی وارد آمریکا شده تا با همراهی گروه موسیقی لیان تازه ترین کنسرت خود را در ۹ شهر آمریکا و کانادا به روی صحنه ببرد.

حال و هوای کنسرت های سیما بینا با برنامه های پیشین او تفاوت دارد و وی ضمن اجرای چند ترانه خاطره انگیز از عارف قزوینی شاعر و ترانه سرای نامی ایران در دوران مشروطیت نمونه ای از کارهای پژوهشی خود را هم در گستره موسیقی شمال خراسان ارائه می دهد.

گروه موسیقی «لیان» که ۱۵ سال است در شهر لس آنجلس بنیان گرفته است سیما بینا را برای اولین بار در تور آمریکای شمالی همراهی می کند. از این رو از زبان خانم پیرایه پورآفر یکی از بنیانگذاران این گروه می شنویم که گروه لیان چه نگاهی به موسیقی دارد:

پیرایه پورآفر: گروه لیان در سال ۱۹۹۶ توسط آقای هومان پورمهدی و بنده در شهر لس آنجلس تاسیس شد. از آن تاریخ تا به حال ما کنسرت های متعددی اجرا کردیم چه در قالب سنتی و چه در تلفیقی. کار اصلی گروه لیان به طور کلی کارهای تلفیقی است. در این برنامه خوشحالیم که افتخار همکاری با خانم سیما بینا را داریم و ایشان به ما اعتماد کردند و با ما دارند برنامه اجرا می کنند.»
۹ کنسرت سیما بینا و گروه لیان از روز شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه از شهر سانفرانسیسکو آغاز شده و دارای دو بخش موسیقی سنتی و موسیقی شمال خراسان است.

هومان پور مهدی، نوازنده تنبک، دف و نی دیگر عضو موسس این گروه است که از چگونگی شکل گیری ۹ کنسرت سیما بینا در آمریکای شمالی می گوید:

هومان پور مهدی: در حقیقت انگیزه این کنسرت در رابطه با برنامه ای است که دانشگاه مریلند دعوتی از خانم سیما بینا کرده بودند تا درمورد لالایی ها و کتابی که ایشان منتشر کرده اند و تحقیقاتی که در مورد لالایی ها انجام داده اند، برنامه ای در این دانشگاه داشته باشد و در حقیقت این حس همکاری قوی و قوی تر شد و تبدیل به یک تور آمریکای شمالی شد که از سانفرانسیسکو شروع می شود و بعد به ونکوور، مونترال، تورونتو، نیویورک، آتلانتا، واشنگتن،لس آنجلس و سن دیه گو می رسد.»

۹ کنسرت سیما بینا و گروه لیان از روز شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه از شهر سانفرانسیسکو آغاز شده و دارای دو بخش موسیقی سنتی و موسیقی شمال خراسان است. سیما بینا در گفت و گو با ما ضمن اشاره به پیشینه آشنایی خود با گروه لیان از حال و هوای کنسرت های خود گفته است.

سیما بینا: آشنایی من با گروه لیان تازه نیست. بلکه این یک دوستی دیرینه است. با شناختی که از کارهایشان داشتم و می دانم که کارهای تلفیقی در سابقه کارشان بوده، سازهای سنتی می نوازند، این است که من هم تصمیم گرفتم بخشی از برنامه ها را این بار برای تنوع و آن حسی که الان این زمانه داریم از تصنیف ها و اشعار عارف قزوینی این شاعر و ترانه سرای ملی خودمان انتخاب کنیم و تنظیم کنیم. اینها کارهایی است که من قبلا با اجراهای دیگر داشتم با گروه پایور، محمدرضا لطفی یا فخرالدینی، جواد معروفی. منتها این بار با یک رنگ و طراوت بیشتری اینها را تنظیم کردیم که ارائه خواهیم داد.»

پیرایه پورآفر، امیرکوشکانی، شروین مهاجر، علی نوربخش و هومان پورمهدی هنرمندان گروه موسیقی لیان سیما بینا را در شش کنسرت در آمریکا و سه کنسرت در کانادا همراهی می کنند.
XS
SM
MD
LG